islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3012 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Alfred Dosku

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. Empty
MesazhTitulli: Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim.   Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim. EmptyTue 10 Jan 2012 - 18:51

Eshte obligim qe te fillohet me falenderim Allahun, duke iu permbajtur urdherit te Profetit Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem] i cili thote: "çdo çeshtje me interes, nese nuk fillon me falenderimin e Allahut, ajo eshte e pavlefshme." Permblodhi Ebu Davudi dhe Iben Maxhe. Realiteti i falenderimit eshte: lavderim me fjale te bukura e te zgjedhura, ne shenje madherimi.

Bindje: do te thote nenshtrim, por meqense nenshtrimi munde te vije edhe si rezultat i frikes, atehere e ka pasur edhe me fjalen "adhurim", sepse adhurimi eshte bindja me kulmin e peruleshmerise dhe te dashurise, eshte nje term permbledhes i çdo gjeje, te cilen e do dhe kenaqet Allahu me te, qoft ajo fjale apo veper e dukshme apo e padukshme.
Fjalet qe kemi shkruajtur ne titul te temes" Duke renditur si gjerdan" ka kuptimin e thurjes se diçka tjeter.
Fjala "el ikda" sipas fjalorit do te thote gjerdan, keshtu qe ne krahesuam thurjen e kesaj poeme me vendosjen dhe sistemimin e rruzave ne gjerdan.
Fjala "akide" e perkthyer "besim", rrjedh nga fjala "nyje" e cila eshte lidhje e diçkaje, keshtu, besimimtari ka lidhur zemren me besimin e tij.

Mundesoi Zudi Fejzuli


Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Do te falenderoj Zotin me bindje e adhurim Duke renditur si gjerdan te vetmin besim.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: