islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Empty96%Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Empty0%Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Empty0%Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Empty0%Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Empty1%Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Empty2%Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Zemra e dhënë pas ibadetit të natës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Empty
MesazhTitulli: Zemra e dhënë pas ibadetit të natës   Zemra e dhënë pas ibadetit të natës EmptyWed 21 Dec 2011 - 11:11

Zemra e dhënë pas ibadetit të natës

Zemra e dhënë pas ibadetit të natës Zemrat10
“Ngrihu natën nga gjumi,
Të shfaqen të fshehtat,
Nuk privohet ai që thotë Allah,
Përgjërohu rob,përgjërohu Allahut.”

Netët, bashkë me agimet që mbartin nëvetvete, kanë një klimë shpirtërore të vecantë dhe veprat që kryhen në atë kohë janë të pranueshme.Netët që janë pjesë floriri e kohës e shumë formimeve e arritjeve.
Kur`ani Fisnik me shprehjen e tij të mrekulluehsme tregon këtë vlerë të netëve e cila I shpie te Allahu të dashurit dhe miqt e tij.Kështu,duke e përmendur 114 herë fjalën natë njofton se edhe ai vetë ka filluar të zbresë në një natë të shenjtë.
“Dyert e mëshirës happen natën”
“Kaloje një pjesë të natës,si falje shtesë për ty (O Muhammed)! Është e vërtetë se Zoti yt do të të vendosë ty në një vend të lavdëruar(Makamu Mahmud)” (El-Isra,79)
“Ata ngrihen nga shtrati, I luten Zotit me frikë e me shpresë dhe japin në rrugë të Allahut nga ajo që I kemi furnizuar:. (Edh-Dhurijat, 17-18)
I Nderuari ynë,sal-lallahu alejhi ves-selem, na përgëzonte se Zoti I Madhëruar në kohën e agimit zbret në qiellin e dunjasë dhe I pranon lutjet që bëhen në atë kohë.Ai thotë:
“Unë ju këshilloj që të ngriheni natën(dhe të falni namaz nate (dhe falni namaz nate), sepse ky është shkak për afrimin tuaj me Zotin dhe ju mbron nga mëkatet.Është kefaret për të këqijat dhe mbrojtës nga sëmundjet fizike” (Tirmidhi,Deavat,112)
“Leximi I sures Mulk cdo natë, është shkak për shpëtimin nga ndëshkimi I varrit dhe për mbrojtjen nga zjarri I xhehenemit.”
Nuk ka asnjë vlerë që mund ta zë vendin e namazit të natës, I cili falet në agim për ta lartësuar shpirtin e njeriut.Vecanarisht namazet e natës që fallen në moshën e rinisë.
“Dijeni mirë se nderi I besimtarit është në namazin e natës ndërsa respekti I tij është në faktin që të mos ndjejë nevojë për njerëzit.”
Ditët janë të lidhura me botën e dukshme, ndërsa netët me botën e gajbit.”(Ibn Arabi,Futuhat, 1.395)
Cdo njeri që fal namaz nate në kohën e agimit, duke qëndruar me zemër të të zgjuar në audiencën e Allahut, e ndjen me gëzim se në zemrën e tij po zbresin begatitë hyjnore ashtu sic bie shiu I qetë I pranverës.Atë ditë jeton I gëzuar dhe e mer malli për namazin e natës të radhës”.(Kamil Miras,Texhrid vëll.4,faq.33)
Tehexhudi (namazi I natës) është namazi që ndricon errësirën e berzahut.Për këtë arsye,ata që dëshirojnë ta kenë të ndricuar jetën e berzahut, nuk duhet ta lënë këtë namaz.Sepse drita që ndricon varrin është namazi I natës.
Dihet s emistikët ikanë dhënë shumë rëndësi gjallërimit të netëve.Si: Junus Emre,Mevlana Xhelaludin Erumiu etj. E ky I fundit ka thurur disa avrgje për namazin e natës:
O ti sy! Cfarë është gjumi?!
Kështu që zgjohu natën
Shikoj yjet sesi shëtisin!


Profeti,salall-llahu alejhi ëes-selem, ka thënë: “Natën ka një kohë që, nëse muslimani e arrin dhe kërkon nga Allahu mirësinë e kësaj bote e të ahiretit,Allahu ia jep patjetër.Kjo kohëndodhet cdo natë.”Po ashtu ka thënë:
Dy rekate namaz që I fal biri I Ademit në agim, janë më të mira se kjo botë dhe cdo gjë që ka Brenda saj.Sikur ta dija se nuk do të ishte e vështirë për ummetin tim, do t`ua bëja farz atyre”.
“Mos e kalo natën pa namaz qoftë kjo kohë e faljes edhe sa mjeljae një devejeapo deleje.Edhe namazi që fallen në fund të namazit të jacisë,është prej namazit të natës.”
“Dy rekate namaz që fallen në mesnatë janë kefaret për mëkatet.”
Epërsia e namazit të natës ndaj namazit të ditës është si epërsia e lëmoshës që jepet në mënyrë të fshehtë ndaj asaj që jeept haptazi.”
Nëse besimtari e përdor natën me qëllim dhe merr pjesë nga klima shpirtërore e përkujtim të Allahut, nata e tij bëhet më e mirë se dita.
Netët janë kohët më të rëndësishme për lutje dhe përgjërime për shpëtimin nga ndëshkimi hyjnor.
Nëna e Hz.Sulejmanit I tha birirt të saj:
“O biri im I dashur! Mos fli shumë natën,sepse fjetja e shumtë natën e le të varfër njeriun ditën e kijametit.”
Muhammedi, salallahu alejhi ves-selem,qëndronte në kijam e falte namaz natën derisa t`I plasnin këmbët dhe derisa I enjteshin pulpat.
Ai, salallahu alejhi ve selem, nuk ishte dikush tjetër por I Nderuari I dy botrave,shpirti I shpirtrave sulltani I zemrave, I dashuri I Allahut e I Rahmanit.
Kurse Hazreti Aishe e pyeti:
“O I Dërguari I Allahut ! Allahu t`I ka falur të gjitha gabimet që ke bërë në të kaluarën dhe ato që mund të bësh në të ardhmen.Përse e lodhni kaq shumë veten?” I Nderuari ynë iu përgjigj:
A të mos jem një rob që e falenderon Allahun?”
Domethënë: A ta lë tehexhudin? Nëse veproj kështu,nuk mund të jem një rob falënderues.
Të mos I kalosh gjithmonë netët duke fjetur, port ë ngrihesh dhe të falësh namaz nate,është punë imani,sepse namazi I natës e shpëton njeriun nga dëshkimi I xhehenemit.
Lus Allahun që të jemi prej fatmirëve,të cilët e lënë gjumin për në varr dhe reatimin për në xhenet.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Zemra e dhënë pas ibadetit të natës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Namazi-
Kërce tek: