islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty20%Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty7%Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty7%Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty7%Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty7%Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty7%Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty7%Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty37%Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Empty
MesazhTitulli: Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve   Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve EmptySun 1 Jan 2012 - 17:29

Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve Ahiret3
Ka njerëz të tillë që mund t`i bëjnë të gjitha të kqijat, për interesat e tyre personale.Muslimani që nuk kujdeset fare për të mos hyrë në hak të njerëzve, dhe që nuk ua mbron hakun e njerëzve, nënkuptohet se ai njeri nuk e ka kuptuar Islamin.Një herë e një kohë është bërë një test i tillë.Njerëzit që i kanë kundërshtuar ligjet shtetërore,i kanë mledhur dhe i kanë dërguar në një ishull,dhe u kanë thënë: “Këtu nuk ka asgjë, as polic,as dicka tjetër që do t`ju ndaloj juve, andaj jetoni si të doni”.

Këta njerëz kanë jetuar ashtu si kanë dashur,.Paskan vrarë, paskan thyer e kështume radhë.

Pas një kohe , shohin se kjo gjë nuk ka fund. Përsëri i kanë ardhur bashkë dhe kanë vendosur se asnjëri nuk është i lumtur nga ajo gjendje. Kanë vendosur të zgjedhin një kryetar nga mesi i tyre dhe të formojnë një kryesi. Ata që i dërguan në ishull habiten shumë kur e dëgjojnë këtë dhe i pyesin: “Po ju nuk i donit gjërat e tilla?”

Këta të ishullit përgjigjen kështu: “Përsëri nuk i duam, por nuk jetohet edhe kështu!”

Drejtësinë që nuk e donin, kësaj radhe e patën vendosur vetë ata. Pra, të gjitha fetë dhe të gjitha ligjet janë në funksion të mbrojtjes së të drejtave të njerëzve.


Pasi pushtohet Stambolli, Fatih Sulltan Mehmet Hani viziton shkenctarët në burgjet e Jedikules dhe i pyet: “Pse ju kanë vendosur në burg?” Njëri nga ata përgjigjet kështu: “Kajseri (Perandori Bizantin) na mblodhi neve dhe na tha: “Perandoria Osmane e ndërton kalanë e Rumeliut,kështu do të mbyllen dyert e Biznatit. Si do ta mbrojm shtetin?” Kur erdhi radha tek unë, i thashë kështu: “I nderuar Perandor, ne më nuk mund ta mbrojmë Bizantin,.Sepse, pandershmëria mes njerëzve e kalbi Bizantin.Ushtarët që shkojnë në front, nuk kanë kujt t`ua lënë familjet e tyre për t`i mbrojtur.Nëse Osmanlitë nuk e rrëzojnë Bizantin, Bizanti do të rrëzohet vetë”.

Pas kësaj, Perandori urdhëroi që të na vendosin në burg, kurse atyre që thanë se askush nuk mund ta rrëzojnë Bizantin, iu dha poste të ndryshme.Pasi e dëgjon Fatih Sulltan Mehmeti, i thotë: “Do të jap ty një ferman. Shko dhe shëtit të gjitha shtetet e Perandorisë Osmane dhe më informo se sa do të mbijetojë kjo perandori”.

Dijetari i shëtiti të gjitha shtetet e Perandorisë Osmane.Gjatë shëtitjes i ka hulumtuar edhe gjykatat e perandorisë.Në një gjykatë ka qenë dëshmitar i një procesi të këtillë.

Fshattari që e padit një tjetër, e lut kadiun:”Unë vetëm ia bleva fushën këtij njeriu dhe nuk kam paguar asnjë para për thesarin që doli nga toka. Ju lutem , i thoni njeriut që ta marrë thesarin nga ai vend!” Kurse i padituri paska thënë: Unë fushën ia shita këtij personi.Cka të dalë nga toka është e atij.Nuk mund ta marrë atë thesar, sepse mund të përgjigjem për këtë gjë në botë tjetër”.

Të dy kanë pasur frikë që të hynë në tjetrit,Kadiu, pasi i dëgjon të dy, ku njëri paska një vajzë, kurse tjetri një djalë, u thotë: “Vallë, do të jeni dakord nëse fejojm djalin e njërit , me vajzën e tjetrit?”

Njerëzit dakordohen .”Atëherë,thirni ata le të vijnë”, që t`i pyesin nëse edhe ata dakordohen.Edhe ata kanë thënë,po.Kadiu thotë: “Atëherë, ju uroj dhe thesari i gjetur le të bëhet dhurata juaj për në dasmë”, kështu edhe i jep fund procesit.

Dijetari, i cili bëhet dëshmitar i kësaj ngjarjeje,kthehet tek Fatih Sulltan Mehmeti dhe i sjell lajme të mira, duke thënë: “Përderisa vazhdon kjo drejtësia, do të vazhdojë edhe Perandoria Osmane që të jetojë”.

Ashtu sic urdhërohet. “Allahu xh.sh është që falë.Nëse robi pendohet, i falen të gjitha mëkatet.I vetmi mëkat që nuk e fal Allahu, është haku ndaj njeirut”. Nëse një njeri nuk e ka marrë hakun në këtë botë, do ta marrë në botën tjetër. Do të merren sevapet nga i padrejti, do t`i jepen të drejtit, Ja, kjo do të jetë falimentimi më i amdh.

Dijetarit të madh, Beddiuzamanit, një njeri i bie tre peshq që i kap në det.Bedduizamani i jep 5 lira, por njeriu nuk i merr, duke i thënë se ato i ka kapur në det.Pasi që insiston,Bedduizamani i merr peshqit. Pastaj, njeriu kështu e rrëfen ngjarjen: “Në mes të natës bie dera e shtëpisë sime.U cova dhe cfarë të shoh, Bedduizamani para dere.”Vëlla merri këto 5 lirase do të vdes nga dhimbja(shpirtërore).Këto gjëra nuk janë të lejuara për mua.I dha 5 lirat dhe iku”.Kjo tregon se sa frikësohej që ky dijetar të mos hyjë në hak si Musliman në gjërat materiale, atëherë nuk e keni kuptuar Islamin!

Allahu ju shperbleft per postimin.
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Falimentimi më i madh është haku ndaj njerëzve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: