islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty20%Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty7%Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty7%Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty7%Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty7%Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty7%Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty7%Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty37%Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin Empty
MesazhTitulli: Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin   Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin EmptyFri 13 Jan 2012 - 22:02

Kujtoni atë begati dhe……
Kapuni fort pas litarit të Allahut…..
Ja pra, ju që ishit armiq të njëri-tjetrit……
Që ishit n në skaj të gropës së zjarrit…
Zemra tuaja ishin shndërruar në gropa prej zjarri.Smira, urrejtja dhe armiqësia jua kishin kapluar zemrat tuaja…
Allahu ju shpëtoi prej aty.
“Zemrat tuaja u ngrohën për njëra-tjetrën dhe me begatinë e Zotit ju u bëtë vëllezër të njëri-tjetrit.’
Vllezëria….
Krijesa që ngroh zemrat me njëra tjetrën dhe e konsiderojmë si “vëllazëri” në mardhëniet tona, është mirësi nga Krijuesi ynë.
Zoti caktoi parimin që “Besimtarët janë vëllezër me njëri-tjetrin”
Afrimi I zemrave me njëra-tjetrën ka qenë përherë I vështirë.
Ja cfarë I thotë Krijuesi të dërguarit të Tij besnik:
“….Sikur të shpenzoje tërë pasurinë që gjendet në tokë, nuk do të mund t`I bashkoje zemrat e atyre, por Allahu I bashkoi ato.Ai është vërtet I Plotfuqishëm dhe I urtë.”
Zoti bëri që ne ta duam imanin….
Ai e gdhendi besimin në zemrat tona…
“Ai bëri që ne mos pëlqejmë mosbesimin,largimin nga rruga e drejtë dhe gjynahun…”
Pra zemrat janë lidhur pas kritereve të Zotit.
Kështu u arrit që zemrat të afrohen me njëra tjetrën.
Kështu u realizua vëllazëria.
I Dërguari I Allahu ndërtoi nga mesi I shoqërisë, që njihej si “shoqëria e injorancës” një shoqëri dashurie nën dritën e vahjit, me shenjat e Zotit të Plotfuqishëm, duke u strehuar nën ndihmën dhe favorizmin (lutuf) e Tij, por dhe duke punuar sikur të ishte duke “thurur zemrën e ndjeshme” të kësaj shoqërie.
Populli injorant e kishte mposhtur krenarinë e tij të sëmurë…..
Shoqëria e kishte mposhtur krenarinë e saj të sëmurë….
Gjuha e lëkurës, raca dhe gjuha që flitej, e patën mposhtur krenarinë e tyre të sëmurë…
Pasuria, paraja,familja dhe rrethi familjar, e patën mposhtur krenarinë e tyre të sëmurë…
Në zemra qe gdhendur kriteri se “arabi nuk ëhstë më I mirë se joarabi, se përparësia matej vetëm me devotshmëri”…ndonëse qe arab, populli I tij qe lidhur pas një konsistence humane që vinte në vend të parë cilësinë e njeriut, devotshmërinë dhe varësinë ndaj Krijuesit.
Përeth Profetit a.s gjendeshin:
 Ebu Bekri,që ishe arab…
 Selmani Persian…
 Suhejbi romak…
 Bilali etiopian…
Duke qëndruar krah për krah për të formuar umetin…
Kjo ishte një bahskësi besimi….
Duke gdhendur në histori përfundimi se “kjo është shoqëria që ndërton feja islame”.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Besimtarët janë vllezër,andaj runja vlelzërin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: