islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A e di kë zemëron ... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A e di kë zemëron ... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A e di kë zemëron ... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A e di kë zemëron ... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A e di kë zemëron ... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A e di kë zemëron ... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A e di kë zemëron ... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A e di kë zemëron ... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A e di kë zemëron ... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A e di kë zemëron ... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A e di kë zemëron ... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A e di kë zemëron ... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A e di kë zemëron ... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A e di kë zemëron ... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A e di kë zemëron ... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A e di kë zemëron ... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A e di kë zemëron ... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A e di kë zemëron ... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A e di kë zemëron ... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A e di kë zemëron ... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A e di kë zemëron ... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A e di kë zemëron ... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A e di kë zemëron ... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A e di kë zemëron ... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A e di kë zemëron ... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A e di kë zemëron ... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A e di kë zemëron ... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A e di kë zemëron ... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A e di kë zemëron ... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A e di kë zemëron ... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A e di kë zemëron ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A e di kë zemëron ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A e di kë zemëron ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A e di kë zemëron ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A e di kë zemëron ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A e di kë zemëron ... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A e di kë zemëron ... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
A e di kë zemëron ... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
A e di kë zemëron ... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
A e di kë zemëron ... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
A e di kë zemëron ... Empty20%A e di kë zemëron ... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
A e di kë zemëron ... Empty7%A e di kë zemëron ... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
A e di kë zemëron ... Empty7%A e di kë zemëron ... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
A e di kë zemëron ... Empty7%A e di kë zemëron ... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
A e di kë zemëron ... Empty7%A e di kë zemëron ... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
A e di kë zemëron ... Empty7%A e di kë zemëron ... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
A e di kë zemëron ... Empty7%A e di kë zemëron ... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
A e di kë zemëron ... Empty37%A e di kë zemëron ... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A e di kë zemëron ...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

A e di kë zemëron ... Empty
MesazhTitulli: A e di kë zemëron ...   A e di kë zemëron ... EmptySat 31 Dec 2011 - 22:59

- Nëse do e njihje, ëmbëlsin që të fal adhurimi dhe bindja e Tij, do të të dukej më e ëmbël se mjalti.

- Nëse do e njihje, nuk do të pranoje të veproje asgjë që e zemëron Atë.

- Nëse do e njohësh Zotin, do e duash Atë.

- Është e pamundur që ta njohësh Zotin dhe të mos e duash.

- Nëse do e njohësh, do i bindesh. Nëse do e njohësh, do të kërkosh kënaqësië e Tij.

- Nëse do e njohësh, do të ndjesh mall për xhenetin e Tij.

- Nëse do e njohësh, do të të rrjedhin lotë nga malli për ta takuar.

- Nëse do e njihje, do të shkriheshe nga malli për të.

- Nuk do të kërkosh të fitosh xhenetin, veçse pasi ta njohësh Zotin.

- Nuk do të frikësohesh nga ndëshkimi i Tij, veçse pasi ta njohësh.

- Nuk do të kërkosh të arrish kënaqëinë e Tij, veçse pasi ta arrish.

- Nuk do të mund të falesh, agjërosh, kryesh haxhin, lexosh Kuranin, japësh lëmoshë… veçse pasi ta kesh njohur.

- Ne i thyejmë urdhërat e Zotit, pasi nuk e kemi njohur Atë.

- Nëse do ishe i ndërgjegjshëm, urdhërat e kujt ke thyer, do e kuptoje sa gabim të rëndë ke bërë.

- Mos shiko vogëlsinë e gjynahut, por shiko urdhërin e kujt ke thyer.
- A e kupton urdhërat e kujt thyen çdo ditë o vëlla dhe oj motër?
- A e kupton se kë zemëron tani që feston k'të festë jo Islame, kryen vepra të ulëta?

Nëse e njeh urdhëruesin, i pranon kollaj urdhëratPo tani e njeh Urdhëruesin, që ke dalur të festojsh k'të festë të ashtuquajtur VITIT I RI , Mendohu mirë vëlla dhe oj motër sepse po zemëron Allahu, Krijuesin e Gjithësisë.

- Nëso do e njihje Krijuesin Ty vëlla dhe motër: Do i bindje urdhërit të Tij.

[Shkruan:Bujamin Salija ]

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

A e di kë zemëron ... Empty
MesazhTitulli: Re: A e di kë zemëron ...   A e di kë zemëron ... EmptySat 31 Dec 2011 - 23:04

..Allahu ju shperblefte i nderruar ,

Cito :
- Mos shiko vogëlsinë e gjynahut, por shiko urdhërin e kujt ke thyer.
- A e kupton urdhërat e kujt thyen çdo ditë o vëlla dhe oj motër?
- A e kupton se kë zemëron tani që feston k'të festë jo Islame, kryen vepra të ulëta?

Ky citim shume i bukur , po kujt me i thon se , kur s'ka pak kohe qe u zemrova me myft, Naim T. si edhe shume hoxhaller te ndryshem qe po na i largojne muslimanet , jan duke i udhehequr ne rruge te gabuar ...:(

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

A e di kë zemëron ... X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

A e di kë zemëron ... Empty
MesazhTitulli: Re: A e di kë zemëron ...   A e di kë zemëron ... EmptySat 31 Dec 2011 - 23:08

"Nëso do e njihnin Krijuesin: Do i bindeshin urdhërit të Tij."

T'falenderoj shum motër Allahu i udhëzoft, aya njerëz, sepse vërtet nuk e kan kuptuar ashtu siç duhet ktë rrugë të bukur që na sjell dritë dhe knaqësi dhe padyshim fundi me shperblime te bukura!
Jasemina shkruajti:
..Allahu ju shperblefte i nderruar ,


Cito :
- Mos shiko vogëlsinë e gjynahut, por shiko urdhërin e kujt ke thyer.
- A e kupton urdhërat e kujt thyen çdo ditë o vëlla dhe oj motër?
- A e kupton se kë zemëron tani që feston k'të festë jo Islame, kryen vepra të ulëta?

Ky citim shume i bukur , po kujt me i thon se , kur s'ka pak kohe qe u zemrova me myft, Naim T. si edhe shume hoxhaller te ndryshem qe po na i largojne muslimanet , jan duke i udhehequr ne rruge te gabuar ...:(

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

A e di kë zemëron ... Empty
MesazhTitulli: Re: A e di kë zemëron ...   A e di kë zemëron ... EmptySun 1 Jan 2012 - 10:55

Me të vërtetë vlla shumë fjalë me vend fjalë që ta rënqethin zemrën po lind pyetja me të vërtetë kta njerëz të përgjumur a e njohin krijuesin a jo?! Kënd e adhurojn, kujt i binden?! Allahut a Shejtanit....Fatkeqësisht vlla u kuptua mrëmë se ata që i jan bindur ALlahut janë shumë pak.Idhtarët e Shejtanit ishin më shumë me krismat dhe festimet e tyre.

Allahu na ruajt dhe na bëft prej besimtarve të devotshë.Ndërsa juve vlla që i ke shkrujt këto reshta Allahu përcdo shkronj të shpërbleft dhjetfish.

wes-selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
A e di kë zemëron ... 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

A e di kë zemëron ... Empty
MesazhTitulli: Re: A e di kë zemëron ...   A e di kë zemëron ... EmptySun 1 Jan 2012 - 20:17

T'falenderoj shum i nderuari Admin! Allahu ju shperbleft per punen qe po beni, dhe mundesi qe na jepni per te kontribuar per rrugëne drejtë! Selamu Alejkum !
Admin shkruajti:
Me të vërtetë vlla shumë fjalë me vend fjalë që ta rënqethin zemrën po lind pyetja me të vërtetë kta njerëz të përgjumur a e njohin krijuesin a jo?! Kënd e adhurojn, kujt i binden?! Allahut a Shejtanit....Fatkeqësisht vlla u kuptua mrëmë se ata që i jan bindur ALlahut janë shumë pak.Idhtarët e Shejtanit ishin më shumë me krismat dhe festimet e tyre.

Allahu na ruajt dhe na bëft prej besimtarve të devotshë.Ndërsa juve vlla që i ke shkrujt këto reshta Allahu përcdo shkronj të shpërbleft dhjetfish.

wes-selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admine-Meli
Administrator
Administrator
Admine-Meli

Numri i postimeve : 160
Data e regjistrimit : 20/09/2011
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

A e di kë zemëron ... Empty
MesazhTitulli: Re: A e di kë zemëron ...   A e di kë zemëron ... EmptySun 1 Jan 2012 - 21:28

habi shum text i mir Allahu ju shperblefte vella i nderuar...

Allahu ju shperbleft per postimin.
I love you Mos u merzit nese te tjeret flasin keq per ty,sepse edhe bletat sulmojne gjithmone lulen me te bukur !... I love you
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven www.islamieshtedrit.com Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

A e di kë zemëron ... Empty
MesazhTitulli: Re: A e di kë zemëron ...   A e di kë zemëron ... EmptyMon 2 Jan 2012 - 1:41

T'falenderoj motër e nderuar Admine - Meli
- All-llahu ju dhasht të mira të pafundme, që kontribuoni per fjalën e Allahut dhe mundësin që na jepni për shkruar diçka të dobishme!

==========================================
" Çdo robër bëhet i lumtur nëse lirohet. O Zoti im!
Ndërsa unë jam i gëzuar, sepse unë jam shërbëtori robi yt, O Zot
..."

Admine-Meli shkruajti:
habi shum text i mir Allahu ju shperblefte vella i nderuar...

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
A e di kë zemëron ... Empty
MesazhTitulli: Re: A e di kë zemëron ...   A e di kë zemëron ... Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A e di kë zemëron ...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: