islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ji burre sa per nje mije burra!! Empty20%Ji burre sa per nje mije burra!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ji burre sa per nje mije burra!! Empty7%Ji burre sa per nje mije burra!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ji burre sa per nje mije burra!! Empty7%Ji burre sa per nje mije burra!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ji burre sa per nje mije burra!! Empty7%Ji burre sa per nje mije burra!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ji burre sa per nje mije burra!! Empty7%Ji burre sa per nje mije burra!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ji burre sa per nje mije burra!! Empty7%Ji burre sa per nje mije burra!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ji burre sa per nje mije burra!! Empty7%Ji burre sa per nje mije burra!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ji burre sa per nje mije burra!! Empty37%Ji burre sa per nje mije burra!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ji burre sa per nje mije burra!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Ji burre sa per nje mije burra!! Empty
MesazhTitulli: Ji burre sa per nje mije burra!!   Ji burre sa per nje mije burra!! EmptyThu 2 Feb 2012 - 15:46

Nje i ditur, nga brezi i atyre qe erdhen pas shokeve te Profetit Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-em], thote: "Ji burre sa per nje mije burra. Nese nuk mundesh, ji burre dhe jo gjyseme burri"
Me kete thenje desha edhe te hap kete teme ndoshat te bukur qe shkeputa nga Libri " HISTORIT E PROFETEVE", nga Amer Halid.
A u ka shkuar ndonjeher ne mendje te pyesesh veten, sa vlere ka vetja jote?! A munde ndonjehere te krahesojshe vetene tende me Burrat sikur Ebu Bekri dhe Omeri - qe per ta thonin se vlejn sa nje mije burra. Po t'i o vella dhe o moter per sa je? Ka njerez qe jan sa per dhjete burra. Ka gra qe jan sa per njeqinde burra; njera prej tyre u meson te tjereve kur'anin, nje tjeter i flet fqinjit te saj rreth fese, nxit burrin e saj per te fituar pasuri hallall, edukon femijet mire, u flet shoqeve dhe i nxit per faljen e namazeve dhe agjerimin e ramazaneve..Po ka edhe te tjere qe jetojne vetem per veten e tyre. Ka te tjere qe jan gjysem burra. Ka te tjere qe jane te barabarte me zero. Po t'i o vella dhe o moter, sa je valle?
Amer Iben Asi, qe ishte derguar per te marre Egjiptin, i çon nje leter Omer Iben Hatabit ne Medine dhe i thote: "O prijes i besimtareve, kemi hasur ne veshtirsi te madhe per te marre Egjiptin, prandaj me dergo dhe katermije luftetare," Omeri i dergoi tre mije luftetare dhe me ta nje burre. Ne nje leter Omeri i shkruan : " Me kerkove katermije burra, kurse une te kam derguar tremije dhe nje burre qe eshte i barabarte me njemije burra. Ai ishte Kauka iben Amri, zeri i te clit ne beteje eshte me i dobishem se nje mije burra." Krahesojeni kete burre me ata te rinj qe nuk kan preokupim tjeter, veçse si te zgjedhin zinxhirin me te mire dhe me te shterenjet per t'i vene ne qafe. Diçka e tille padishim qe eshte haram, pasi zbukurimi i qafes ka qene dhe mbetet vetem per femrat. Krahesojeni me ata te rinj qe nuk meren me gje tjeter, veçse te bredhin rrugve me makinat e tyre luksoze, me kasetofonin me muzik te huaj te ngritur, megjithse nuk e kuptojne asnje fjale. Krahesojeni me ata te rinje te tjere qe nuk dine gje tjeter, veçse si te ngacmojne vajzat rruges. Krahesojeni keta njerez,qe jan te barabarte me zero, me zerin e Kauka Iben Amrit ne beteje.
Me te arritur Kauka Iben Amri tek kalaja , qe kishte mbetur pa e marre, theret me te madhe: "ALLAHU EKBER" Te gjithe njerzit qe ishin brenda i kaplon frika dhe nxitojne te hapin deren e kalase. Me kete vertetohet thenja e Omer Iben Hattabit: " Zeri i Kauka Iben Amrit eshte me i dobishem se sa nje mije burra ne beteje"
InshaAlahu Teala neve na ben prej njerezeve te ciet kemi vlere sa nje mije burra,qe te punojme per kete fe te cilet na e lan trashigimi profete prej te Ademi a.s deri te Profeti Mahammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem], e duke percjellur gjenerate pas gjenerate. Nga gjysheret tane prindrit e keshtu me radhe

O Zot, na mëso t’i duam njerëzit ashtu siç e duam veten dhe na mëso ta gjykojme veten ashtu siç i gjykojm njerëzit!
O Zot, nëse bëjm keq ndaj njerëzve, na jep forcën e kërkimfaljes, e nëse ndaj nesh bëjnë keq njerëzit, na jep forcën e faljes dhe tolerancës!Sikur të ishte deti ngjyrë për t'i shkruar fjalët e Zotit tim, deti (uji i tij) do të shterrej para se të përfundojnë fjalët e Zotit tim.


shkruajti Zudi Fejzuli

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ji burre sa per nje mije burra!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: