islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
25 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 25 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE Empty
MesazhTitulli: SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE   SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE EmptyThu 26 Jan 2012 - 11:24

Në kohen e halifit Ali Ibën Ebi Talibit r.a një muslimanë ishte akuzuar se ekishte vrarë një idhtarë të librit dhe kështu nëpërmjet procesit gjyqësor ishte argumentuar se ai ishte vrasësi.


Aliu r.a kishte urdhëruar që të kryhet hakmarrja (vrasësi të mbytej). Mirëpo vëllau i të vrarit kishte shkuar te halifi dhe i kishte thënë: ‘’Unë heq dorë prej Hakmarrjes’’ Aliu r.a i quditur i u përgjigj: ‘’A mos të ka kërcnuar apo friksuar dikush??’’


Njëriu i u përgjigj: ‘’Jo, por pranoi ta marr shpërblesen (për gjakun me dije) sepse e di se vëllau im nuk do të me vdekjen e këtij të riu’’


Halifi Aliu r.a i gëzuar e liroi vrasësin dhe tha: ‘’KUSH ËSHTË NËN UDHËHEQJEN TONË ( Krishter e Jahudi) GJAKU I TYRE ËSHTË I VLEFSHËM SIKURSE GJAKU YNË (dmth jeta e tyre është e mbrojtur me sheriat-ligj sikurse jeta e ndonjë Muslimani),

NDËRSA AI KA TË DREJTË EDHE NË SHPËRBLESË QË ËSHTË E NGJASHME SIKURSE SHPËRBLESA JONË (dmth sikur me rastin e vrasjes së ndonjë Muslimani)’’.

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
SJELLJA E ALIUT r.a NDAJ KRISHTERVE DHE JAHUDIVE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: