islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Bisedë me renë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Bisedë me renë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Bisedë me renë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Bisedë me renë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bisedë me renë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bisedë me renë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Bisedë me renë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Bisedë me renë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bisedë me renë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bisedë me renë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Bisedë me renë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Bisedë me renë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bisedë me renë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bisedë me renë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Bisedë me renë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Bisedë me renë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Bisedë me renë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Bisedë me renë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Bisedë me renë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Bisedë me renë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Bisedë me renë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Bisedë me renë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Bisedë me renë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Bisedë me renë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bisedë me renë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bisedë me renë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Bisedë me renë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Bisedë me renë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Bisedë me renë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Bisedë me renë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Bisedë me renë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Bisedë me renë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Bisedë me renë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Bisedë me renë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Bisedë me renë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Bisedë me renë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Bisedë me renë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Bisedë me renë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Bisedë me renë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Bisedë me renë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Bisedë me renë Empty96%Bisedë me renë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Bisedë me renë Empty0%Bisedë me renë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Bisedë me renë Empty0%Bisedë me renë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Bisedë me renë Empty0%Bisedë me renë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Bisedë me renë Empty1%Bisedë me renë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Bisedë me renë Empty2%Bisedë me renë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Bisedë me renë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Bisedë me renë Empty
23012012
MesazhBisedë me renë

Cito :
Nëse dielli perëndon në një vend, lind në një tjetër. I tillë duhet të jetoj dhe ftuesi, nëse i mungon një vendi, rrezaton në një vend tjetër.


Bisedë me renë (u59u)njeriu%20dhe%20reja
Nga Prof. Xhasim Mutava

Koha është shumë e nxehtë dhe dielli përvëlues. Është drekë dhe trupi më djersin. Kërkova një vend me hije, por për fat nuk gjeta. Hapa sytë mos shoh dikë që ecën me mua në këtë kohë, por nuk pashë kënd. Në një moment, ndjeva një fllad të lehtë. Ngrita kokën lart dhe dallova një re të bardhë dhe të madhe, e cila kishte mbuluar diellin dhe po më bënte hije në atë pikë vape. Në mendje, më vajti ajeti:” Nuk janë, kurrsesi, njësoj i verbëri dhe ai që sheh, as errësira dhe drita, as freskia (e hijes) dhe vapa.” (Fatir, 19-21)

Vazhdova udhën i kënaqur me hijen të cilën e konsiderova si një dhuratë prej Zotit. Pas pak, dëgjova një zë të çuditshëm dhe kur ngrita kokën lart pashë renë që më foli:”Cili është objektivi yt në jetë o rob i Zotit?”

Unë iu përgjigja:”Unë jam mysliman dhe ua dua të mirën të gjithë njerëzve. Veç kësaj, unë i ftoj njerëzit drejt Zotit.”

Reja:”Të gjithë ne jemi myslimanë dhe i jemi dorëzuar urdhrave të Zotit të lartësuar, ashtu siç jemi të gjithë ftues në udhën e Zotit. Por, duhet që të kesh një objektiv në jetë, i cili të dallon nga njerëzit e tjerë.”

Robi i Zotit:”Por... unë nuk dua të dallohem nga njerëzit e tjerë.”

Reja:”Nuk po them që thjesht të dallohesh prej tyre, pasi njerëzit e sotëm nuk janë si më parë.”

Robi i Zotit:”Çfarë do të thuash me këtë?”

Reja:”Dua të them, atë që ka thënë Abdullah ibnu Abasi kur tha:”Ikën njerëzit dhe mbetën sozitë e njerëzve.”

Robi i Zotit:”Çfarë do të thoshte me këtë Ibnu Abasi?”

Reja:”Dobësimi i fesë dhe mungesa e përkushtimit. Kështu ikën njerëzit dhe mbeten sozitë e tyre.”

Robi i Zotit:”Fjalë të bukura. Por më trego diçka për veten dhe për njerëzit që sheh çdo ditë!”

Reja:”Njerëzit kanë ndryshuar shumë o rob i Zotit, gjë të cilën e shoh çdo ditë.”

Robi i Zotit:”A nuk më sjell një rast dhe shembull për këtë!”

Reja:”Po, interesimi dhe preokupimi për kryerjen e namazit. Një ditë, qëmoti, po i bëja hije shokut të Profetit a.s, Adij ibnu Hatim, të cilin e dëgjova të thotë:”Sa herë hyn koha e namazit, ndjej mall për të. Sa herë që ka hyrë koha e namazit, që kur jam bërë mysliman, më ka gjetur me abdes.”

Robi i Zotit filloi të pëshpëritë me veten:”Po, vërtet që kanë vajtur njerëzit dhe kanë mbetur sozitë.”

Mandej, reja shtoi:”Sakaq, lidhur me vëllazërinë dhe dashurinë për hatër të Zotit, një ditë po ndiqja udhën time pas vdekjes së Zubejr ibnu Avamit. Në një çast, dëgjova Hakim ibnu Hizam ti thotë Abdullah ibnu Zubejrit:”Sa borxhe la pas vëllai im?”

Ai u përgjigj:”Një milionë.”

Hakim i tha:”Kam për ti shlyer unë pesëqind mijë.”

Këto ishin dy shembuj, ndërkohë që kam shumë për të thënë. Një i mençur kupton me shenjë.”

Robi i Zotit i çuditur:”I pa të meta je o Zot! Islami pati zënë vend në zemrat e atyre burrave.”

Reja:”Ky ishte dallimi që kisha për qëllim kur të thashë:”Duhet të kesh një objektiv që të dallohesh nga të tjerët.” Unë dua që Islami të të shndërrojë në një njeri tjetër, të jetosh për çështjen islame dhe të jesh gjithmonë aktiv, njëlloj si dielli.”

Robi i Zotit:”E ku qëndron ngjashmëria mes ftuesit dhe diellit?”

Reja:”Ngjashmëria është në dy plane:

E para është në rrezet e dritës me të cilat ftuesi ndriçon zemrat e mbytura në errësirë.

E dyta, nëse dielli perëndon në një vend, lind në një tjetër. I tillë duhet të jetoj dhe ftuesi, nëse i mungon një vendi, rrezaton në një vend tjetër.”

Robi i Zotit:”Duket që je një re letrare. Më thuaj diçka më shumë rreth vetes!”

Reja:”Nuk jam letrare, por është aktualiteti letrar. Lidhur me identitetin tim, mendoj se nuk të vlen fare.”

Robi i Zotit, duke e parë me kërshëri i thotë:”Më trego si të quajnë të paktën!” Reja:”Unë jam reja e Reshidit.”

Robi i Zotit uli shikimin sikur po kujtonte diçka dhe pastaj pyeti:”Po kush është ky Reshidi?!”

Reja:”Një ditë, Harun Reshidi doli jashtë dhe më pikasi mua në qiell. Pasi më pa më tha:”Lëshoje shiun tënd ku të duash, pasi kudo që ta lëshosh, të ardhurat do të më vijnë mua.”

Robi i Zotit, duke përplasur duart shtoi:”Ahhhh për atë kohë. Me të vërtetë që ikën burrat dhe kanë mbetur sozitë e tyre.”

Reja:”Besoj se nuk ka ndonjë dallim mes dy kohëve. Qielli është po ai, toka po ajo, unë po unë. Por ndryshimi është tek njerëzit o rob i Zotit, tek njerëzit.”

Një lot rrëshqiti nga syri i Robit të Zotit dhe mori tatëpjetën në faqen e tij të djathtë. I prekur ai tha:”Po çfarë pritet prej nesh? Si të shpëtojmë nga kjo situatë?”

Reja:”Bëhu re, si unë!”

Robi i Zotit, duke fshirë faqen dhe fërkuar sytë pyeti:”Por mua Zoti më krijoi njeri dhe jo re.”

Reja:”Nuk kisha këtë për qëllim. Ajo që doja të them, është që të bëhesh re në cilësitë dhe moralet e tua, në lëvizjet dhe preokupimet.”

Robi i Zotit gjithë habi:”E si bëhet kjo?”

Reja:”Moralet dhe cilësitë e tua të jenë të larta dhe të fisme, njëlloj si preokupimet. Unë e mbaj gjallë tokën me ujë, kurse ti mbaje gjallë me ligjet e qiellit. Unë vadis tokën me ujë, kurse ti kujtoji njerëzimit Ditën kur të dalin para Zotit. Prandaj bëhu re o ftues. Unë qëndroj lart në qiell. Ty të duhet të lartësohesh me idetë dhe veprat. Bëhu re o ftues. Verës, unë i mbroj njerëzit nga rrezet përvëluese të diellit, kurse dimrit furnizoj bimët me ushqimin e duhur. Ti, duhet të jesh gjithmonë në lëvizje, dimër dhe verë, gjithmonë i dobishëm, ta familjarizosh veten me kushtet dhe mos të pengojë koha dhe vendi. Bëhu re. Trupi im është i madh, ashtu siç është dhe forma ime. Megjithatë, unë jam e butë dhe e lehtë. Nëse një zog fluturon mes përmes meje, më përshkon me lehtësi. Edhe ti, duhet të kesh zemërbutësi, e cila është cilësi e banorëve të xhenetit. Bëhu si reja o ftues!”

Robi i Zotit duart drejt qiellit dhe u lut:”O Zot! Më bëj re në vullnet, lëvizje, ftesë dhe fe...”

Mandej, reja mori udhën ne saj dhe para se të largohej, shtoi:”Ashtu siç jam hijeshi për qiellin, ti ji hijeshi për tokën!!”/AO/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Bisedë me renë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Bisedë me renë :: Komentet

No Comment.
 

Bisedë me renë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: