islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty20%Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty7%Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty7%Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty7%Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty7%Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty7%Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty7%Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty37%Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty
MesazhTitulli: Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM   Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyMon 2 Jan 2012 - 1:46

Një poet thotë:

- Një qefin është pasuria e fundit për mbret e lypsar,
- Pra, kush krenohet me pasurinë, a nuk është i marrë?

Dialogu mes profetit Sulejman (a.s.) dhe trumcakut që ka arritur gjer tek ne nëpërmjet gojës së popullit, është shumë domethënës.

Një ditë, Sulejmani (a.s.) e pati qortuar rëndë trumcakun, prandaj dhe trumcaku e pati kërcënuar:


Ta shkatërroj mbretërimin!”

Profeti Sulejman, duke e nënvleftësuar, e pati pyetur:
E ku ke ti fuqi për të ma shkatërruar mua mbretërimin?”

Dhe trumcaku i vogël i qe përgjigjur kështu:
I lag krahët dhe pastaj i fërkoj pas tokës së një vakëfi dhe dheun e ngjitur pas krahëve e lëshoj, pastaj, mbi çatinë e pallatit tënd. Kështu, dheu i vakëfit mjafton për të ta shkatërruar pallatin tënd!..

Nga ky rrëfim nxjerrim si mësim se me sa ndjeshmëri dhe kujdes duhet sjellë ndaj mallit të vakëfit!

- Vakëfet, malli i dhuruar si vakëf del nga pronësia e ish pronarit të tij, nuk mund të shitet, nuk mund të falet dhe nuk mund të lihet Si trashëgim. Prandaj, në krye të vakëfnameve (akt-dhurimeve) shkruhen edhe lutje, edhe mallkime.

- Lutja u kushtohet atyre që nuk e lënë mangut shërbimin për vakëfin, kurse mallkimi u kushtohet atyre që i shkelin kushtet e vakëfit dhe bëhen pengesë për shërbimin dhe plotësimin e qëllimit të vakëfit.

Si mallkim, përdoren, përgjithësisht, këto fjali:

Mbi atë që i prish ose i ndryshon kushtet e këtij vakëfi, rëntë mallkimi i Allahut, i profetëve, i engjëjve, i njerëzve dhe i të gjitha krijesave!..

Të nderuar motëra dhe vllezër të kemi kujdes se si sillemi ndaj vakëfeve, sepse poqëse keqpërdorim, dhe nuk i'a japim hakun ashtu siç duhet sipas regullores Islame vakfëve, ka mundësi të na bjerë sipër nesh Ky mallkim!


Shkruar nga Historiani: Bujamin SALIJA

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty
MesazhTitulli: Re: Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM   Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyMon 2 Jan 2012 - 9:28

Allahu të shpërbleft vlla për këtë teks për këtë shtjellim.Allahu qoft me ty i kënaqur me të vërtetë më ka pëlqyer jasht mase sidomos fjalët e Sulejmanit a.s me trumcakun si paskam nd0δgju mësova diç të re.

Cito :
“ I lag krahët dhe pastaj i fërkoj pas tokës së një vakëfi dhe dheun e ngjitur pas krahëve e lëshoj, pastaj, mbi çatinë e pallatit tënd. Kështu, dheu i vakëfit mjafton për të ta shkatërruar pallatin tënd!..”


Subhanallah, Allahu na largoft nga ki mëkat nga ngrënia dhe uzurpimi i vakëfeve, sepse shumë njerëz sot përfitojn nga vakëfet e fatkeqësisht edhe hoxhallar.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty
MesazhTitulli: Re: Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM   Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM EmptyWed 4 Jan 2012 - 19:06

All-llahu ju shperbleft i nderuari Admin qe na mundesuat te postojm dhe te forcojm dijen tonë duke perseritur gjërat, dhe duke qenë pasqyr per njeri-tjetrin! Allahu qoft i knaqur me juve!

Paqa dhe meshira e Krijuesit qoftë mbi ju dhe familjen tuaj!


Admin shkruajti:
Allahu të shpërbleft vlla për këtë teks për këtë shtjellim.Allahu qoft me ty i kënaqur me të vërtetë më ka pëlqyer jasht mase sidomos fjalët e Sulejmanit a.s me trumcakun si paskam nd0δgju mësova diç të re.

Cito :
“ I lag krahët dhe pastaj i fërkoj pas tokës së një vakëfi dhe dheun e ngjitur pas krahëve e lëshoj, pastaj, mbi çatinë e pallatit tënd. Kështu, dheu i vakëfit mjafton për të ta shkatërruar pallatin tënd!..”


Subhanallah, Allahu na largoft nga ki mëkat nga ngrënia dhe uzurpimi i vakëfeve, sepse shumë njerëz sot përfitojn nga vakëfet e fatkeqësisht edhe hoxhallar.

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty
MesazhTitulli: Re: Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM   Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ç'farë rëndësie kanë Vakëfet në ISLAM
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: