islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty20%Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty7%Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty7%Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty7%Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty7%Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty7%Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty7%Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty37%Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Empty
MesazhTitulli: Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?!   Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! EmptyMon 16 Jan 2012 - 21:48

Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! Images?q=tbn:ANd9GcRAxnHqsbolpCT1Dd5vBD61xVuLnbdKMV32-9W_WKFxfP6S649Kzg

Cfarëdo ketë bërë njeriu,sado të mëdha të jenë gjynahet,sado të rënda të jenë veprat e liga që ka kryer, nëse ai pendohet dhe kërkon falje prej Zotit, Ai e pranon dhe e fal. Allahu xh.sh thotë:
Cito :
Thuaj: “O robërit e Mi, të cilët e keni ngarkuar me shumë gabime veten tuaj, mos e humbni shpresën ndaj mëshirës së All-llahut, pse vërtetë All-llahu i falë të gjitha mëkatet, Ai është që shumë falë dhe është mëshirues!”

Sahabët e Pejgamberit s.a.ë.s, kanë thënë: “I Dërguari I Allahut a.s nuk është gëzuar me ansjë ajet tjetër, sa është gëzuar kur iu shpall ky ajet.”
Ky ajet është shumë shpresdhënës dhe shërben si fasha dhe ilaci për shërimin e plagës.Ky na mëson se sa do të ketë gjynahe, sado I mbytur në gjynahe qoftë sido të ketë humbur….,nëse I drejtohet Allahut dhe I thotë: “O Zot, pendohem?”,Ai e pranon dhe e fal njeriun.
Shpresëdhënës për këtë fakt janë vetë fjalët: “O robërit e Mi….!”, O gjynahqarë!”. Shpresëdhënëse janë edhe fjalët: “……Që e keni ngarkuar veten me shumëgjynahe.” Ai nuk I përmend gjynahet që kanë bërë…dhe këtë e bën me qëllim që të mos prekë ndjenjat e askujt.
Cdo kompani dhe institucion ka rregullat dhe normat e tij.Nëse dikush bën dicka në kundërshtim me normat dhe rregulloren, fillimisht I tërhiqet vërejtja, paralajmërohet me largimin nga puna dhe, nëse vazhdon, atëherë largohet nga puna.Ndërsa Allahu xh.sh , nuk largon askënd.Nuk ka gjë që të mban larg mëshirës së Zotit,pasi një nga cilësitë dhe emrat e Tij është emir Et-Tevvab (Pranues I pendimit).
Vetëm në suren Et-Tevbe pendimi përmendet 17 herë.
Pejgamberi a.s, ka thënë: “Allahu gëzohet për pendimin e robit të Tij më shumë se sa gëzohet njeriu në mes të shkretëtirës që gjen devenë e humbur, në të cilën ka ushqimin e tij”.(Buhariu Muslimi).Pejgamberi a.s thotë:
“Cdo bir I Ademit është gabues, por më I miri prej tyre është ai I cili pendohet.”
Pendimi ka tre kushte:
1. Të pendohesh dhe të bëhesh pishman për ato që ke bërë.
2. Të largohesh nga ato gjynae, të cilat I ke kryer më parë.
3. Të jesh I vendosur që nuk do t`I bësh më gjynahet e mëparshme.


Në kohën e Musait a.s ndodhi një thatësirë e madhe që nuk ishte përjetuar më parë.Populli i Musait a.s u mblodhën një ditë.Njerëzit shkuan te Musai a.s dhe I thanë: “O Musa, lute Zotin që të lëshojë shi nga qielli,pasi mund të vdesim”. Atëherë Musai a.s, e mblodhi popullin de filloi të lutej, ndërsa populli thoshte Amin, pas cdo lutjeje.Megjithatë shiu nuk binte.Atëherë Musai a.s u drejtua nga Allahu xh.sh dhe tha: “O Zot, përse nuk po na lëshonë shi, megjithëse të lutemi?” Zoti I thotë: “ “O Musa, nuk do të bjerë shi, pasi në mesin tuaj është një njeri, I cili ka dyzet vite që bën gjynahe, pa iu skuqur faqja një herë prej Meje.Nuk do të bjerë shi, deri sa ai të dalë nga mesi juaj.Atëherë Musai I mblodhi të gjithë njerëzit dhe u tha: “Nuk do të bjerë shi, derisa të largohet prej nesh ai që ka dyzet vite që bën gjynahe”
Personi që kishte 40 vjet që bënte gjunahe, shikoi njëherë majtas dhe djathtas se mos dilte dikush tjetër,por, kur pa që nuk lëvizi kush, e kuptoi që flitej për të.Në ato caste të vështira, filloi të thoshte me vete: “O Zot, ka dzet vite që nuk të bindem e kam vazhduar me gjynahe dhe Ti m`I ke mbuluar ato për të mos e marrë vesh asnjë njeri. O Zot, pot ë dal tani do të dal I poshtëruar dhe, nëse nuk dal, do të vdesim nga etja. O Zot, unë në këto moment pendohem për ato që kam vepruar, prandaj më fal dhe m`I mbulo të metat”.Në atë cast filloi të binte shi.
Musai I habitur, e pyeti Zotin xh.sh: “O Zot, si ka mundësi që po bie shi, megjithëse nuk doli kush?” “O Musa, ia ktheu Zoti, robi im që bëri që bëri gjynahe për dyzet vite, u pendimin,prandaj filloi të bjerë shiu”.Musai a.s , iu lut: “O Zot, të lutem ma trego, kush është ai njeri!” Por Zoti ia ktheu: “O Musa, ka dyzet vite që bën gjynahe dhe Unë ia kam mbuluar ato, kurse tani që u pendua dhe I la gjynahet, unë ta zbuloj dh eta poshtëroj para njerëzve?”.

Allahu xh.sh thotë: “A nuk e dinë se Allahu e pranon pendimin e robërve të Tij.” (Tevbe,104)

Kërkesa për pendim në ajetet e Kuranit nuk u adresohet vetëm gjynahqarëve,atyre që kanë shkëputur cdo lidhje me Zotin, atyre që hezitojnë…, por u drejtohet të gjithë njerëzve , të mirë dhe të këqij, me besim të dobët dhe me besim të fortë.Reth kësaj,Allahu (xh.sh), thotë në Kur`an: “Pendohuni tek Allahu, o besimtarë, sepse vetëm kështu do të shpëtoni.”(Nur:31)


Allahu ju shperbleft per postimin.
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Zoti prêt të pendohesh kurse ti refuzon?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: