islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Eja, kushdo që të jesh.... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Eja, kushdo që të jesh.... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Eja, kushdo që të jesh.... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Eja, kushdo që të jesh.... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Eja, kushdo që të jesh.... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Eja, kushdo që të jesh.... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Eja, kushdo që të jesh.... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Eja, kushdo që të jesh.... Empty20%Eja, kushdo që të jesh.... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Eja, kushdo që të jesh.... Empty7%Eja, kushdo që të jesh.... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Eja, kushdo që të jesh.... Empty7%Eja, kushdo që të jesh.... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Eja, kushdo që të jesh.... Empty7%Eja, kushdo që të jesh.... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Eja, kushdo që të jesh.... Empty7%Eja, kushdo që të jesh.... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Eja, kushdo që të jesh.... Empty7%Eja, kushdo që të jesh.... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Eja, kushdo që të jesh.... Empty7%Eja, kushdo që të jesh.... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Eja, kushdo që të jesh.... Empty37%Eja, kushdo që të jesh.... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Eja, kushdo që të jesh....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Eja, kushdo që të jesh.... Empty
MesazhTitulli: Eja, kushdo që të jesh....   Eja, kushdo që të jesh.... EmptyFri 30 Dec 2011 - 10:49

Në një ajet Kur`anor thuhet kështu: “Të keqen ktheje me të mirën më të bukur.Sepse vetëm atëher ai me të cilin keni pasur njëfarë armiqësie,do të bëhen miku yt më I afërt”

Nëse në një anije gjenden nëntë kriminelë dhe një I pafajshëm, ajo anije nuk mund të përmbytet.Sepse vrasja e një njeriu të pafajshëm është një krim shumë I madh.Në të njëjtën mënyrë, nëse një njeri I ka nëntë veti të këqija dhe vetëm një veti të mirë,ai person nuk mund të konsideroet si I keq.
Për shembull, në një pemë plot me molla, disa nga atom und të kenë krimba, por jo që të gjithë të jenë krimbur.Njeriu që do ta marrë këtë mollë, së pari I pastron pjesët e prishura të mollës, kurse pjesën tjetër e ha.Sepse, hedhja e një molle të tërë për shkak të një pjese të krimbur është israf (harxhim I tepruar), kurse israfi është harram.Pemëve që janë plot më gjemba, nuk mund t`u afrohet cdonjëri.Por, këto pemë janë ushqim I mirë për kafshët e egra.Kjo cështje kalon edhe në pjesën e kaderit (përcaktimit), në përmbledhjen Risale-I Nur:Fatkeqësitë me vete përmbajnë edhe disa urtësi, që nënkupton se një gjë që duket si e keqe, nuk është tërësisht e keqe.Për shembull, me anë të thikës mund ta presim bukën në copa, porn ë të njëjtën kohë me atë thikë mund të bëhet edhe ndonjë krim.Fajtori është ai që e përdor thikën për qëllim të keq.
Ngjajshëm me këtë mund të thuhet se nuk ka njeri të keq, por ka njeri me mendje jot ë shëndoshë.Allahu njeriut ia ka falur aftësi të ndryshme, kurse njeriu ato aftësi që I ka mund t`I përdorë edhe për punë të këqija.
Nga gjërat që I ka krijuar Allahu (xh.sh) nuk ka gjëra të këqija, por ka shumë mirësi.
Allahu I Madhëruar ashtu sic ka dhënë Brenda nesh ndjenjat sic janë dashuria, interesi, besimi,inati, gjithashtu ka dhënë edhe ndjenjën e urrejtjes.Një mysliman nuk mund të jetë armik me asnjë njeri.Arsyeja se pse Allahu e ka vënë ndjenjën e urrejtjes tek ne, është që të ndjejmë urrejtje ndaj gjynaheve tona.
Për shembull, ne krasisim hardhitë në vreshta, mirëpo ato nuk “hidhërohen” me ne, madje përkundrazi na japin edhe më shumë fruta.Arrat I shkundim me një shkop të gjatë, gjat shkundjes shumë filiza të saj thyhen dhe bien në tokë, por pema përsëri vazhdon të japë fruta.
Vëllazërimi (Uhveti) është I njëanshëm.Unë mundohem t`u afrohem njerëzve në mënyrë vëlalzërore dhe miqësore, nuk më intereson se si do të sillet njeriu përballë meje.Nëse sillemi në këtë mënyrë, atëherë do ta gjejmë uhuvetin (vëllezërit) e vërtetë.Mënyra tjetër I ngjason asaj sikur jemi duke bërë tregti.
Një shoku që ishte hidhëruar me mua, iu referova në këtë mënyrë: “Po sikur të kishte edhe ndonjë kushëri tjetër, që do të ishte I keq sikur unë?” Nuk më tha “estagfirullah abi”, por ma ktheu kështu, “Ashtu po thua!”, “Po”, I thash. A nuk më ndikoi në ego? Po, më ndikoi. Le të ndikojë….
Duke u munduar që ta marrë trëndafilin, një gjemb prej tij ma shpoi gishtin.Në mënyrë imagjinare I thashë trëndafilit: “Pse lëshove këtë gjemb të më shpoje?” Kurse ai më tha: “A nuk e di ti që unë posedoj edhe gjemba? Andaj ki kujdes se si do të më mbash”.
Edhe njerëzit janë të tillë.Në fakt, uhuvveti (vëllazërimi) është I njëanshëm….
Fëmijëria ime kaloi në fshat.Një ditë, kafshët e fqinjit tanë kishin kaluar nëpër kopshtin tonë dhe I kishin ngrënë pemët dhe perimet. E ndjera, nëna ime, filloi të bërtasë, “Na shkuan domatet!”. Kurse babai im I kishte blerë dy kile qershi nga pazari dhe ia dërgoi fqinjit, duke I thënë: “Kafshët tu më sollën dëm.Cfarë ndodhi, ndodhi. Nëse edhe unë të sjell dëm, si do të përfundonte kjo armiqësi? Do na prishej rehatia.Mos të bëhemi armiq me njëri-tjetrin.Mos e zmadhojmë akoma këtë dëm”. Normalisht që jo cdo njëri mund të sillet kësisoj, pos atij që është vërtet njeri….
Në një ajet Kur`anor thuhet kështu: “Nuk është e barabartë e mira dhe e keqja. Andaj, (të keqen) ktheje në mënyrën më të mirë, se atëherë ai, me të cilin kishit njëfarë armiqësie, do të bëhet mik i afërt.”(Suretu Fusilet 34)
Brenda këtyre 80 viteve të jetës sime mësova se jo cdo njëri është Mevlana Xhelaleddin Rumi.Andaj, nuk duhet pritur prej cdo njërit kemalat (që të jetë shembullor) Mevlana thotë kështu: Eja, kush do që të jesh…”Nëpër rrugët që nuk tejkalohen gjembat mbarojnë….

Autor; Hekimoglu Ismail
Shkrujti për forumin islamiehstedrit:Ilaz Salihi
Marur nga Revista Zaman 2011 Maqedoni faqe 31

Allahu ju shperbleft per postimin.
Eja, kushdo që të jesh.... 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Eja, kushdo që të jesh.... Empty
MesazhTitulli: Re: Eja, kushdo që të jesh....   Eja, kushdo që të jesh.... EmptyFri 30 Dec 2011 - 18:27

Allahu te meshirofte vella Ilaz per keto reshta shum te bukura. Sikur te mos kishte ardhe Islami si fe keto rashtat e tua do te peshonin me are!

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Eja, kushdo që të jesh.... Empty
MesazhTitulli: Re: Eja, kushdo që të jesh....   Eja, kushdo që të jesh.... EmptyFri 30 Dec 2011 - 22:03

Allahu ju shperblefte i nderruar ....

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Eja, kushdo që të jesh.... X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Eja, kushdo që të jesh.... Empty
MesazhTitulli: Re: Eja, kushdo që të jesh....   Eja, kushdo që të jesh.... Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Eja, kushdo që të jesh....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: