islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty20%Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty7%Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty7%Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty7%Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty7%Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty7%Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty7%Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty37%Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Empty
MesazhTitulli: Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr?   Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? EmptyFri 20 Jan 2012 - 10:28


Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Vorrii-300x175


Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr?


Pyetje:

Selam Alejkum. Kam degju prej disa njerezve qe thojne se femrat varrosen me thelle se sa meshkujt. A ka kjo ndonje domethenie? Kisha pase deshire me me dhene argumente se cila eshte me e sakte. Esselamu alejkum

Përgjigje:

Alejkumselam. Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndërsa salavatet dhe selamet qofshin mbi të Dërguarin tonë Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbi familjen e tij të pastër, mbi shokët e tij besnik, si dhe mbi të gjithë ata që e pasuan dhe e pasojnë rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Dijetarët kanë ndryshuar mendimet e tyre në lidhje me thellësinë e varrit. Imam Shafiu thotë: Thellësia e tij duhet të jetë aq sa është i gjatë i vdekuri. Omer ibn AbdulAzizi thotë: Thellësia e tij duhet të jetë deri në kërthizë. Imam Maliku thotë: Nuk ka ndonjë gjë të caktuar rreth thellësisë së tij. Ndërsa Imam Ahmedi thotë: Thellësia e tij duhet të jetë deri në gjoks.

Por nuk dij ndonjë dallim ndërmjet thellësisë së varrit të meshkujve dhe femrave. Me rëndësi është që varri të jetë i thellë dhe mos të zbulohet për shkak të ndonjë ere apo uji, që të ruhet dhe mos të merret nëpër këmbë trupi i të vdekurit.

Thotë Imam Ahmedi: Hapet varri deri në gjoks. Burrat dhe gratë në këtë janë të njëjtë. (El-Mugnij – Kitabul Xhenaiz, 2/1576)

Allahu e di më së miri.

Omer Bajrami

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr? Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Pse Femrat Varrosen Më Thellë Se Meshkujt Në Varr?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: