islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty20%Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty7%Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty7%Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty7%Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty7%Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty7%Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty7%Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty37%Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu Empty
MesazhTitulli: Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu   Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu EmptyTue 10 Jan 2012 - 21:39

Ai thoshte:
“Unë kam arritur rreth shtatëdhjetë sahabë që kanë marrë pjesë në luftën e Bedrit.Asnjëherë nuk kam parë që këta të vishnin dicka tjetër përvec leshit.” Përsëri thoshte: Atij që vesh rroba të bardha për modesti,Allahu ia shton dritën e largpamësisë,por nëse I vesh për shtirje dhe mburrje , e hedn në xhehennem.”
Duke e krahasuar brezin e mëvonshëm me sahabët thoshte:
“Sikur t`I shihnit ata, do t`I pandehnit të cmendur.Sikur ata të shikonit të mirat tuaja, do të thoshin: “Këta janë njerëz që nuk kanë pjesë nga e mira dhe mirësia”. Ndërsa pot ë shikonin të këqijat tuaja, do të pyesnin: “Edhe këta janë muslimanë?”
Nuk është parë asnjë njeri që të gjejë ahiretin duke kërkuar këtë botë,por ka shumë prej tyre që e kanë gjetur këtë botë, duke kërkuar ahiretin.Kjo botë është vendi I punës.Ai që e shoqëron atë pa e dashur dhe heq dorë prej saj,arrin kënaqësinë nga kjo shoqëri dhe përfiton. Por ai që e shoqëron duke e dashur, bëhet fatkeq..
Një ditë,Malik bin Dinari pyet Hasan Basriun:
-Cili është,ndëshkimi më I rëndë në këtë botë?
-Është vdekja e zemrës së njeriut.
-Përse vdes zemra?
Hsan Basriu iu përgjigj:
-Përshkak se do këtë botë.
Sepse ai që e nderon interesin e kësaj bote, bie në poshtërim.Sado që të jetë e madhe,përsëri e përkohshmja nuk është e barabartë me të përhershmen.
Ai gjithashtu thotë:
“Vesvesi që vjen në zemër është nga shejtani.Nëse dicka dëshirohet vazhdimisht, ajo vjen nga vetja.Mënyra për të shpëtuar nga këto dëshira,është praktikimi I rrugës së rijazetit me agjërim dhe namaz.”
Hasan Basriu dhe njeriu I zi
Në Abadan ishte një njeri I zi, I cili jetonte në gërmadha.Një ditë, mora disa gjëra nga pazari dhe shkoa ta vizitoja.Ai më pyeti:
-Cfarë janë këto?
-Unë I thashë:
-Disa gjëra për të cilat mund të kesh nevojë.Pa thënë asgjë, me dorën e tij më tregoi murin dhe qeshi.Befas pashë, por cfarë të shikoja, muret e atyre gërmadhave ishin komplet flori.U pendova për atë që bëra, menjëherë I lashë ato që kasha sjellë dhe u largova me ndikimin e asaj madhështie.
Ai ishte I devotshëm.Gjithmonë thoshte: “Një grimcë e devotshmërisë së sinqertë, është më e mirë se mijëra rekate namaz.” Një ditë në Mekkë, pa njërin prej fëmijëve të Hazreti Aliut, I cili po mbante vezë duke u mbështetur në murin e qabes dhe e pyeti:
-Cila është baza e fesë?
-Devotshmëria
-Cila është shkatërrimi I fesë?
-Tamahu!
Hasan Basriu u kënaq shumë nga kjo përgjigje dhe u bë njeri I devotshëm.Për devotshmërinë thoshte kështu:
“Devotshmëria ka tri shkallë:
E para: I devotshmi thotë vetëm të drejtën edhe kur është I zemëruar edhe kur është I qetë.
E dyta: I mbron gjymtyrët e tij nga sjelljet që I hapin rrugë zemërimit të Allahut.
E treat: Synon cështjet prej të cilave Allahu është I kënaqur.”
Dy ëndrat e cuditshme të Hasan Basriut
Një herë, hyri në një xhami për të falur namazin e akshamit.Namazin po e falte Habib Axhemi.Ngaqë Habib Axhemi nuk ishte Arab, ai nuk efali namazin pas tij, duke u shqetësuar se mos bënte ndonjë gabim në leximin e Kur`anit.Atë natë në ëndër iu tha:
“Përse nuk u fale pas tij? Sikur të ishe falur, do të të faleshin të gjitha mëkatet që ke bërë deri në atë cast.”
Një herë, u detirua të dëgjonte një përgojim në kuvendin ku prezentonte.Gjërat që pa atë natë në ëndërr, I tregon kështu:
“Një njeri I cili kishte një pjatë në dorë, u afrua te unë.Në pjatë kishte mish derri.Më urdhëroi që të hajë nga ai. I thashë: “Ai është mish derri dhe nuk mund ta ha”. Duke insistuar që ta haja, ma hapi nofullën dhe më futi me zor një kafshatë në gojë.Unë kasha frikë që ta nxirrja mishin nga goja dhe, po ashtu, kasha neveri ta gëlltisja.Në këtë gjendje u zgjova. Këtë erë e kam ndjerë tridhjetë ditë e tridhjetë net në cdo gjë që kam ngrënë dhe kam pirë.”
Edhe pse e dinte se ndëshkimi shpirtëror I imponimit të dëgjuar përgojimin, qoftë edhe pa dashje është shumë I rëndë, ansjëherë nuk zemërohej me ata që e përgojonin.Një ditë, dikush I tha:
-Filani të ka përgojuar
Ai I dërgoi një pjatë ëmbëlsirë përgojuesit dhe I tha:
-Dëgjova se më ke dhuruar të mirat e tua.Edhe unë pot ë dhuroj këtë si kundërvlerë.
Ata që e shikonin, kujtonin se mos I kishte ndodhur ndonjë fatkeqësi, përshkak të brengosjes që kishte në aparencë.Ai shprehej:
“Besimtarët zgjohen të shqetësuar dhe ngrysen të shqetësuar ndërmjet dy frikëve.Njëra është një mëkat I kaluar, I cili nuk dihet se di pritet nga Allahu.Ndërsa tjetra është një jetë,përgjatë së cilës nuk dihet se me cfarë rreziqesh do të përballesh.”
“Ai që e di se në fund do të vdes, që beson se do të ngrihet në kiamet dhe që është I bindur se, kur të ringjallet do të dalë në audiencën e Allahut, duhet të jetojë me brengosjen dhe shqetësim.”
Sipas konceptit të tij në frikërespekt ndaj Allahut,zemra ka nevojë për një frikë të përhershme.
Ai frikësohej aq shumë nga zjarri I xhehennemit saqë pandehte se xhehenemi është krijuar vetëm për të.Kështu,kur dëgjoi hadithin fisnik, I cili thotë:Njeriu I fundit që do të dalë nga xhehennemi,është një person I cili quhet Hunad”, qau dhe tha: “Ah sikur të isha unë Hunadi, sepse qoft edhe në fund, ai ka një siguri se do të dalë nga xhehenemi.Ndërsa ne nuk e kemi një siguri të tillë.”
Ai thotë:
“Nëse lexon Kuran dhe I beson atij, le të keshë shumë brengosje e shumë frikë në këtë botë.Po astu, qau shumë.”
Atyre që thoshnin se I trembte njerëzit me fjalë të tilla, u përgjigjej kështu:
“Të frikohesh derisa të arrish sigurinë, ëhstë më mirë se të frikësohesh pasi të arish sigurinë.”
Një bedevil e pyeti se cdo të thotë sabër.Ai u përgjigj:
Një bedevil e pyeti se cdo të thotë sabër.Ai iu përgjigj:
-Sabri është dy llojesh: njëri është durimi ndaj belave e fatkeqësive dhe tjetri është durimi ndaj ndalesave hynore.
Kur bedeviu I tha:
-Unë nuk kam parë njeri më asket se ti.
Hasan Basriu iu përgjigj:
-Asketizmi im ëhstë plotësisht dëshirë.Durimi im është plotësisht qarje.
-Cdo të thotë kjo? A mund të ma shpjegosh pak?Më është ngatërruar koka fare.
-Durimi im në fatkeqësi e bindje, shpreh frikën time ndaj zjarrit të xhehenemit.Cfarë mund të jetë tjetër kjo, përvecse qarje? Ndërsa fakti që unë jam asket dhe nënvlerësues ndaj kësaj bote, cfarë mund të jetë tjetër përvecse dëshira ime për ahiretin? Lum për atë që duron vetëm për Allahun e njo për faktin se shqetësoet për xhennetin dhe xhehennemin!”
Ai totë:
“Ëmbëlsinë shpirtërore kërkojeni në këto tri gjëra: Në namaz, në dhikër dhe në lëximin e Kur`anit.Lum për ju, nëse e gjeni.Nëse nuk e gjeni, dijeni se ju është mbyllur dera e veprës, e ëmbëlsisë shpirtërore, për shkak të ashpërsisë së zemrës.”
Kur I thanë:
-O shejhu ynë I nderuar! Zemra po na fle.Ju lutemi na qortoni.
Ai u tha:
-Ah sikur të flinte zemra juaj, sepse është shumë lehtë që të zgjosh atë që fle.Por zemra juaj është e vdekur,sepse u bënë shumë kohë që përpiqem ta vë në lëvizje,por nuk ia dal dot mbanë.
Në vitin 110 hixhri (728 p.e.s), kur ndërroi jetë, xhenazeja iu fal nga një kallaballëk I madh në vendin e tij,Basra.Madje, sipas një transmetimi, kur ai ndërroi jetë,disa miq të Allahut kanë parë se janë hapur dyert e qiellit dhe kanë dëgjuar një thirrës që thërriste kështu:
“Hasan Basriu ndërroi jetë, kur Allahu ishte I kënaqur prej tij”

Allahu ju shperbleft per postimin.
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Disa fjalë të urta,tregime dhe ngjarje nga Hasan Basriu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: