islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty20%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty7%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty7%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty7%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty7%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty7%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty7%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty37%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
MesazhTitulli: Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv?   Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 1 Feb 2012 - 13:59

Allahu ka krijuar shumë meshkuj, por pak prej tyre jan burra. Në botë tash ka me shumë se 750 milion meshkuj që dëshmojnë në La ilaha ilAllah, por sa prej tyre jan burra të vërtetë? Sa prej tyre jan burra që jetojnë me qëllim që te lëjne një trashëgmi pas vete për të tjerët që ta pasojnë? Sa prej tyre do të jenë krijesat më produktive të kohës së tyre?

A është burr i vërtetë ai qe ecën me pantollona zhaga për tokë, ka një kerr të madh, shtëpi të madhe, por e ze namazi i sabahut në gjumë? A është burr i vërtetë ai që ka 50 punëtor, një Ferrari dhe një grua apo dy ndoshta, por kur Allahu e thërret për 5 kohët e faljes, ai nuk ia vë veshin? A është pjekuri që ta sundosh botë, por ta harrosh se Kush e krijoi atë?

Allahu i Lartesuar thotë:

Ata janë njerëz që nuk i pengon as tregtia e largët e as shitblerja në vend për ta përmendur All-llahun, për ta falur namazin dhe për ta dhënë zeqatin, ata i frikësohen një dite kur do të tronditen zemrat dhe shikimet.(24:37)

Allahu shumë mirë e qartëson se kush jan burrat e vërtetë. Kromozomet janë ato që na bëjnë meshkuj, dhe është bendëshmëria në Allahun që i bën burra ata meshkuj. Ky ka qenë rasti i atyre burrave rreth Profetit (Paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të) dhe burrave më produktiv të kohës sonë.

Ajo se cka do të gjeni vëllezer dhe motra kur lexoni historinë tonë, është se ngritja e civilizimit Islam ka qenë e ndërlidhur ngush me burra që kishin vizion të qartë dhe bindje të fuqishme, të cilët shfrytëzuan kohën e tyre në nivelin më të lartë dhe ishin burra produktiv.

Profeti Muhammed (Paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të) ka thënë, ‘Cdo njëri është i ndihmuar nga ana e Allahut për qëllimin për të cilin është krijuar”. (Buhariu)

Çdonjëri nga ne ka një qëllim. Ky është mbi qëllimin e përgjithshëm të krijimit, njohjen dhe adhurimin e Allahut. Ndonse, përfundimisht ne të gjtihë jemi krijuar për ta adhuruar Allahun, që nga une e deri tek pajisja që jeni duke e lexuar kete artikull.

Secili prej nesh e ka një qëllim, por sfida është, a do te jemi ne ata që e përmbushim qellimin tonë, apo do të vdesim pa e përmbushur atë qëllim?

Ndalu për një qast, mendo se për c’arsyje je krijuar? A ke menduar ndonjëherë se për cfar qëllimi është jeta jote dhe se cka do të arrijshë gjat saj? Vëllezër dhe motra, jam i sigurtë se shumica nga ne kemi shpenzuar kohë duke planifikuar se cka do të bëjmë dhe cka do të arrijmë këtë pushim, se sa që kemi menduar se cka do të arrijmë në jetën tonë?

Fuqija e të kuptuarit qëllimin personal të krijimit është madhështore. Do të jeshë i lirë nga prangat e materializmit dhe presionit shoqëror kur e ke ne mendje qëllimin se ti, si rob i Allahut, je i lindur ne këtë ditë, në këtë vend, dhe cka pritet prej teje. Po qëse e ke kuptuar atë, dije se Allahu do të të ndihmoj, siq ka thënë Profeti Muhamed (Paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të): “Cdonjëri është i ndihmuar nga ana e Allahut për qëllimin për të cilin është krijuar”. (Buhariu)

Mos i merrni këto fjalë si porosi që ta braktisni dhe injoroni botën rreth jush, më saktë kjo është një thirrje që ju ta kuptoni këtë botë. Nuk është marre të kesh pasuri, me kusht që të kesh një relacion se cfar i takon asaj, gjërat argëtuese dhe lumturia e vërtetë është në Ahiret. Kur ta kuptosh këtë do ta gjesh vehtën se nuk do të vraposh pas pasurisë, por do të përparosh në drejtim të përmbushjes së vizionit tënd që mund të ta ngrit pasurinë tënde përgjatë udhëtimit ose nuk do të ketë edhe aq rëndësi të madhe tër ty.

Produktiviteti arrinë majën kur drejtëpërdrejtë është i lidhur me qëllim. Prandaj, nëse ke mundësi ta kuptosh qëllimin, vetvetiu do të bëhesh njeriu më produktiv që ka vendi, sepse je i vetëdijshëm që je diku jetuar në një garë (luftë) kundër kohës për ta arritur vizionin tënd para se të vijë takimi me engjëllin e vdekjes. Konsideroje njohjen e qëllimit tënd nga jeta dhe rruga e te Dërguarit (Paqja dhe Mëshira e Allahut qofshin mbi të). Kur xhaxhai i tij erdhi ti ofronte atij botën, mbret të arabëve, pasuri të shumtë dhe gra më të bukura, ai tha: “Sikur t’më vendosni diellin në dorën e djathtë dhe hënën në të majtën, unë nuk do ta lë këtë fe që jam diku thirrut”

Kjo është fuqija e qellimit.

Vëllezër dhe motra, kur të jeshë i vetëdijshëm se cfar dëshiron, do e shohësh se jo veq qe ke për tu bërë më produktiv në këtë jetë të shkrutër qe ke, por do të bëhesh burr i vërtetë dhe burrnesh e vërtetë, sikur ata që i përmend Allahu. Ata janë njerëz që nuk i pengon as tregtia e largët e as shitblerja në vend për ta përmendur All-llahun, për ta falur namazin dhe për ta dhënë zeqatin, ata i frikësohen një dite kur do të tronditen zemrat dhe shikimet.(24:37)

Unë do t’ju kujtoj juve vetëm një gjë, ju e keni një qëllim të veçantë, ju duhet ta kërkoni atë, dhe kur ta gjeni do ta shihni se do të bëheni njeriu më i fuqishëm dhe më produktiv që keni menduar ndonjëherë. Dhe kjo do ta bëjë një ummet edhe më produktiv.

Sa më shumë të kemi njerëz që kan gjetur qëllimin e tyre nga Ummeti, ma produktiv Ummeti do të bëhet. Ne duhet te jemi ndryshimi qe e dojmë në vehten tonë, dhe duhet t'i ftojmë të gjithë ata që mundemi, e ti inkurajojmë të mendojnë për visionin e tyre personal, sepse Ummeti jonë do të ngritet mbi të, me vullnetin e Allahut Fuqiplotë.

Ummeti fillon nga secili prej nesh. Ejani e t’bëhemi vizionar dhe produktiv dhe të shohim se si kjo do ta ngrit (zgjon) Ummetin tonë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: