islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh Empty
MesazhTitulli: Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh   Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyFri 27 Jan 2012 - 0:37

Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh Images?q=tbn:ANd9GcSICXTtlD2SrTZlV8FI97OpbP6CZN1nhTFGrdhg40k4a-Biv3cC8w
Një prindë ishte shumë i devotshem rrugës së tij po shkonte edhe i biri.Kur iu afrua momenti të vdiste babai e këshilloi të birin.Ndër mësimet që i kishte dhënë ishte.Biro asnjaherë mos u beto nëse njeriu tregon të vërtetën apo gënjejë.
Mirpo njerëzit e pa ndërë e kuptuan këshillimin që i kishte lënë babai dhe përmbajtja që ia bëntë djaloshi gjithashtu i dëvotshëm.shkuan dhe i than se babai yta na ka pasur borxh.Ai kishte mjaftë oasuri dhe kush shkonte me këtë shptehje ia jepte pa r pyetur derisa e hargjoi pasurin dhe mbeti ivarfër.
Vendosi që të largohet nga ai vendë së bashku me gruan dhe dy djemtë e tij.
Hipen me një anije por dallgët e detit u trazuan dhe anija u thye.Të gjithë udhëtarët u shpërndanë në luftë për shpëtimin e vetvetes.Tre anëtarët e familjes së këtij djaloshi u larguan u ndanë njëri nga tjetri po me gjithatë shpëtuan.Buri idëvotshëm ishte duke u mbajtur për një dërrase dhe valët e sollën tek një ishull.pas pak derisa po shkelte në tokë nga gjendja tmerruese hutuese e ujit dëgjoi një zë:O njëri i mirë që je sjellur mirë më prindërit e tu Allahu don të të japë një thesarë dhe e ke në këtë vendë.Shko e merre.
Burri gjeti thesarin dhe kë e takonte e ndihmonte duke i dhënë pasuri.U hapë lajmi se në një ishull është një njeri bujarë.Vinin shumë njerëz të banonin aty te ai ishulll u popullua.Të gjithë e pranuan këte bujarin që të jetë mbret i tyre.
Kalun disa vite dhe të dy djemtë e këti të pari të ishullit vinë në këtë ishull për të kërkuar punë.U punësuan në një vendë si roje të prijësit të ishullit por asnjëri tjetrin nuk e njihte.
Pas një kohe vije edhe gruaja e tijë me një të afërm të sajë i cili e len gruan në varkë dhe shkon tek prijësi për ti dhënë dhurata.Prijësi i ishullit e priti mirë dhe e ftoi që të flejë në tembullin e tij.Mirëpo kusheriri i gruas së tij tha.Nuk mundëm sepse kamë një grua të afërt me vete që e kam lënë në varkë.Prijësi i tha.I dërgojë unë dy roje tek varka e jote dhe do ta ruajnë.
Të dy rojet shkuan tek varka dhe derisa qëndroni zgjyar gjatë natës filluan t’i tregeojnë njëri tjetrit nga ndhitë e jetës përsonale sapër ta kaluar kohën.
Vëllau i madhë filloi tregimin e dhimbshëm të jetës së tij.Së bashku me nëne babain dhe një vëlla timin që quhej kasmik u nisëm me një anije për të migruarë.Por dallgët e detit na fundosën,dhe nuk e dij a kanë shpëtuar apo jo..Kasmi ia ndërpreu tregimin.Po si quhej babai yt?.Derisa i tegoi bashkëpuntori i rojës për këtë.kasimi iu hodhë në qafë.Pash Allahun ti je vëllau im dhe unë jam vëllau yt.U përqafuan e u çmallën pasiqë kishin kaluar shumë vite që nuk ishin parë dhe nuk e njihnin njëri tjetrin.Gruaja që qëndronte në varkë po dëgjonte biseden e tyre dhe nuk mundi të qëndroi dhe doli.Pasha Allahun edhe unë jam nëna e juaj.Gëzimi nuk kishte kufij.I luteshin Allahu që ta gjenë edhe babain e tyre përqafonin njëri tjetrin nga malli i madhë .nëna përqafonte bijët e dashur që i kishin humbur.kështu qëndruan deri natën vonë derisa i zuri gjumi dhe fjetën të tre bashkë.
Kusheriri i sajë që ishte musafir i mbretit kur vajti të nesërmen tek varka i sheh fjetur të tre bashkë dhe mendon keq për ta.Kthehet tek mbreti për t’iu ankuar.
Mmbreti urdhëroi që të tre te vijnë para tijë.Duke u bërtitur si ishte e mundur të gjinden ashtu në dtyrën e tyre të rojtarit.
Derisa djali i madh po tregonte ngjarjen,deri tek njohja e vëllezërve.Mbreti bërtiti shumë fortë dhe kërceu nga froni i tij nga gëzimi.Pasha Allahun ju dy jeni djemtë e mi.Grueja tha Pasha Allahun unë jam nëna e tyre.Me të vertetë Allahu ka mudnësi t’i bashkoi njërëzit pasi që janë ndarë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh Empty
MesazhTitulli: Re: Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh   Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh EmptyFri 27 Jan 2012 - 0:56

All-llaju te nderofte vella per kete postim- E lexova Subhanallah por nese e ka caktuar All-llahu ska kush qe i kishte bashkuar ket familje-sepse e mira te bjen te miren- shum tregim i mire...

Allahu ju shperbleft per postimin.
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Je i dëvotshëm provohesh por prap gëzohesh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: