islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Lutësi në Haremin e Qabes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lutësi në Haremin e Qabes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lutësi në Haremin e Qabes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Lutësi në Haremin e Qabes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lutësi në Haremin e Qabes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Lutësi në Haremin e Qabes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Lutësi në Haremin e Qabes EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Lutësi në Haremin e Qabes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Lutësi në Haremin e Qabes Empty
MesazhTitulli: Lutësi në Haremin e Qabes   Lutësi në Haremin e Qabes EmptyMon 9 Jan 2012 - 23:32

Lutësi në Haremin e Qabes

Lutësi në Haremin e Qabes Mekka123_250_188Muhamed Hasani -Allahu e ruajt- thotë: vAllahi, këtë raste e kam parë me sytë e mi, rast i prekshëm, kam pare një njeri nga Jemeni në haremin e Mekës. Unë po shkoja në Haremin e Qabes dhe kur hyra në oborr, pas disa hapave që bëra pashë në anën time të djathte një njeri i cili kishte ngritur duart e tij aq lart saqë shihej edhe nënsqetulla e tij.

I kishte ngritur duart, e zbukuronte lutjen e tij tek Allahu me një mënyrë të përulur, të nënshtruar dhe po qante. Shikova drejt ti dhe u dridha, veç sa nuk më doli zemra nga vendi, u afrova me qetësi ashtu qe mos ta pengoj dhe t’ia ndërpresë lutjen. Qëndrova një hap mbrapa në anën e tij të djathtë, i fala dy rekate namaz dhe u ula po shikoja drejt tij, njëherit po qaja për gjendjen që kishte ai me Allahun.

Njeriu duart i mbajti të ngritura gjatë. Paspak pash një bamirës prej vëllezërve tanë të Haramejnit , në të njëjtën gjendje në të cilën unë isha pak më parë, eci disa hapa dhe shikoi, pastaj prapë e shikoi edhe njëherë dhe i dha selam , mirëpo njeriu ishte i nxënë me duanë që ia bënte Zotit të tij.

Njeriu bamirës futi dorën në xhep dhe nxori një shumë të madhe parash. Unë nuk e njihja atë person( bamirësin), i hodhi ato para në prehrin e atij që lutej dhe u largua, ndërsa ky as që shikoi se çka u hodh në prehër, vazhdonte te lutej tek Allahu , dhe nuk e di a i vërejti paratë apo jo. Pas një kohe uli duart dhe kokën e tij, shikoi parat në prehër dhe buzëqeshi. Filloi te qajë dhe përsëri filloi të lutej tek Allahu me përulësi derisa mbaroi nga lutjet.

Shkova drejt tij dhe e përshëndeta me selam , ia putha kokën dhe i thashë: Më falë, të lutem për Allahun më trego çka është puna jote, çka the dhe me çka u furnizove? Kam dëshire të mësoj, më mëso”.

Lutësi buzëqeshi dhe më tha: “Po ti çka ke?”

I thashë: Më falë, më thuaj dhe pasha Allahun do të më tregosh dhe fillova të qajë.

Më tha: Pasha Allahun o biri im, kam ardhur dhe askush pos Allahut nuk e ka ditur brengën dhe dhimbjen e madhe që kam në zemër. Askujt prej njerëzve nuk ju kam lutur asnjëherë, përveç Allahut.
Erdha në shtëpinë e Tij dhe i thashë :”Unë jam në shtëpinë tënde , të lutem Ty dhe nuk kam lutur askënd pos Teje, a thua vallë do të më zhgënjesh, a thua valle do të më humbësh?”

Më tha: vAllahi o biri im, më ka dhënë shumë herë më shumë se sa kam kërkuar , jo dy herë po tri herë më shumë.

Shejhu thotë: Allahu e dinë se sa para kishte. O të dashurit e mi, ai që mbështet tek Ai, i mjafton. Ai që kapet për Atë, shpëton. Ai që i dorëzon çështjen Atij, udhëzohet.

“ O robërit e mi, të gjithë ju jeni te uritur, përveç atyre qe i kam ushqyer Unë, pra kërkoni t’ju ushqej dhe Unë do t’ju ushqej! O robërit e mi, të gjithë ju jeni të zhveshur përveç atyre që Unë i kam veshur, pra kërkoni veshje nga Unë dhe Unë do t’ju vesh…” Hadith KudsijPërktheu: Valdet Kamberi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Lutësi në Haremin e Qabes Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Lutësi në Haremin e Qabes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: