islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Mbreti i zgjuar EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Mbreti i zgjuar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Mbreti i zgjuar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mbreti i zgjuar EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mbreti i zgjuar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mbreti i zgjuar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mbreti i zgjuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mbreti i zgjuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mbreti i zgjuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mbreti i zgjuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mbreti i zgjuar EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mbreti i zgjuar EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mbreti i zgjuar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mbreti i zgjuar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mbreti i zgjuar EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mbreti i zgjuar EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mbreti i zgjuar EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mbreti i zgjuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mbreti i zgjuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mbreti i zgjuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mbreti i zgjuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mbreti i zgjuar EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mbreti i zgjuar EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mbreti i zgjuar EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mbreti i zgjuar EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mbreti i zgjuar EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mbreti i zgjuar EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mbreti i zgjuar EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mbreti i zgjuar EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mbreti i zgjuar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mbreti i zgjuar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mbreti i zgjuar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mbreti i zgjuar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mbreti i zgjuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mbreti i zgjuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mbreti i zgjuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mbreti i zgjuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mbreti i zgjuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mbreti i zgjuar EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mbreti i zgjuar EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Mbreti i zgjuar Empty96%Mbreti i zgjuar Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Mbreti i zgjuar Empty0%Mbreti i zgjuar Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Mbreti i zgjuar Empty0%Mbreti i zgjuar Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Mbreti i zgjuar Empty0%Mbreti i zgjuar Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Mbreti i zgjuar Empty1%Mbreti i zgjuar Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Mbreti i zgjuar Empty2%Mbreti i zgjuar Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mbreti i zgjuar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Mbreti i zgjuar Empty
MesazhTitulli: Mbreti i zgjuar   Mbreti i zgjuar EmptyFri 23 Dec 2011 - 17:55

MBRETI I ZGJUAR


Unë do të ndaj
një tregim që tregon vendimin e mençur të një të riu se si duhet të jetojmë këtë
jetë. Ky tregim është vetëm një shembull.Ishte një qytet
shumë kohë më parë ku njerëzit e ndërronin mbretin çdo vit. Ky njeri i cili do
të bëhej mbret duhej të pajtohej me marrëveshjen se ai do të dërgohet në një
ishull pasi të kalojë vitin e parë i të qenurit mbret. Kështu që, një mbret
përfundoi kohën e tij si mbret dhe ishte koha që të dërgohej në ishull dhe të
jetonte atje. Njerëzit e veshën atë me veshje të shtrenjta dhe e vendosën në
një elefant dhe e morrën përreth qytetit që të përshëndetej me të gjithë
njerëzit. Ky ishte momenti me pikëllues për të gjithë njerëzit të cilët kishin
përfunduar se sunduari një vit. Pasi u përshëndet me njerëzit, njerëzit e
morrën mbretin me një barkë dhe e dërguan tek ishulli dhe e lanë aty. Duke u
kthyer rrugës prapa, ata zbuluan një anije e cila ishte përmbytur kohët e
fundit. Ata panë një njeri të ri i cili kishte mbijetuar duke u mbajtur për një
copë druri të anijes. Pasi u nevojitej një mbret i ri, ata e morën djalin e ri
dhe e quan në qytetin e tyre. Ata e lutën atë të bëhej mbret për një vit. Në
fillim ai refuzoi por më vonë ai u pajtua të bëhej mbret. Njerëzit i thanë atij
në lidhje me rregullat dhe kërkesat se ai do të dërgohej në një ishull pas një
viti.Pas tre ditësh i
të qenurit mbret, ai e pyeti ministrin nëse ishte e mundur t’i tregonin
ishullin ku të gjithë mbretërit ishin dërguar. Ata u pajtuan dhe e dërguan në
ishull. Ishulli ishte i mbuluar me xhungëll të dendur dhe zërat e kafshëve të
egra të cilët dëgjoheshin çdo herë e më shumë. Mbreti shkoi pak më brenda
xhungllës të shoh se si ishte dhe të zbulojë ndonjë trp të vdekur të mbretërve
të mëparshëm. Ai e kuptoi se sa më shpejt që ata ishin lënë në ishull, kafshët
kanë ardhur dhe i kanë mbytur.Mbreti pastaj u
kthye në qytet dhe e u kërkoi njerëzve t’i siguronin atij 100 punëtorë të fortë
fizikisht. Ai i bëri 100 puneëtorë dhe i mori ata me vete në ishull dhe u tha
atyre të largonin të gjitha kafshët e ngrodhura dhe të prisnin çdo pemë. Ai do
të vizitonte sihullin çdo muaj që të shihte se si po shkonin punët.Në muajin e
parë, të gjitha kafshët ishin larguar dhe shumë pemë ishin prerë. Në muajin e
dytë, i gjithë ishulli ishte pastruar. Pastaj mbreti u tha punëtorëve të
mbillnin kopshte në disa pjesë të ndryshme të ishullit. Ai gjithashtu mori me
vete edhe kafshë të dobishme si pula, pata, zogj, dhi, lopë, etj. Në muajin e
tretë, ai i urdhëroi punëtorët të ndërtonin një shtëpi të madhe dhe të
ndërtonin një liman për anije. Pas disa muajve, ishulli u kthye në një vend të
bukur. Mbreti i ri veshi rroba të thjeshta dhe shpenzoi vetëm pak nga fitimet e
tij. Ai i dërgoi të gjitha fitimet e tij në ishull për t’i ruajtur. Nëntë muaj
kaluan kështu. Mbreti i thirri njerëzit dhe u tha atyre “Unë e di se do të
shkoj në atë ishull pas një viti, por dëshiroj të shkoj atje tani.” Por
njerëzit nuk u pajtuan me këtë dhe i thanë se ai duhet të pres edhe 3 muaj të
tjerë që të kompletohet viti.Tre muaj kaluan
dhe tani ishte mbushur një vit. Njerëzit e veshën mbretin e ri dhe e vendosën
në një elefant dhe e sollën përreth qytetit qe të përshëndeste njerëzit.
Sidoqoftë, ky mbret ishte jashtëzakonisht i lumtur që do ta lënte mbretërinë.
Njerëzit e pyetën “Të gjithë mbretërit e tjerë do të vajtonin në këtë momënt e
ti jo, përse po qesh?”. Ai u përgjigj: “A nuk e dini se çka njerëzit e mençur
thonë? Ata thonë se ju vini në këtë botë si foshnje, ju vajtonit dhe secili
qeshte. Jetoni një jetë të tillë, saqë kur ju të vdisni, ju do të qeshni dhe
secili prej jush do të vajtoj. Unë e kam
jetuar këtë jetë. Përderisa mbretërit e tjerë ishin të humbur në të mirat e
mbretërisë, unë gjithmonë kam menduar për të ardhmen dhe e kam bërë plane për
të. Unë e ktheva ishullin e vdekur në një vendbanim të mrekullueshëm për mua,
ku mund të qëndroj i qetë.”Ne duhet të
marrim mësim nga ky tregim se si duhet ta jetojmë jetën tonë. Jeta e kësaj bote
është të përgatitesh për jetën e botës tjetër. Në këtë jetë, ne nuk duhet të
humbisim në bukuritë e kësaj bote dhe të harrojmë se çfarë do të vijë në botën
tjetër. Për më tepër, edhe nëse jemi mbretër, ne duhet të jetojmë një jetë të
thjeshtë sikurse Pejgamberi ynë s.a.v.s. dhe t’i ruajmë të gjitha kënaqësitë
për botën tjetër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Mbreti i zgjuar Empty
MesazhTitulli: Re: Mbreti i zgjuar   Mbreti i zgjuar EmptyFri 23 Dec 2011 - 20:22

Interesante ....Fakt qe duhet te pergaditemi per boten tjeter dhe secili duhet te jete mbrete i vetvetes per boten e vet ...e jo te behet sikur syri qe nuk sheh çfare ka pas syrit ...

Allahu ju shperblefte i nderuar

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Mbreti i zgjuar X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mbreti i zgjuar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: