islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty20%Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty7%Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty7%Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty7%Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty7%Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty7%Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty7%Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty37%Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit Empty
MesazhTitulli: Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit   Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit EmptyFri 13 Jan 2012 - 10:20

1. Të mbartësh fjalë
2. Të shash një musliman dh eta fyesh atë, konsiderohet mëkat,ndërsa të luftosh me të, konsiderohet kufër.
3. Të shkelësh mbi gjkaun,nderin dhe personalitetin e një muslimani.
4. Të shpifësh.Shpifj është një faj më I rëndë sesa përgojimi,sepse do të thotë të cilësosh një musliman me një gjë që ai nuk e ka.
5. Të ushqesh armiqësi.
6. Ndërprerja e mardhënieve me një musliman apo t`I kthesh shpinën atij, kur ka nevojë për ty.
7. Të nënvlerësosh një musliman.
8. Ta konsiderosh se je kushedi se cka.
9. Të ushqesh zili.
10. Të kesh smirë.Të dëshirosh që muslimani të humbasë një të mirë që zotron.
11. Të kërkosh të dish të metat dhe gabimet e një muslimani.Kjo është e ndaluar.
12. Të përpiqesh të mësosh një të fshehtë të tjetrit, të cilën ai nuk dëshiron t`I bëhet publike.
13. Të mburesh me ndonjë gjë përpara të tjerëve.
14. Të shtypësh.
15. Të prishësh pazarin e tjetrit.
16. Të etiketosh të tjerët me gjëra negative.
17. Të gëzosh për fatkeqësinë në të cilën ka rënë një musliman.
18. Të bësh dredhi.
19. Të hash fjalën e dhënë.
20. Të bësh premtime të gënjeshtërta.
21. Të mos e ruash emanetin.
22. Të tregohesh mosmirënjohës për të mirën që të është bërë.
23. Të mbjellësh armiqësinë, ngatërresën dhe përcarjen mes muslimanëve.
24. Të flasësh kur je në grup, duke pëshpëritur në vesh me njerëz.
25. Të pozosh.
26. Ti thuash një muslimani se është qafir.
27. Të debatosh me muslimanët.Ta kalosh kufirin kur diskuton me një musliman.
28. Të dëmtosh me fjalë dhe me veprime një musliman tjetër.

Të gjitha këto që I numruam janë karakteristikat e sjelljeve që plagosin personalitetin e myslimanit në rrugën e vëllezërimit, prandaj një musliman duhet ta pastrojë personalitetin e tij nga këto vese. Në suren Huxhurat në Kuran, janë përcaktuar kritere shumë të qarta në lidhje me “marrëdhëniet ndërmjet muslimanëve”.Format e sjelljeve që përmendëm më lart, përmenden edhe në hadithet fisnike të Profetit Muhamed.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: