islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Të flasësh me Kur’an. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të flasësh me Kur’an. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të flasësh me Kur’an. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Të flasësh me Kur’an. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Të flasësh me Kur’an. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të flasësh me Kur’an. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të flasësh me Kur’an. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Të flasësh me Kur’an. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Të flasësh me Kur’an. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të flasësh me Kur’an. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të flasësh me Kur’an. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Të flasësh me Kur’an. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Të flasësh me Kur’an. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Të flasësh me Kur’an. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Të flasësh me Kur’an. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Të flasësh me Kur’an. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Të flasësh me Kur’an. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Të flasësh me Kur’an. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Të flasësh me Kur’an. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Të flasësh me Kur’an. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Të flasësh me Kur’an. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të flasësh me Kur’an. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të flasësh me Kur’an. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Të flasësh me Kur’an. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Të flasësh me Kur’an. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Të flasësh me Kur’an. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Të flasësh me Kur’an. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Të flasësh me Kur’an. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Të flasësh me Kur’an. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Të flasësh me Kur’an. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Të flasësh me Kur’an. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Të flasësh me Kur’an. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Të flasësh me Kur’an. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Të flasësh me Kur’an. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Të flasësh me Kur’an. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Të flasësh me Kur’an. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Të flasësh me Kur’an. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Të flasësh me Kur’an. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Të flasësh me Kur’an. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Të flasësh me Kur’an. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3012 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Alfred Dosku

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Të flasësh me Kur’an.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Të flasësh me Kur’an. Empty
MesazhTitulli: Të flasësh me Kur’an.   Të flasësh me Kur’an. EmptyFri 23 Dec 2011 - 22:40

Të flasësh me Kur’an.

Nga Tebe-i Tabiinët Abdullah bin Mubareku tregon: Isha duke shkuar për
Crying or Very sad rrugës kur po kaloja nga tokat e Sirisë në rrugë takova një grua
të vetmuar që po ecte ngadalë, e përshëndeta me selam e ajo selamin ma
ktheu me këtë vërset: (Kanë “Selam”, thënie e Zotit mëshirues! Jasin/58)

E pyeta çfarë po bën këtu? Më ktheu përgjigje me këtë vërset: (Për atë
që All-llahu e la në humbje, s'do të ketë udhëzues, dhe ata do t'i lë
të bredhin në vrazhdësinë e tyre. Araf/186) Pasi më lexoi këtë vërset e
kuptova se kishte humbur rrugën.

E pyeta përsëri se ku po
shkonte dhe si përgjigje më lexoi këtë vërset: (Pa të meta është
Lartmadhëria e Atij që robin e Vet e kaloi në një pjesë të natës prej
Mesxhidi Haramit (prej Qabes) gjer në Mesxhidi Aksa (Bejti Mukaddes),..
Isra/1) Pasi e lexoi këtë e kuptova se ajo kishte bërë haxhin e vitit
të kaluar dhe po shkonte për Kuds (Mesxhidi Aksa).

Sa kohë ke
që e ke humbur rrugën e pyeta: më dha përgjigje me fundin e vërsetit 10
të sures Merjem (...tre net (e tri ditë)). I zgjata ushqip për të
ngrënë ajo mu drejtua më këtë vërset: (...e pastaj agjërimin
plotësojeni deri në mbrëmje. Bekare/187)

I thashë që nuk jemi
në Ramazan, mu përgjigj me këtë vërset: (....E kush bën ndonjë të mirë
nga vullneti (jo obliguese), s'ka dyshim se All-llahu është shpërblyes
i gjithëdijshëm. Bekare/158) I tahsë se në udhëtim mundet të hash dhe
të pish, ma ktheu me këtë vërset: (....agjërimi është më i mirë për ju.
Bekare/184)

Pas gjithë këtyre përgjigjeve të saja e pyeta
përse nuk fleti si unë? Ajo përsëri mu përgjigj me këtë vërset: (.. ai
nuk hedh ndonjë fjalë e të mos jetë pranë tij përcjellësi i gatshëm.
Kaf/18)

E pyeta se nga cili fis është? Më tha: (Mos iu qas
asaj për të cilën nuk ke njohuri, pse të dëgjuarit, të pamurit dhe
zemra, për të gjitha këto ka përgjegjësi. Isra/36)

I kërkova
falje për atë që pyeta, e ajo mu përgjigj kështu: (...“Sot nuk ka
qortim kundër jush, All-llahu ju faltë juve; Ai është më mëshirues i
mëshiruesve! Jusuf/92)

I propozova të hipte në devenë time dhe
ta çoja tek karvani i sajë në mënyrë që të arrinte në kohë atje ku
donte të shkonte. Ajo mu përgjigj: (....E çdo të mirë që punoni, s'ka
dyshim se All-llahu e di. Bekare/215)

E solla devenë pranë
sajë, në momentin që ajo po hipte në deve mu drejtua (Thuaju
besimtarëve të ndalin shikimet (prej haramit), Nur/30) dhe unë
mënjëherë e ktheva kokën në anën tjetër. Në momentin kur ajo po hipte
deveja u tremb dhe gruas iu grisën pak rrobat. Për këtë ajo lexoi me
vete këtë vërset: (Çfarëdo e keqe që mund t'ju godasë, ajo është pasojë
e veprave tuaja (të këqija),... Shura/30).

I tashë duro pak sa
të lidhi devenë, ajo u përgjigj: (E Sulejmanit Ne ia mësuam atë
(përgjigjen e saktë), po secilit (prej tyre) u patëm dhënë urtësi e
dije... Enbija/79) me këtë vërset ajo më dha të kuptoj se unë jam më i
mësuar me devenë për këtë arsye ma dha mua devenë ta mbajë. Pasi hipi
në deve lexoi këtë vërset: (Të uleni mbi to dhe atëherë, pasi të jeni
vendosur mbi to, ta përkujtoni të mirën që ua dha Zoti juaj e të thoni:
“Falënderuar qoftë Ai që i nënshtroi këto për ne, sepse ne nuk do të
kishim mundësi ta bënim këtë. Dhe ne me siguri do të kthehemi te Zoti
ynë!” Zuhruf/13-14).

E ngrita zërin duke i bërtitur devesë që
të shpejtonte, e ajo mu drejtua me këtë vërset: (Të jesh i matur në
ecjen tënde, ule zërin tënd, se zëri më i egër është zëri i
gomarit.Lukman/19)

Gjatë rrugës fillova të loxoj poezi të
ndryshme, kur më dëgjoi ajo mu përgjigj me këtë vërset: (...dhe lexoni
sa të jetë më lehtë prej tij.... Muzemil/20) I tashë, nuk është e
ndaluar të lexosh poezi! Ajo mu përgjigj: ( ...përveç të mençurve këtë
nuk e kupton kush. Bekare/269)

Pasi bëmë një rrugë të gjatë e
pyeta se a ishte e martuar apo jo? Ajo mu përgjigj me këtë vërset: (O
ju që besuat, mos pyetni për sende që nëse u thuhet ajo (pyetja)
haptazi, ju vjen keq juve,... Maide/101)

Kur arritëm tek
karvani i sajë e pyeta se a kishte ndonjë të vetin në atë karvan? Ajo
mu përgjigj: (Pasuria dhe fëmijët janë stoli e jetës së kësaj bote,...
Kehf/46). E kuptova se aty kishte fëmijët e vet dhe e pyeta për emrat e
tyre? Ajo mu përgjigj: (All-llahu e zgjodhi Ibrahimin të dashurin më të
ngushtë.; e Musait i foli All-llahu me fjalë; O Jahja, merre librin me
shumë kujdes, Nisa/125,164; Merjem/ 12 )

Kur u afruam, thirra
“o Ibrahim, Musa dhe Jahja” mu përgjigjen tre djem të rinjë që
shëndriste fytyra e tyre prej nurit duke më thënë urdhëro. Gruaja atyre
u dha para dhe u tha: (dërgojeni njërin prej jush me këtë argjend
(monedhë argjendi) në qytet, e të zgjedhë ushqim më të mirë, e t'ua
sjellë atë juve... Kehf/19)

Kur erdhi ushqimi mu drejtua
gruaja dhe më tha: ((E thuhet) Hani e pini shijshëm, ngase në ditët e
kaluara ju e përgatitët këtë. Hakkah/24).

Para se të filloja
të haja u thashë fëmijëve të sajë, nëse nuk më tregoni se përse flet
kështu nëna juaj unë nuk ha asnjë kafshatë bukë. Ata i thanë, nëna ka
40 vjet që flet në këtë mënyrë nga frika se mos flet ndonjë fjalë gabim
dhe dënohet nga Zoti a.sh.

Këtë ngjarje Ibni Mubareku shpesh herë e tregonte si argument që në Kur’an gjëndet çdo gjë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Të flasësh me Kur’an.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: