islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam Empty
MesazhTitulli: Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam   Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyMon 23 Jan 2012 - 19:54

Tregimi në vazhdim është për një njeri nga Guajana i çili është bërë
musliman pasi kishte qenë hindu dhe prift krishterë për 10 vjet.Emri i tij tani është
Ahmed Tabarani. Ai kishte lindur një familje të varfër hindu në Guajana.
Sidoqoftë, ai kishte pasur mospëlqim për adhurimin e statujave qëkur kishte
qenë fëmijë. Pasi u rrit, ai u lidh me kishën lokale sepse adhurimi i trinisë
(Zotit, Jezusit dhe Shpirtit të Shenjtë) ishte më i mirë se sa adhurimi i
qindrave idhujve. Përfundimisht, ai u bë i krishterë dhe studio për shumë vite
se si të bëhej një prift. Kisha i i pagoi shpenzimet për të gjitha udhëtimet
dhe të jetesës. Familja e tij u bë shumë e kënaqur se ai ishte bërë i krishterë
sepse varfëria e tyre ishte larguar. Si rrjedhojë e kësaj e gjithë familja e
tij u bë e krishterë. Pas dhjetë vitesh shërbim si prift, ai gjithmonë zgjohej
natën dhe meditonte. Ai kërkonte nga Zoti t’i tregonte se a ishte duke e
ndjekur të vërtetën. Në njërën nga netët, ai pati një vegim. Ai pa tre njerëz
të veshur në rroba të bardha dhe të gjata, duke veshur turban (lloj kapele) dhe
kishin mjekrra, të çilët eçnin drejt tij dhe këta njerëz kishin ardhur t’ia
tregonin religjionin e vërtetë. Pasi e pa këtë vegim apo vizion, shumë vite
kaluan por ai nuk vërejti asgjë që do të ndodhte. Por një ditë, një grup i
muslimanëve, vizituan një mesxhid afër vendit të tij të çilët thërrisnin
njerëzit drejt Allahut. Atë pasdite, derisa ai ishte duke shkuar në kishë, ai i
pa këta tre musliman të çilët ishin duke ardhur drejt tij. Menjëherë, atij iu
kujtua vegimi. Ata tre musliman ngjanin saktësisht me ata muslimanët që ai i
kishte parë në vegim. Pastaj ai iu afrua atyre dhe i pyeti për religjionin të çilin
e pasonin. Muslimanët i treguan atij për Islamin dhe ai u bë musliman në vend
dhe u largua i të qenurit prift. Varfëria përsëri kishte kapluar familjen e tij
pasi ai kishte dhënë dorëheqje nga puna. Të gjithë anëtarët e familjes,
veçanërisht nëna e tij, u zemërua në të, ngase ai ishte bërë musliman. Por, ai
i tha këto fjalë nënës së tij: “E dashur nënë, unë mund të dhuroj një palë këpuçë
të reja, por ato do të gërryhen nga jashtë. Unë mund të dhuroj një një fustan,
por edhe ai do të bëhet i vjetër dhe i grabitur. Por, unë mund të dhuroj ty
diçka që kurrë nuk mund të përfundoj. Nëna ime, thuaj “Nuk ka zot tjetër përveç
Allahut dhe Muhammedi është i dërguari i Tij.” Nëna e tij ishte e prekur nga ky
shkrim dhe u bë muslimane. Duke ndjekur atë, të gjithë të tjerët në familje u
bënë musliman. Pë 15 vjet, Ahmed Tabarani është duke praktikuar muslimanizmin,
duke i shërbyer Islamit me gjithë energjinë e tij. Ai momentalisht jeton në Kanada.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam Empty
MesazhTitulli: Re: Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam   Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam EmptyMon 23 Jan 2012 - 21:46

All-llahu te shperblefte me Xhennetin Firdaus vella Jetton per kete postim shum te bukur .

Allahu ju shperbleft per postimin.
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Nga hinudist në i krishterë pastaj në Islam
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: