islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Një shenjë nga Allahu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Një shenjë nga Allahu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Një shenjë nga Allahu EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një shenjë nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një shenjë nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Një shenjë nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Një shenjë nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një shenjë nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një shenjë nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Një shenjë nga Allahu EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Një shenjë nga Allahu EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një shenjë nga Allahu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një shenjë nga Allahu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Një shenjë nga Allahu EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Një shenjë nga Allahu EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Një shenjë nga Allahu EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Një shenjë nga Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Një shenjë nga Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Një shenjë nga Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Një shenjë nga Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Një shenjë nga Allahu EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Një shenjë nga Allahu EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Një shenjë nga Allahu EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një shenjë nga Allahu EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një shenjë nga Allahu EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Një shenjë nga Allahu EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Një shenjë nga Allahu EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Një shenjë nga Allahu EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Një shenjë nga Allahu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Një shenjë nga Allahu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Një shenjë nga Allahu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Një shenjë nga Allahu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Një shenjë nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Një shenjë nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Një shenjë nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Një shenjë nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Një shenjë nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Një shenjë nga Allahu EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Një shenjë nga Allahu EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Një shenjë nga Allahu EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
26 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 26 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Një shenjë nga Allahu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Një shenjë nga Allahu Empty
MesazhTitulli: Një shenjë nga Allahu   Një shenjë nga Allahu EmptyTue 31 Jan 2012 - 20:21

NJË SHENJË NGA ALLAHU


Ndodhia në vazhdim është transmetuar nga kolonel Amir Udin, i çili këtë e
kishte dëgjuar nga gruaja e tij. Kolonel Amir Udin është i njohur për thirrjet
e tij në Islam, ku e kanë pranuar Islamin prej tij 6000 njerëz në gjithë botën.
Ai është 86 vjet dhe ka qenë në 56 shtetet e botës për thirrjen në Islam.Gjatë njërit nga udhëtimet e tij, që i bënte për t’i ftuar njerëzit në
Islam, gruaja e tij e takoi një grua e cila ishte muslimane e re. Përderisa
udhëtonin, ata shkuan të shohin se si kjo grua ishte bërë muslimane. Gruaja u
tregoi se ajo kishte qenë e lindur krishtere, por që burri i saj ishte
musliman. Burri i saj angazhohej që t’i tregonte asaj për madhështinë e Zotit
çdo ditë. Një ditë përderisa ajo ishte në kishë, ajo e pyeti priftin se konçepti
i besimit të muslimanëve në Njëshmërinë e Zotit është korrekt apo konçepti i
besimit të krishterëve në trini (Zoti, Jezusi dhe Shpirti i Shenjtë) ishte
korrekt. Prifti i tha asaj se muslimanët janë korrekt, besimi i tyre është i
vetmi i vërtetë, dhe e këshilloi atë që ta mbante këtë sekret. Ajo u bë shumë
konfuze pasi e dëgjoi këtë. Një natë kur ajo shkoi në shtëpi, iu lut Zotit, t’i
tregonte se çila rrugë ishte e vërtetë. Ajo filloi të lexojë Biblën duke
menduar se do të gjejë përgjigje. Një natë, pasi i ishte lutur Zotit, t’i
tregonte rrugën e vërtetë, ajo e hapi Biblën dhe për çudinë e saj, brenda
Biblës së saj u shfaq një tekst arabisht! Ajo ia përmendi këtë ndodhi një hoxhe
i çili i tha se kjo ishte një shenjë nga Allahu që ta pranosh Kur’anin dhe si
udhëzim në vend të Biblës. Ajo pastaj u bë muslimane.I/e dashur lexues, shumë
ndodhi nuk janë asgjë të reja. Këto ndodhi ndodhin si pasojë e atyre që
kërkojnë të vërtetën. Ne nuk kemi ardhur në këtë botë me vullnetin tonë. Ne nuk
do ta lëmë këtë botë me vullnaetin tonë. Andaj, pse jetojmë këtë jetë në
akomodim me vullnetin tonë? Muslimani është ai i çili e pranon vullnetin e
Allahut. Le ta pranojmë Allahun, i Çili është Zoti i gjithçkaje, brenda dhe
jashtë gjithësisë.
E kush kërkon fe tjetër përveç
fesë islame, atij kurrsesi nuk
do t’i pranohet dhe ai në botën tjetër është nga të dëshëpruarit.” (Ali Imran,
85)


Përktheu: Jetton Berisha

 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Një shenjë nga Allahu Empty
MesazhTitulli: Re: Një shenjë nga Allahu   Një shenjë nga Allahu EmptyWed 1 Feb 2012 - 10:43

Allahu ju shperblefte i nderruar

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Një shenjë nga Allahu X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Një shenjë nga Allahu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: