islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ende ka hajër në këtë Umet EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ende ka hajër në këtë Umet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ende ka hajër në këtë Umet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ende ka hajër në këtë Umet EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ende ka hajër në këtë Umet EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ende ka hajër në këtë Umet EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ende ka hajër në këtë Umet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ende ka hajër në këtë Umet Empty20%Ende ka hajër në këtë Umet Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ende ka hajër në këtë Umet Empty7%Ende ka hajër në këtë Umet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ende ka hajër në këtë Umet Empty7%Ende ka hajër në këtë Umet Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ende ka hajër në këtë Umet Empty7%Ende ka hajër në këtë Umet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ende ka hajër në këtë Umet Empty7%Ende ka hajër në këtë Umet Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ende ka hajër në këtë Umet Empty7%Ende ka hajër në këtë Umet Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ende ka hajër në këtë Umet Empty7%Ende ka hajër në këtë Umet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ende ka hajër në këtë Umet Empty37%Ende ka hajër në këtë Umet Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ende ka hajër në këtë Umet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Ende ka hajër në këtë Umet Empty
MesazhTitulli: Ende ka hajër në këtë Umet   Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 1 Feb 2012 - 13:56

Një nga bukurite e të qenurit produktiv në jetë është bamirësia që ajo nxjerr prej nesh. Gjë që reflekton në hadithin e Profetit Muhamed (Paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të) që ka thënë: “Do të ketë hajër (mirësi) në ummetin tim deri në ditën e gjykimit”
Njerëzit ankohen për Ummetin shume, thonë se nuk ka mbet hajer ne Umet më. Mirepo i paraqesim disa shembuj se a ka mbet hajër në ummetin tonë apo jo:
1. Kur një njeri i shtyer në moshë ka një hurmë në dorë, vetëm një hurmë dhe e ndanë atë me vëllaun e tij që është agjërueshëm, dije se ende ka hajër në këtë Umet.
2. Kur një i ri qëndron tek semaforat për t’iu ofruar dicka për iftar atyre që kan ngecur në trafik, dije se ende ka hajër në këtë Umet.
3. Kur një jetim është marrë nën përkujdesin e dikujt, ose një ndërtesë e tërë është ndërtuar për tu vënë në shërbimin e të varfërve dhe jetimëve, dije se ende ka hajër në këtë Umet.
4. Kur njerëzit i përkujtojnë njëri-tjetrit Allahun, dhe i ndalojnë ata të bijen një harame ose i ndalojnë që ta fyejn njëri-tjetrit, dije se ende ka hajër në këtë Umet.
5. Kur 1.5 miliard musliman anë e mbar botës, e diciplinojnë vehtën me sjelljet më të bukura me agjërimin e tyre, dhe faljen e tyre, dije se ende ka hajër në këtë Umet.
6. Kur fëmijët mësojnë përmendësh Kuranin dhe janë të etur për ta kujtuar fjalët e Allahut dhe bëjnë gara në të, dije se ende ka hajër në këtë Umet.
7. Kur fëmijët kujdesën për prindërit e moshuar në shtëpitë e tyre, dhe jo ti dërgojnë ata ne shtëpitë për përkujdesje, dije se ende ka hajër në këtë Umet.
8. Kur muslimanët ndalojnë çka do që janë duke bërë, 5 herë në ditë, vetëm për të falur namazin, dije se ende ka hajër në këtë Umet.
9. Kur motrat tona e sakrifikojnë shfaqjen e bukurisë së tyre vetëm për hirë të Allahut dhe mbajën hixhabin, dije se ende ka hajër në këtë Umet.
10. Kur lotët nuk ndalen duke rrjedhur nga sytë e besimtarëve dhe i dëgjon ata duke qarë, burra, gra, fëmijë duke lutur Allahun ti falë ata, dije se ende ka hajër në këtë Umet.
11. Kur ne i ndihmojmë njëri-tjetrit, e shpërndajmë selamin mes njëri-tjetrit, përqafojmë njëri-tjetrit, madje edhe kur nuk njifemi me njëri tjetrin, dije se ende ka hajër në këtë Umet.
12. Kur jeni i motivuar nga një kauz Islame, je gjithmon në gjendje ti shërbesh Allahut, dhe me vullnet jep zemrën dhe mendjën për të, dije se ende ka hajër në këtë Umet.
13. Kur ne e dojmë njëri-tjetrit për hirë të Allahut, dhe e vizitojmë njëri-tjetrit për hir të Allahut, dije se ende ka hajër në këtë Umet.
14. Kur ne i rëspiktojmë dijetarët tanë, bëmjë lutje për Imamat tanë, dhe butësisht mësojmë nën këmbët e tyre, dije se ende ka hajër në këtë Umet.

15. Kur në jemi të prikur derisa dëgjojmë për Profetin tonë (Paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të) dhe sa shumë do të dëshironim që ai të ishte në mesin tonë, dije se ende ka hajër në këtë Umet.

Më duhet ta ndërpres këtu se zingjiri është aq i gjatë sa jeta jonë... por pas kësaj, a mund të kesh ndonjë dyshim se ende ka hajër në këtë Umet?

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Ende ka hajër në këtë Umet X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Ende ka hajër në këtë Umet Empty
MesazhTitulli: Re: Ende ka hajër në këtë Umet   Ende ka hajër në këtë Umet EmptyWed 1 Feb 2012 - 14:08

All-llahu te shperblefte moter per ket postim,Po Moter po ende ka- se ende ka hajër në këtë Umet edhe pse nuk gjindet ne mesin tone me i dashuri jone Muhamedi s.a.v , Por ne mesin tone gjinden libri Kurani fjala e te lavderuarit meshirplotit bamiresit sunduesit i pavdekshmi fuqi plote ALL-LLAHU XH.SH..Ende ka hajër në këtë Umet ALLAHU

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ende ka hajër në këtë Umet Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ende ka hajër në këtë Umet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: