islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty20%Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty7%Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty7%Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty7%Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty7%Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty7%Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty7%Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty37%Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Empty
MesazhTitulli: Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin   Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin EmptyWed 28 Dec 2011 - 15:26

Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Calli43Uelidi ishte një burrë i ri, ai ndonëse ishte i varfër financiarisht, ishte padyshim i pasur në karakter. Një mbrëmje, pas një pune të gjatë e të lodhshme, kur po kthehej në shtëpinë e tij, e pa një zonjë të vjetër, e cila kishte ngecur në anë të rrugës. Pa menduar shumë Uelidi doli nga vetura e tij, pasi që ai ndjeu se zonja kishte shumë nevojë për ndihmë. Zonja ishte shumë e tensionuar, duke qëndruar skaj BMW së saj, duke mos ditur çfarë të bëj.

Askush nuk ishte ndalur për ti ndihmuar gjatë orës së fundit a më shumë. A do ta lëndonte ai atë? Ai nuk dukej i parrezikshëm; ai dukej i varfër dhe i uritur.

Uelidi i tha asaj, “Jam këtu që t’ju ndihmoj zonjë”. Pse nuk pret në makinën time ku është nxehtë? Ndërkohë që unë do të jua rregulloj makinën.”

Duke qenë mekanik, nuk shkoi gjatë që Uelidi ta rregulloj makinën.

Uelidi buzëqeshi përderisa e mbylli kapakun e makinës. Zonja e pyeti se sa i kishte borgj atij. Çfarëdo shume do të ishte e përshtatshme për të. Ajo në të vërtetë imagjinoi gjithë gjërat e këqija që mund t’i kishin ndodhur asaj sikur ai të mos ishte ndalur. Uelidi nuk mendoi dy herë për t’u paguar. Kjo nuk ishte punë për të. Kjo ishte ndihmesë dikujt në nevojë, dhe Zoti e di që kishte shumë të cilët i kishin dhënë atij një ndihmë në të kaluarën. Ai gjithë jetës kishte jetuar në atë mënyrë, dhe atij kurrë nuk i shkonte ndërmend që të ndërronte mënyrë.

Ai i tha asaj se nëse vërtetë dëshiron të më paguash, herën tjetër që ajo sheh se dikush ka nevojë për ndihmë, ajo do t’ju jepte atyre njerëzve ndihmën që ju nevojitej.

Ai priti derisa ajo ndezi makinën dhe filloi të vozisë. Kishte qenë një ditë e ftohtë dhe e mërzitshme, por ai u ndje mirë përderisa u drejtua për në shtëpi.

Disa milje më tutje në rrugë, zonja pa një restorant të vogël. Ajo hyri brenda për të ngrënë ndonjë kafshatë, dhe të largonte të ftohtët para se të vazhdonte pjesën tjetër të udhëtimit të saj të gjatë për në shtëpi. Ishte një restorant i errët. Përjashta ishin dy pompa të vjetra të benzinës. E gjithë pamja ishte e panjohur për të. Kamerierja erdhi dhe i solli një peshqir të pastër për t’i tharë flokët e saj të lagur.

Ajo kishte një buzëqeshje të ëmbël, e cila nuk mund të fshihej edhe pas qëndrimit në këmbë për një ditë të tërë. Zonja vërejti se kamerierja ishte shtatzënë rreth tetë muajsh, por nuk ajo nuk lejonte që lodhja apo dhimbjet e saj t’ia ndryshonin sjelljen.

Zonja e vjetër habitej se si dikush që kishte kaq pak mund t’i jepte kaq shumë dikujt krejt të huaj. Pastaj asaj iu kujtua Uelidi.

Pasi që zonja përfundoi ushqimin e saj, ajo pagoi me një kartëmonedhë $ 100. Kamerierja shpejt shkoi për të marrë kusurin e kartëmonedhës $ 100, por zonja e vjetër doli jashtë pa rënë në sy. Ajo veçse kishte shkuar kur u kthye kamerierja. Kamerierja pyeste veten se ku mund të kishte shkuar zonja. Pastaj ajo vërejti diçka të shkruar në pecetë.

Sytë e saj u mbushën me lot kur lexoi se çfarë kishte shkruar zonja: “Nuk më ke borgj asgjë. Edhe unë kam qenë atje, gjithashtu. Dikush më ka ndihmuar njëherë, në këtë mënyrë siç po të ndihmoj unë ty. Nëse vërtetë dëshiron të kthesh borgjin, ja çfarë duhet të bësh: mos lejo që të përfundoj ky zinxhir i dashurisë me ty.”

Nën pecetë ishin edhe tri kartëmonedha $ 100.

Pastaj, tavolinat duheshin pastruar, tasat e sheqerit duheshin mbushur dhe njerëzit duheshin shërbyer, por kamerierja e kapërceu edhe një ditë tjetër. Atë natë kur ajo u kthye në shtëpi nga puna dhe u shtri në krevat, ajo po mendonte për paratë dhe atë çfarë zonja kishte shkruar. Si mund ta dinte ajo se sa shumë i nevojiteshin ato asaj dhe burrit të saj? Me beben që pritej muajin e ardhshëm, do të ishte shumë vështirë….

Ajo e dinte se sa i shqetësuar ishte burri i saj, dhe kur ai u shtri pranë saj, ajo e shikoi atë dhe i pëshpëriti butë dhe ulët, “Çdo gjë do të jetë në rregull. Unë të dua ty, Uelid.”

Morali: Çfarëdo të mire që u bën të tjerëve, ajo do të të shpaguhet në një mënyrë apo tjetër. Edhe nëse jo në këtë botë, padyshim në botën tjetër.

Përktheu dhe përshtati

Besnik Abrashi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Veprat e tua të mira kurrë nuk do të humbin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: