islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ç'është Poezia EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ç'është Poezia EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ç'është Poezia EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ç'është Poezia EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ç'është Poezia EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ç'është Poezia EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ç'është Poezia EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ç'është Poezia EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ç'është Poezia EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ç'është Poezia EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ç'është Poezia EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ç'është Poezia EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ç'është Poezia EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ç'është Poezia EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ç'është Poezia EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ç'është Poezia EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ç'është Poezia EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ç'është Poezia EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ç'është Poezia EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ç'është Poezia EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ç'është Poezia EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ç'është Poezia EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ç'është Poezia EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ç'është Poezia EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ç'është Poezia EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ç'është Poezia EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ç'është Poezia EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ç'është Poezia EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ç'është Poezia EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ç'është Poezia EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ç'është Poezia EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ç'është Poezia EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ç'është Poezia EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ç'është Poezia EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ç'është Poezia EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ç'është Poezia EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ç'është Poezia EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ç'është Poezia EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ç'është Poezia EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ç'është Poezia EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ç'është Poezia Empty20%Ç'është Poezia Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ç'është Poezia Empty7%Ç'është Poezia Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ç'është Poezia Empty7%Ç'është Poezia Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ç'është Poezia Empty7%Ç'është Poezia Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ç'është Poezia Empty7%Ç'është Poezia Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ç'është Poezia Empty7%Ç'është Poezia Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ç'është Poezia Empty7%Ç'është Poezia Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ç'është Poezia Empty37%Ç'është Poezia Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ç'është Poezia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Ç'është Poezia Empty
MesazhTitulli: Ç'është Poezia    Ç'është Poezia EmptyThu 22 Dec 2011 - 0:53

" Poezia Islame është një shkollë krejt e veçantë e cila mundej t’i fliste çdo zemre sipas nivelit të saj, ishte një kandil që i ndriçonte netët e errëta."

- Ishte një udhërrëfyes.
- Ishte këshillues.
- Ishte ngushëllues.
- Ishte interpretues i ndjenjave.
- Ishte një armë kundër armiqve.
- Ishte një mjek shërues dhe enigmatik që i mjekonte dhe lidhte zemrat e plagosura.

- Ishte një ekstazë që i ngrinte peshë zemrat.
- Ishte një mjet që e çonte robin te Zoti.
- Ishte ndezësi i dashurisë ndaj Profetit.

- Emrin e Allahut ta përmendë më parë, Çdo rob në çdo punë e ka për detyrë.
- Kur gjithë bota s’ishte, ai vetë ishte, I panevojë për t’u krijuar, i padetyruar ishte.
- Kur ai ishte, njerëz dhe engjëj s’kishte, Qiell e tokë, hënë dhe diell nuk kishte.

- Mos i jep shpirt dashurisë, shpirti është rrënoja e dashurisë,
- Dhe rrënoja e dashurisë është bota e famshme e shpirtit.

- Nëse të thotë ndokush që bukuroshet janë besnike,
- Mos u mashtro se fjala e poetit është gënjeshtër.


" Poezia e vërtetë është poezia që e kap jetën për flokësh. Dhe një
poet i drithëron zemrat, fiton zemra dhe ai më është i yni."

" Vuajtja është kapitali i poetikës. Mos pandeh se, për t’u bërë poet,
duhet kënaqësi dhe dëfrim! Ta dish se në garën poetike, vuajtja del
fituese! "

" Mos pandeh se ka shije në poezinë e njeriut, në
zemrën e të cilit s’ka vuajtje, zemra e të cilit s’është e plagosur!
Dëfrimi dhe kënaqësia, qetësia dhe rehatia nuk i japin poezisë kënaqësi.
Poezi e vërtetë është ajo ku lind dhimbja dhe vuajtja dhe që, prandaj,
bën efekt mbi zemrat! "

Tani e kuptova hallin tënd! Në ç’gradë të lartë paske arritur!
Kurse unë, sa i paditur paskam qenë që qenkam dehur me injorancën!

Por tani m’u hapën sytë!

Ata që e kanë kërkuar lumturinë e vërtetë te dashuria ata nuk kan vuajtur për dashuri e pa vuajtje skupton dot dashurin.


Shkruan: Bujamin Salija

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Ç'është Poezia Empty
MesazhTitulli: Re: Ç'është Poezia    Ç'është Poezia EmptyThu 22 Dec 2011 - 10:12

Allahu ju shperblefe i nderruar ...

Cito :
" Poezia Islame është një shkollë krejt e veçantë e cila mundej t’i fliste çdo zemre sipas nivelit të saj, ishte një kandil që i ndriçonte netët e errëta."

E bukur , pervec kesaj Poezia eshte nje gje qe cka te vjen per momentin mund ta shkruash pra te jesh vetvetja e shpreh nje ndnjej ne mbrendin tende , e te shprehesh qofte pesimiste ose optimiste .

Cito :
" Vuajtja është kapitali i poetikës. Mos pandeh se, për t’u bërë poet,
duhet kënaqësi dhe dëfrim! Ta dish se në garën poetike, vuajtja del
fituese! "

Te lumt Wink

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Ç'është Poezia X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Ç'është Poezia Empty
MesazhTitulli: Re: Ç'është Poezia    Ç'është Poezia EmptyFri 23 Dec 2011 - 19:05

T'falenderoj shumë për komentet e juaja, që na nderoni pa masë, e nderuara motër .
' Jasemina ' Pershendetje!

--------------------------------------------------------------------------------------
" Ata që e kanë kërkuar lumturinë e vërtetë te dashuria ata nuk kan vuajtur për dashuri e pa vuajtje skupton dot dashurin."


Jasemina shkruajti:
Allahu ju shperblefe i nderruar ...

Cito :
" Poezia Islame është një shkollë krejt e veçantë e cila mundej t’i fliste çdo zemre sipas nivelit të saj, ishte një kandil që i ndriçonte netët e errëta."

E bukur , pervec kesaj Poezia eshte nje gje qe cka te vjen per momentin mund ta shkruash pra te jesh vetvetja e shpreh nje ndnjej ne mbrendin tende , e te shprehesh qofte pesimiste ose optimiste .

Cito :
" Vuajtja është kapitali i poetikës. Mos pandeh se, për t’u bërë poet,
duhet kënaqësi dhe dëfrim! Ta dish se në garën poetike, vuajtja del
fituese! "

Te lumt Wink

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Ç'është Poezia Empty
MesazhTitulli: Re: Ç'është Poezia    Ç'është Poezia EmptyFri 23 Dec 2011 - 20:32

Cito :
" Ata që e kanë kërkuar lumturinë e vërtetë te dashuria ata nuk kan vuajtur për dashuri e pa vuajtje skupton dot dashurin."

Hahaha thenie e bukur, i bije sikur ajo kur thuhet ..se ai i ngopuri nuk e din se si ben barku i uriturit .. Wink

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Ç'është Poezia X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Ç'është Poezia Empty
MesazhTitulli: Re: Ç'është Poezia    Ç'është Poezia EmptyFri 23 Dec 2011 - 22:23

he he kjo i bjen sikur Nastradin hoxha, kur e ka thyej kemben dhe shkojn ato që se kan thyej këmbën, me vizitu hehe ! Faleminderit per komentin !

Jasemina shkruajti:
Cito :
" Ata që e kanë kërkuar lumturinë e vërtetë te dashuria ata nuk kan vuajtur për dashuri e pa vuajtje skupton dot dashurin."

Hahaha thenie e bukur, i bije sikur ajo kur thuhet ..se ai i ngopuri nuk e din se si ben barku i uriturit .. Wink

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Ç'është Poezia Empty
MesazhTitulli: Re: Ç'është Poezia    Ç'është Poezia EmptyFri 23 Dec 2011 - 22:26

Hahahaahah me bere te qeshi , nejse faleminderit per postimin .. tongue

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Ç'është Poezia X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Ç'është Poezia Empty
MesazhTitulli: Re: Ç'është Poezia    Ç'është Poezia EmptyFri 23 Dec 2011 - 22:28

he he atë doja, që me qeshur, kjo është vepër e mirë! Jasemina t'falenderoj shum per pekrahjen tuaj!
Jasemina shkruajti:
Hahahaahah me bere te qeshi , nejse faleminderit per postimin .. tongue

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Ç'është Poezia Empty
MesazhTitulli: Re: Ç'është Poezia    Ç'është Poezia Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ç'është Poezia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: