islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty20%Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty7%Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty7%Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty7%Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty7%Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty7%Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty7%Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty37%Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu Empty
MesazhTitulli: Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu   Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu EmptyThu 22 Dec 2011 - 20:33

Vitet e fundit të dekadës së parë, dhe fillimi i dekadës së dytë të shekullit XXI, u shënuan si vite të krizave në tregjet botërore dhe panikës nga rrëmuja politike dhe shoqërore, si rezultat i trandjes së tregjeve financiare botërore, lëkundjes së ekonomive të mëdha, humbjes së fuqisë së shumë valutave dhe mbylljes së shumë bankave dhe kompanive. E gjithë kjo shkaktoi që qeveritë e shteteve të ndryshme të marrin masa preventive dhe të bëjnë shkurtime të harxhimeve buxhetore, me qëllim që ta zbusin krizën e cila i rrezikonte seriozisht vendet e tyre.
Derisa të zotët e shtëpive në shtete të ndryshme mbanin llogari për çdo monedhë që e harxhojnë, gjegjësisht i bënin hesap gjërat nga disa herë, dhe i matnin shtatë herë para se t’i presin një herë, i pari i qeverisë së Maqedonisë, premieri Gruevski, diktoi një tempo tjetër dhe promovoi një filozofi të re menaxhimi, e cila sipas tij, është më e qëlluar në këto momente krize. Fjala është për rritjen e shpenzimeve nga buxheti i shtetit për projekte të ndryshme.
Me këtë, ai deshi t’u mbajë leksion vendeve të ndryshme me traditë demokratike dhe rezultate të dukshme ekonomike, se si duhet të menaxhohet me financat dhe projektet në kohën e krizave.
Ne, nuk e kemi për qëllim të merremi me teoritë ekonomike se si duhet menaxhuar buxhetet në kohë krizash, por duam të nënvizojmë atë se në çfarë projektesh u drejtuan mjetet e buxhtetit të këtij shteti që jeton me sadaka nga tjerët.
Në aspektin ekonomik mban ajo që në kohë krizash të derdhen mjete nga buxheti për projekte infrastrukturore, me qëllim që impakti në jetë në moshumbjen e vendeve të punës dhe mosrënien e intenzitetit të taksave në buxhet. Mirëpo, ajo që bëri qeveria e Maqedonisë, nuk ka të bëjë me këtë teori, por është thjeshtë një zbrazje e inateve, vuajtjeve dhe derteve, që po qe se nuk ke fuqi dhe mundësi t’i zbrazish ndryshe, atëherë, bile edhe me veprime provokuese, edhe pse e dëmton edhe veten. Tërë teorinë ekonomike të menaxhimit me mjetet buxhetore në situata krize, Gruevski e përktheu në përmendore, si një pikë më sublime kulturore dhe ekonomiko-financiare për maqedonasit. Për këtë qëllim, u derdhën mjete të shumta nga buxheti që të punohen përmendore dhe statuja, sa që sheshi i Shkupit duket se është një arenë gladiatorësh, hipodrom për garim kuajsh dhe manastir shenjtorësh, e mos harrojmë edhe odë vojvodash.
Kështu, u vu përmendorja e Lekës së Madh, Filipit, mbretit Samoil, Çentos, Nikolla Karevit etj.
Vlerësimet për këtë veprim ishim nga më të ndryshmet. Disa i cilësonin si rrugë për abuzim me mjete financiare, ashtu që shënohen shifra astronomike, të cilat nuk është e sigurtë se mbarojnë në tërësi në kontot e artistëve të Firencës. Disa i cilësonin si budallaki për inat. Disa tjerë si nsotalgji dhe vuajtje për diçka që u mohohet, gjegjësisht identitetin. Disa këto i cilësuan si tentim për ta vjedhur historinë, kulturën dhe identitetin e huaj, etj.
Të gjitha këto që u thanë, mbajnë, ngase problemi i emrit, që e ka Maqedonia me Greqinë, dhe mënyra se si menaxhohet ky problem nga ana e palës maqedone, të bën të mendosh se këto cilësime janë të drejta. Në fakt, tentohet që përmes bronzit, gipsit dhe granitit, të mbahet në jetë një histori, e cila, në fakt, u takon tjerëve, dhe nuk është e tyre. Kontestimi i identitetit dhe dëshira për t’i identifikuar, bën që të verbohesh dhe të paraqitesh ai që në fakt nuk je, vetëm që ta vërtetosh vetveten, edhe pse e din se rren dhe nuk je ai. Por, ja, inati, ndodh të jetë edhe më i ëmbël se mjalti. E kur inati bashkohet me naivitetin, atëherë ke rastin të shohish çudira.
Mirëpo, krahas nostalgjisë për identitet dhe emër, ngjarjet rreth dhe pas regjistrimit të ndërprerë, bëjnë të mendosh se përmendoret kanë patur edhe një dimenzion tjetër në mentalitetin e qeveritarëve sllavo-maqedon, atë të zëvendësimit të njerëzve, që ata si numra po i humbin dita-ditës.
Regjistrimi i shumëpërfolur para se të nisë, dhe i dështuar që në nisje, dhe i ndërprerë pasi që u nis, na shpalosi problemin edhe më të madh se ai i emri me Greqinë për palën sllavo-maqedone. Në fakt, regjistrimi u ndal me pretekst se ka patur mangësi dhe shkelje e mosrespektim të procedurave. Por, këto arsyetime nuk e bindën askënd, bile edhe vetë fansat e VMRO-DPMNE-së së Gruevskit, e lere më njerëzit tjerë.
Pak nga pak, po dalin gjërat në shesh. Regjistrimi nuk është ndalur për shkak të mosrespektimit të procedurave dhe shkeljeve, por, për shkak të frikës së palës sllavo-maqedone, bazuar në raporte të aktivistëve të vetë në teren, se numri i maqedonëve ka pësuar rënie drastike, ndërkaq, nga ana tjetër, numri i shqiptarëve ka shënuar ngritje. Ngritjen e numrit të shqiptarëve e kanë paralajmëruar edhe studimet e ndryshme demografike, mirëpo është mbajtur fshehur rënia e numrit të palës maqedone. Kjo rënie ka ardhur për disa shkaqe:për shkak të natalitetit të ulët, marrjes së pasaportave bullgare dhe regjistrimit si bullgar, regjistrimit të pjestarëve të fesë islame që e flasin gjuhën maqedone si torbeshë, e jo maqedonas musliman, siç ka qenë deri më tash, dhe ngushtimi i mundësive për manipulim me romët, në aspektin e deklarimit për etninë.
Këtë dyshim e shpalosi edhe vetë gazeta maqedonase Dnevnik, e cila publikoi para pak ditësh se regjistrimi është ndërprerë për shkak se numri i maqedonve ka rënë, e që sipas tyre, kjo kap shifrën 13 mijë vetë, ndërkaq numri i shqiptarëve është rritur për 31 mijë vetë. Poashtu, sipas kësaj gazete, ka pësuar rënie edhe numri i krishterëve në krahasim me numrin e muslimanëve.
Kjo tregon se Gruevski dhe pala sllave kanë më shumë derte dhe sekëlldi, e jo vetëm një. Ata janë në siklet për shumë gjëra, e pa dyshim se rënia e numrit, e cila ka qenë realitet edhe më herët, por është mbajtur sekret nga prononcimet publike, e që tash më plasi edhe në publik, ia ka vënë kapakun. Në fakt, si duket, duhet të bisedohet për pakicë sllavo-maqedone, e jo për pakica tjera, siç këmbëngulin maqedonasit. Tash, me këtë, maqedonasit jo vetëm që janë ardhacakë nga Karpatet e Rusisë në këtë troll arbnor të Ballkanit, por janë edhe pakicë.
Pala maqedonase ka patur informata edhe më herët se si qëndron puna me numrin e tyre, për atë edhe iu frikua regjistrimit me mbikqyrje të huaj, ngase zvogloheshin gjasat e manipulimit. Mirëpo, u mundua që vetë mos e marr mbi vete barën e dështimin e regjistrimit, e të del në mejdan sikleti i tyre, por deshi që dështimi t’u mveshet si çdo herë shqiptarëve. Pasi që kjo nuk u arrit, atëherë ishte e detyrueshme që ta bën një gjë të tillë, ngase pasojat do të ishin të mëdha, duke i përfshirë këtu edhe pasojat morale.
Në dritë të kësaj që u tha, mund të konstatohet se Gruevski që herët ka kërkuar ilaç për zjarrin që ia ka kallur mushkëritë dhe ia ka tharrë pështymën, rënien e numrit të sllavo-maqedonve, e pasi këtë nuk mund ta bëjë me njerëz me frymë, gjeti satisfaksion në statuja të vdekura.
Nëse i thonë se paskeni mbetur pak, ai tash e ka përgjigjen gati:Po, ama shiqo sa i madh është Aleksandri, 30 metra. Ne kemi nji, ama të madh, nuk na duhen shumë”.
Po, por përmendoret nuk i zëvendësojnë njerëzit, edhe nëse të identifikojnë ty dhe historinë tënde, e lere më nëse janë të vjedhur. Mendoi/komentoi Mr. Bashkim Aliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Përmendoret, nuk i zëvendësojnë njerëzit;nga Bashkim Aliu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: