islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty20%Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty7%Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty7%Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty7%Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty7%Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty7%Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty7%Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty37%Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët Empty
MesazhTitulli: Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët   Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët EmptyThu 26 Jan 2012 - 10:17

Vetëdija është një segment I jetës.Jeta është një nga vetitë e Allahut xh.sh, kurse jeta si një nga vetitë e Allahut xh.sh, I kaplon të gjitha gjallesat dhe sendet.Ajo cka e dallon njeriun nga krijesat e tjera është mendja dhe vetëdija.
Detyra e mendjes është që ta kuptojë Islamin, kurse detyra e vetëdijes është që ta jetojë Islamin me mature.
Janë dy gjendje të rrezikshme tek njeriu: largimi I plotë nga feja dhe ekstremizmi në fe.Pa marrë parasysh cilën do cështje, nëse njeriu hyn në ekstremizëm, atëherë pëson shumë dëme. Ja, ajo cka do ta shpëtojë njeriun nga këto dëme është vetëdija e tij.Nëse I vështrojmë gjërat me kujdes, do të shohim se cdo gjë që është krijuar në botë, është krijuar me mature dhe harmoni. Edhe njeriu që posedon vetëdije, është I matur dhe në harmoni.Edhe njeriu që posedon vetëdije, është I matur dhe në harmoni.Islami, cdo muslimani ia shndërron jetën në xhennet. Mirëpo me kusht që muslimnai të jetë I vetëdishëm…Një nga kuptimet e “sirat-al mustekim” është “ qëndrimi larg ekstremizmit dhe ndjekja e rrugës së mesme”.Vetëdija,personit I është dhënë për ta ëdhëhequr veten me metoda Islame.Vetëdija në familje është dhënë për të jetuar një jetë muslimane.Kurse vetëdija në shtet është dhënë, që ta mbrojë vendin e tij në mesin e shteteve të tjera.

Muslimaënt e vetëdishëm janë drejtues të “anijes” së Islamit.Udhëtarët, edhe nëse shtrihen, flenë apo argëtohen, drejtuesit e saj janë gjithmonë në këmbë.Drejtuesit janë të vendosur në vende të ndryshme të anijes.Disa janë të vendosur tek tymoni, disa tek kontrolli I makinës së anijës,kështu që cdonjëri prej tyre gjendet në krye të një pune.Drejtuesi është I vetëdishëm se nëse e kryen detyrën me neglizhencë, atëherë anija do të përmbytet.Nëse anija e Islamit përmbytet, atëherë e gjithë përgjegjësia shpirtërore dhe materiale i takon drejtuesit, I cili drejton anijen.Drejtuesi I kësaj anije I kontrollon udhëtarët nga dritarja, por ai vetë kurrë nuk hyn Brenda.Ai vazhdon detyrën e tij, I lodhur dhe plot me djersë.

Muslimanët e vetëdishëm janë sikur cerekët e fabrikës, të cilët endin pëlhurën e sunneti sanijjes (veprimet sipas sunnetit të Pejgamberit tonë s.a.ë.s).Le të imagjinojmë një fabrikë e cila me vite bën prodhimin e carcafëve.Në këtë fabrikë, të gjitha dhëmbzat janë duke endur nga një pëlhurë.Nëse njëra nga këto dhëmbzat I thotë një tjetri, “ti je shumë e vogël”, kurse dhëmbza e vogël ia kthen duke I thënë “ti je shumë I madh, por shumë ngadal po rrotullohesh”, këto dhëmbëza do të hidhërohen më njëri-tjetrin dhe nuk do të munden të rrotullohen.Nëse këto nuk rrotullohen, atëherë as pëlhura nuk do të mund të endet.Nëse nuk endet pëlhura, atëherë nuk mund të prodhohen carcafët.Nëse në këtë fabrikë nuk prodhohen carcafë, atëherë pronari do ta mbyll fabrikën.
Edhe myslimanët janë sikur cekrekët e fabrikës të sunneti sanijjes.Nëse muslimanët ndeshen kundra njëri-tjetrit dhe nëse nuk e jetojnë Islamin,atëherë nuk do të mund ta endin pëlhurën e sunneti sanijjes, kurse Allahu një populli të tillë I jep fatkeqësi të ndryshme dhe e hedh në zjarr.Atëherë ata njerëz do ta kuptojnë se ose do të përqafojnë lidhjen e Islamit, ose do të shkatërrohen tërësisht!

Muslimani I vetëdishëm e di shumë mirë se nuk ka ku të ikë, por gjithashtu e di se nuk mund të ndahet prej të tjerëve në këtë botë.Ajo cka na takon neve është që ta mësojmë fenë në cdo cast të jetës sonë dh eta jetojmë veten sikur një bimë që është gjelbëruar në mesin e gjembave dhe do të mundohemi të kapemi në ta për të mbetur në këmbë.Unë kam qëndruar me vite në mesin e alkolistëve, kumarxhinjëve, dhe armiqve të fesë.Shumë herë m`u kanosën se do të më largojnë nga puna, do të më vrasin, dhe se do të më hedhin në burg.Unë vazhdova me punimet e mia Unë jetova aq sa e jetova Islamin.Sepse nuk kasha asgjë cka mund ti bëja vetes dhe armiqve të Islamit, por nga ana tjetër nuk mund të largohesha as nga feja. “Nëse ka ndonjë fuqi që mund ta mbroj njeriun, ajo është fuqia e Allahut.Atë që nuk e mbron Allahu, nuk mund ta mbroj asnjë fuqi tjetër”, I thashë vetes time dhe vazhdova.Nuk mund të kemi asnjë justifikim për të mos e jetuar dhe most a mësojmë fenë!Po mendoja në këtë mënyrë: Të gjithë pejgamberët që kanë ardhur në botë janë janë munduar që ti shpëtojnë njerëzit në tokë nga fatkeqësitë e botës dhe të ditës së gjykimit.Mirëpo, Hz.Luti a.s nuk mundi ta shpëtoi gruan e tij.Hz.Nuhi a.s edhe pse arriti t`I marrë dhe ti vendosë të gjitha kafshët në anije,nuk arritidot ta marrë djalin e tij.
Edhe Pejgamberi ynë nuk arriti që t`I bëjë Musliman të afërmit e tij, sic ishte Ebu Lehebi.Ngaqë udhëzimi I takon vetëm Allahut xh.sh.Një shok I yni thoshte, “nuk mund t`I udhëzojë në rrugë të drejtë nënën de motrën time,”do të cmendem”
Është më së miri, së pari të udhëzosh veten në rrugë të drejtë, I thashë shokut.
Krijuesi ynë ,Ti që krijon pemën prej një bërthame të vogël…
Na I shndërroi në bërthamë punët tona të vogla.Le të zhvillohen dhe le t`I shpërndajnë degët e tyre në katër anët e botës.Deri atëherë,ata që do t`i shohin frutat që po bien prej këtyre degëve do të pyesin, “ku është pema e këtyre frutave?”. Në këtë mënyrë do ta kuptojnë se pema e këtyre frutave është Islami.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ktheje veten në rrugë të drejtë e pastaj të tjerët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: