islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty20%Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty7%Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty7%Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty7%Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty7%Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty7%Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty7%Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty37%Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete Empty
MesazhTitulli: Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete   Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete EmptyWed 18 Jan 2012 - 9:26

Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete (u59u)reu_milky_way_480_14jan12%20rruga%20e%20qumeshtit
Sipas një studimi të ri të këtyre astronomëve, secili prej 100 miliardë yjeve në atë që njohet si Rruga e Qumështit ka të paktën një planet që rrotullohet rreth tij. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Jessica Berman, shkencëtarët thonë se numri shumë i madh i të ashtuquajturve planete të jashtëm shton mundësinë që në të paktën një prej tyre më në fund mund të zbulohen shenja jete.

Me që shkencëtarët nuk mund të numërojnë çdo planet në galaktikën e Rrugës së Qumështit, ata analizuan të dhëna të përzgjedhura nga vëzhgimet në një numër të vogël të rreth 100 milion yjeve të distancës dhe pastaj llogarisin numrin e planeteve në gjithë galaktikën.

Projekti 6 vjeçar përfshin vëzhgime të 42 astronomëve nga e gjithë bota. Një grup më i vogël shkencëtarësh shqyrtoi të dhënat për të gjetur prova nëpërmjet lentes kozmike zmadhuese, në të cilën drita e një ylli në sfond ndryshon dhe ndriçohet nga fusha e gravitetit të një ylli tjetër që kalon plotësisht para tij.

Kur rreth yllit të dukshëm rrotullohen një ose më shumë planete me fushat e tyre të gravitetit, ndriçimi i kapur nga lentet zmadhuese flet për një luhatje të qartë dhe domethënëse. Dhe kjo mund të vazhdojë për orë ose edhe ditë të tëra, varësisht nga madhësia e planetit të jashtëm dhe zgjatja e orbitës së tij, thotë studjuesi Kailash Sahu i Institutit të Hapësirës pranë Universitetit Johns Hopkins në Maryland. Z.Sahu ndihmoi në krijimin e teknikës së vëzhgimit me lente kozmike zmadhuese në mes të viteve 1990-të.

Ai thotë se kjo teknikë u mundëson astronomëve të zbulojnë planete shumë të vegjël e shumë të largët.

“Kjo teknikë është shumë e rëndësishme për gjetjen e planeteve shumë larg tokës, deri në skajet më të largëta të galaktikave. Kështu ne mund të kemi një ide më të mirë për planetet që ekzistojnë në të gjithë galaktikën e tokës dhe jo vetëm në distancat e afërta të saj përreth diellit”.

Z.Sahu thotë se shumë prej astronomëve të yjeve kanë analizuar një ose më shumë planete. Ata gjetën rreth 1 mijë e 500 sisteme të tilla të huaja diellore brenda 50 vjetësh dritë nga toka.

Shkencëtarët thonë se dy të tretat e gjithë planeteve të jashtëm, që ata zbuluan me lentet kozmike zmadhuese janë ndoshta rreth 5 herë më të mëdhenj se sa madhësia e tokës dhe një e peta e tyre kishin madhësinë e Jupiterit. Por janë pikërisht planetet me madhësinë e tokës që kanë ngjallur imagjinatën e astronomëve si Kailash Sahu.

“Kupa e shenjtë do të ishte gjetja e planeteve si toka me disa veçori që mund të suportojnë ekzistencën e jetës. Tani ne kemi gjetur se me të vërtetë planetet si tika janë të zakonshëm. Ajo që ne do të përpiqemi të gjejmë është se cilët planete mund tyë mbajnë ujë dhe të suportojnë jetën”.

Deri tani astronomët kanë konfirmuar ekzistencën e mbi 700 planeteve jashtë sistemit tonë diellor. Edhe 2 mijë planete të jashtëm presin të verifikohen.

Studimi, që përllogarit deri në 160 miliardë planete në galaktikën e Rrugës së Qumështit, është botuar në numrin e fundit të revistës Natyra./voa/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: