islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej Empty
MesazhTitulli: Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej   Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptySat 14 Jan 2012 - 22:22

Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej Ate_qe11
Një herë e një kohë, ka jetuar në Basra një burrë I vejtër, I cili kujdesej shumë për djalin e tij të vetëm, që e donte shumë. Plaku I moshuar të gjitha kursimet e veta I shpenzoi që t`I jepte të birit një arsimim të shkëlqyer në atë kohë dhe për këtë arsye e dërgoi te mësues të njohur.Djaloshi u largua dhe shkoi në shkollat më të mira dhe te mësues it e dijetarët më të mirë të shkëlqyer në atë kohë dhe për këtë arsye e dërgoi te mësues të njohur.Djaloshi u largua dhe shkoi në shkollat më të mira dhe te mësuesit e dijetarët më të mirë të kohës.
Erdhi dita që ai të kthehej nga studimet e tij dhe babai I moshuar doli ta priste në derën e shtëpisë.Kur erdhi djali dhe u takua me babanë, ai e pa në sy dhe ndjeu një zhgënjim të madh. “Çfarë ke mësuar biri im?” tha ai: “Unë kam mësuar atje çdo gjë që ishte për t`u mësuar baba”, tha ai. “Por a ke mësuar atë që nuk mund të mësohet?” pyeti babai. “ Shko, djali im dhe mëso atë që nuk mund të ëmsohet”, I tha babai I moshuar.Djaloshi I rritur kthehet te mësuesi I tij më I mirë me qëllimin që të mësojë atë që nuk mund të mësohet. “Merri këto 400 dele dhe shko në mal.Kur të bëhen 1000, eja këtu te unë”, I tha mësuesi.
Djaloshi shkoi në mal dhe u bë bari.Për herë të parë ai kuptoi çfarë është heshtja.Ai nuk kishte me kë të fliste.Delet nuk e kuptonin gjuhën e tij.I dëshpëruar ai bisedonte me to, por ato e shikonin sikur të thoshin me vete “sa budalla qenka”.
Ngadalë ai nisi të harronte dijen e mësuar në shkollë, por edhe egoizmin, smirën dhe cilësitë e këqija.Ai u bë I qetë si delet dhe e kaploi urtësia dhe përulësia. Në fund të dy viteve, kur numri I deleve kishte arritur në njëmijë, ai u kthye te mësuesi I tij dhe e nderoi siç e meritonte. “Tani ke mësuar atë që nuk mund të mësohet”, I tha mësuesi.
Është interesnate të përmendet se disa të Dërguar të Allahut në jetën e tyre, para se t`u vinte shpallja, kanë qenë barinj dhe janë kudjesur për delet.


Allahu ju shperbleft per postimin.
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej Empty
MesazhTitulli: Re: Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej   Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej EmptySat 14 Jan 2012 - 22:43

All-llahu te shperblefte per kete postim vella se shum tregim dmth ,,mendja e shendosh e kupton ate qe nuk e din..

Allahu ju shperbleft per postimin.
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Djaloshi që mësoi atë që nuk mund të mësohej
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: