islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty20%NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty7%NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty7%NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty7%NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty7%NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty7%NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty7%NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty37%NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË Empty
MesazhTitulli: NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË   NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË EmptyFri 13 Jan 2012 - 22:04

Përkrah kësaj edhe ndërtimi I
vecorive që e forcojnë vëllezërinë në zemra,është përkufizuar sin ë fjalën
hyjnore që gjendet në Kur`an, ashtu edhe në kriteret e bekuara të Profetit
Muhammed.


Në krye të këtyre vecorive vjen “Të kapesh fort pas Allahut” (Haxh,78) dhe
“Kapja e të gjithë besimtarëve pas litarit të Allahut dhe mospërcarja”.(Ali
Imran, 103)
Aty është edhe enigma e punës.Me cfarë I keni të zëna duart? Me
kë janë të lidhura zemrat tuaja?Cfarë do të thotë për ju që të kapeni pas
Allahut?Këto janë pyetjet themelore të vetëllogarisë në këtë botë dhe llogaridhënies
në botën tjetër? Të gjitha lidhjet, përkatësitë, pasionet që formohen pa
menduar më parë këtë, të shpien në rrugë të gabuara.Të gjitha varësitë dhe përkatësitë,
të gjitha emocionet dhe dashuritë, duhet të rreshtohen rreth”varësisë së
Allahut”.


Thelbi I personalitetit të
muslimanit dueht të formohet në këtë mënyrë.


Përvec bindjes ndaj Allahut dhe
të dërguarit të Tij, na kujtohet nevoja që” të mos grindemi de të mos
sulmojmë njëri tjetrin”, sepse këto situate nuk
dueht harruar se dobësojnë
besimtarët, ua thyejnë fuqinë që kanë,madje. Edhe shtetin që I mban.Prandaj duhet të tregohemi durimtarë
gjatë sprovimeve të vështira….(Enfal,46) Kur`ani shprehet:


“Në qoftë se grindeni me njëri-tjetrin,atëherë do të dobësoheni”.


Një mysafir e ka komentuar këtë
ajet me fjalët “Humbni edhe shtetin tuaj”.Po të shohim se si muslimanët I kanë
humbur shtetet e tyre në shekullin fundit, për shkak të grindjeve të brendshme,
mund të themi se ky komentim nuk është I
huaj për ditët e sotme.


Një tjetër këshillë e Kur`anit në
lidhje me mardhëniet mes besimtarëve, në mënyrë që të ushqehet atmosfera vëllazore,
është nxjerrja në pah e modestisë. “Modest
me besimtarët dhe hijerëndë me qafirët….” (Maide,54)
apo “të paepur përpara
qafirëve dhe të mëshirshëm për njëri-tjetrin….


Në marrëdhëniet mes besimtarëve
veprohet sipas parimit të kundërshtimit dhe refuzimit të gabimeve dhe gjynaheve që bën një person tjetër, jo
kundër personalitetit të tij, si dhe sipas parimit që atë ta pastrojmë
nga gabimet, jot a fshijmë fare nga lista.Pra, qasja është shpëtimi I
tjetrit nga mëkatet dhe jo distancimi total prej tij


Dhe lutja…Të lutesh për të gjithë
besimtarët….që zemra jonë të kërkojë që Zoti t`i falë të tjerët dhe të lutet që
t`i pastrojë ata nga mëkatet.


Në këtë ajet na mësohet kjo dua:


“Edhe ata që kanë ardhur pas tyre e thonë: “Zoti ynë, falna neve dhe
vëllezërit tanë që para nesh u pajisën me besim dhe mos lejo në zemrat tona
farë urrejtjeje ndaj atyre që besuan. Zoti ynë Ti je i butë, mëshirues!”(Hashr,10)Duhet që zemrat tona të duan dhe
të përbuzin vetëm për hir të Allahut.


Thelbi I gjitë këtyre që shprehëm
në këto rreshta, është kërkimi I një personaliteti, I cili është bërë një me
dhembshurinë,dashurinë,mëshirën,gëzimin dhe keqardhjen dhe I cili e ka shndërruar
në themelin e ndërtimit të marrëdhënieve
njerëzore dhe të shoqërisë, dashurinë që pasqyrohet nga atributi Vedud I Zotit
dhe mëshirën që pasqyrohen nga atributet Rahman
dhe Raahim të Tij.


Pa harruar këtë hadith të
transmetuar nga I Dërguari I Allahut sal-lallahu alejhi ves-selem:


“Nuk do të hyni në xhenet, derisa të besoni dhe nuk keni besuar sic duhet, përderisa nuk
e doni njëri-tjetrin”.

Allahu ju shperbleft per postimin.
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: