islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty20%Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty7%Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty7%Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty7%Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty7%Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty7%Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty7%Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty37%Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty
MesazhTitulli: Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah!   Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptySat 14 Jan 2012 - 23:44

Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah!Shkruar nga Dr. Shefqet Krasniqi E shtunë, 14 Janar 2012 21:23
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Shehadeti_1_231_200Falënderimet i takojnë Allahut të Madhëruar, Atij që na veçoi me fjalën La ilahe il-la Allah! dhe pikërisht me të na bëri të dallojmë nga popujt dhe ummetet tjera! Na gradoi me fjalën e cila nxjerr njeriun nga idhujtaria në monoteizëm, nga jobesimi në besim, nga hutia dhe konfuzioni në zemërgjerësinë e Islamit. Kjo fjalë ia hap zemrën dhe mendjen njeriut që ta kupton misionin e tij, shkakun përse ka ardhur në këtë botë, se kjo bote dhe çdo gjë është krijuar për hire të fjalës La ilahe il-la Allah!

Për këtë fjalë Allahu xh.sh ka zbritur të gjithë librat qiellorë, për të ka dërguar të gjithë ata pejgamberë, e për të ka krijuar edhe Xhennetin dhe Xhehennemin...

E thashë më parë se jemi të dalluar në këtë botë me këtë fjalë, por shpresoj në Allahun e Madhëruar që edhe në botën tjetër të jemi të dalluar pikërisht në saje të saj.

Besimtarët janë urdhëruar ta thonë atë, mu ashtu siç shkruan në Kur’an:

Atëherë, dije se nuk ka zot tjetër pos All-llahut...” (Muhammed, 19)

Thënia dhe lutja më e mirë

Kjo është fjala më e ëmbël, më e shtrenjtë dhe më e mira që njeriu mund ta thotë. Pejgamberi, alejhi’s selam duke përshkruar vetëm një aspekt të vlerës së saj, thotë:

“خير ما قلت أنا والنبيون من قبلي: لا إله إلا الله وحده لا شريك له، له الملك وله الحمد وهو على كل شيء قدير

Gjënë më të mirë që unë dhe profetët para meje e kemi thënë (është): La ilahe il-la Alllahu vahdehu la sherike leh, lehu’l mulku ve lehu’l hamdu ve Huve ala kul-li shej’in Kadir!” [Transmeton Tirmidhiu ndërsa Albani në Sahihu’l Xhamii, 3274, e vlerëson për hasen.]

Mbrojtja nga Xhehennemi

Rëndësia e kësaj fjalë shihet edhe nga aspekti i garancës që ofron. Ata që sinqerisht e thonë atë dhe i përmbahen kushteve të saj, gjithsesi se do të jeni të mbrojtur nga zjarri i Xhehennemit. Pejgamberi, alejhi’s selam ka thënë:

“إن الله تعالى قد حرم على النار من قال لا إله إلا الله يبتغي بذلك وجه الله

Vërtetë, Allahu i Madhëruar do ta mbrojë nga zjarri i Xhehennemit atë që thotë vetëm për të arritur kënaqësinë e Allahut: La ilahe il-la Allah!” [Albani në Sahihu’l Xhamii, 1793, e cilëson autentik.]

Kjo fjalë peshon më shumë se toka dhe qielli dhe çdo gjë që është mes tyre. Musai, alejhi’s elam, i tha Allahut të Madhëruar: O Allahu im! Ma mëso një fjalë që të përkujtoj Ty dhe të madhëroj! Allahu i tha: Thuaj: La ilahe il-la Allah! Musai, alejhi’s selam i tha: O Allah! Të gjithë njerëzit thonë La ilahe il-la Allah!?! Allahu ia ktheu: O Musa, sikur qielli, toka dhe çfarë ka mes tyre të peshonin në njërën anë ndërsa fjala La ilahe il-la Allah! në anën tjetër, do të peshonte më rënde!

Vëllezër muslimanë!

Falënderojeni Allahun shumë, shprehni kënaqësinë tuaj me këtë fe dhe me këtë fjalë, me Kur’anin si libër dhe Muhammedin si porfet.

Luteni Allahun e Madhëruar që të jetoni me këtë fjalë dhe sipas saj, sikur që ju porosis, amdje shumë, që ta lutni Allahunn që edhe vdekja t’iu zë me të.

Kërkoni falje tek Allahu i Madhëruar për të kaluarën tuaj, për mëkatet e bëra, për gjynahet e shumta; lutuni dhe punoni që momenti juaj i fundit të jetë me fjalën La ilahe il-la Allah!

Lutuni ngase Allahu është Falës dhe i Mëshirshëm.Allahu ju shperbleft per postimin.
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Empty
MesazhTitulli: Re: Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah!   Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! EmptySat 14 Jan 2012 - 23:56La ilahe il-la Allah Muhameden Resulullah


Allahu ju shperbleft per postimin.
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah! Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Vlera e fjalës La ilahe il-la Allah!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: