islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty20%Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty7%Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty7%Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty7%Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty7%Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty7%Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty7%Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty37%Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Empty
MesazhTitulli: Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë)   Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) EmptySat 7 Jan 2012 - 10:13

Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) Jeto_j10
Nëse hesht je frikacak!Nëse hesht nuk do të thotë që po përpiqesh të kuptosh personin përballë.Menjëherë cilësohesh si frikacak….

Nëse provon të mbulosh gabimet e të tjerëve duke mos ua përplasur në fytyrë të vërtetën je budalla!Mendojnë se nuk I sheh gjërat ngaqë nuk I vlerëson.Nuk mund ta kuptojnë se ti je vigjilent përballë gabimeve të tua dhe mbulues I gabimeve të të tjerëve.

Nëse e do shumë nënën quhesh “cun mamaje”.Nëse e do nënën , e respekton, merr parasysh mendimin e saj, je vetëm “një djalë mamaje”

Nëse sillesh me edukatë dhe përdorë fjalët “zotëri” “zonjë”, menjëherë të vënë emrin “I sjellshëm”.
Nëse je I ndjeshëm dhe sëmuresh menjëherë, të quajnë delikat.Nëse je I turpsëm etiketa është gati “I mbyllur në vetvete” ose “person me fobi sociale”….

Turpi tashmë nuk konsiderohet si një ndjenjë natyrale e natyrës njerëzore,por si një tumor që duhet hequr nga mardhëniet.

Nëse je I ndershëm dhe nuk I beson “gënjeshtraveve të bardha”, atëherë quhesh I trashë ose naiv.Nëse I zgjat dorën një njeriu në nevojë bëhesh menjëherë budalla me brirë.

Nëse sillesh me edukatë përballë gjinis tjetër cilësohet , I shtypur”.Nuk arrin ta shohësh në sy apo nëse dridhesh I tëri përballë saj je “I mërdhifur”.

Nëse je besnik ndaj miqësive të vjetra dhe kujtimeve të së kaluarës, të quajnë “sentimental”.Dhe nuk harrojnë të shtojnë sinonimin “sy përlotur”.

Nëse studijon shumë dhe të pëlqen fokusimi mbi mësime,atëherë bëhesh shembullor.

Nëse zemërohesh përballë dickaje, të tjerët e kanë gati ngushllimin me fjalët “mos u mërzit, nuk ia vlen!”. Në këtë rast budallosesh aq shumë saqë nuk di për cfarë të mërzitesh e për cfarë jo.

Nëse mërzitesh për jetën, gjendjen e njerëzimit,pyet në zhdukje, ajrin e ndotur,atëherë të thonë “mos e vrit mendjen”.

Nëse nuk vret mendjen për gjërat e parëndësishme dhe nxjerr nga jeta jote njerëzit që të tërheqin poshtë, në këtë rast bëhesh moskokëcarës.

Nëse mund të falësh merr epitetin “i butë” dhe kështu miqtë fillojnë të veprojnë me mendimin “sido që të jetë do të të falë”.

Nëse zhytesh thellë në mendime bëhesh filozof.Sikur mendimi rreth jetës është punë vetëm e filozofëve….
Nëse je I dhimbshëm dhe I mëshirshëm ndaj familjes,ndihmon bashkëshorten, të quajn “lolo” e nëse respekton burrin “frikacake”….

Nëse shkon menjëherë në shtëpi dhe nuk frekuenton kafenetë në darkë,quhesh “burrë shtëpie’….
Nëse përpiqesh të bësh gjithcka me rregull dhe kohën e vet “I fiksuar”.

Nëse nuk bën tifo për ndonjë skuadër apo nuk ke hobi të rënda do të thotë që “nuk di të jetosh jetën”.
Nëse nuk shpenzon dhe harxhon aq sat ë duhet, menjëherë të quajnë ‘koprrac”.

Nëse mendon të martohesh, “budalla” dhe nëse mendon të bëhesh me fëmijë, “I pagdhendur”.
Nëse mbron të drejtat e grave bëhesh “feminist”, nëse mbron ato të punëtorve, “komunist”.

E cfarë mund të themi më shumë rreth paragjykimeve të ngulitura në mendjen dhe zemrënb tonë nga shoqëria ku jetojmë? Këto sisteme vlerash përbëjnë një udhëzues për ne.Cështë e drejtë dhe sa e gabuar është?

Në këtë botë ku përpiqemi të realizojmë ekzistencën tonë na shfaqet një krijesë sjysmë e shtrembër e gjysmë e kërusur kur fillojmë të përdorim vlerat e mësipërme pa pyetur e gjykuar fare.

Ne mbesim të bllokuar në cdo provë, në cdo iniciativë të filluar me paramiratime.Mendja dhe ndjenjat tona nuk përputhen asnjëherë.Ndërkohë që duam të sakrifikojmënë një vend ku kërkohet sakrifica, na paraqitet një nga këto paramiratime që na tërheq drejt një rruge të cilën nuk e dëshirojmë me të vërtetë.Më pas humbasim dhe një herë tjetër.

Kjo botë është një detë botkuptimesh dhe cdo gjë ka një kuptim për cdo njeri.Po kur ne nuk shohim me një këndvështrim të ri që do të na ndihmonte të rikujtojmë botën tonë,atëherë jeta jonë kthehet në detin e paragjykimeve e paramendimeve.Cdo ditë zhytemi në atë det,ndonjëherë mbytemi e ndonjëherë dalim në breg….

Dhe pë rata të cilët kanë gjithnjë dicka për të thënë , kur të vdesin do të thonë “nuk I shkon fare vdekja’’.Le të flasin të tjerët, ne le të provojmë të rigjenerojmë veten dhe t`I japim një kuptim real asaj….


Allahu ju shperbleft per postimin.
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: