islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Rruga për në parajsë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Rruga për në parajsë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Rruga për në parajsë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Rruga për në parajsë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Rruga për në parajsë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Rruga për në parajsë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Rruga për në parajsë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Rruga për në parajsë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Rruga për në parajsë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Rruga për në parajsë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Rruga për në parajsë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Rruga për në parajsë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Rruga për në parajsë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Rruga për në parajsë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Rruga për në parajsë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Rruga për në parajsë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Rruga për në parajsë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Rruga për në parajsë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Rruga për në parajsë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Rruga për në parajsë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Rruga për në parajsë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Rruga për në parajsë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Rruga për në parajsë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Rruga për në parajsë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Rruga për në parajsë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Rruga për në parajsë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Rruga për në parajsë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Rruga për në parajsë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Rruga për në parajsë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Rruga për në parajsë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Rruga për në parajsë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Rruga për në parajsë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Rruga për në parajsë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Rruga për në parajsë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Rruga për në parajsë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Rruga për në parajsë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Rruga për në parajsë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Rruga për në parajsë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Rruga për në parajsë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Rruga për në parajsë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Rruga për në parajsë Empty96%Rruga për në parajsë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Rruga për në parajsë Empty0%Rruga për në parajsë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Rruga për në parajsë Empty0%Rruga për në parajsë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Rruga për në parajsë Empty0%Rruga për në parajsë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Rruga për në parajsë Empty1%Rruga për në parajsë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Rruga për në parajsë Empty2%Rruga për në parajsë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Rruga për në parajsë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Rruga për në parajsë Empty
MesazhTitulli: Rruga për në parajsë   Rruga për në parajsë EmptyMon 19 Dec 2011 - 11:41

RRUGA
PËR NË PARAJSËÇdo
pasdite të çdo xhumaje, pas shërbimit në xhami, imami dhe djali itij njëmbëdhjetë
vjeçar do të dilnin dhe të shkonin në vendin e tyre. Kjo e xhuma kishte veçanti
dhe fat, pasi erdhi koha që imami dhe djali i tij të shkonin rrugëve dhe të shpërndanin
broshurat e tyre, por ishte shumë ftohtë jashtë si dhe binte shi.Djali
veshi rrobat e tij më të ngrohta dhe të thata dhe tha: “Në rregull babi, unë
jam gati!”Babai
i tij e pyeti: ‘Gati për çfarë’, ‘Babi, është koha që t’i mbledhim broshurat
tona dhe të dalim jashtë.’Babai
u përgjigj: ‘Bir, është shumë ftohtë përjashta dhe është duke rënë shi i rrëmbyeshëm.’Djali
i dha babai të tij një shikim të çuditshëm, duke e pyetur: ‘Por, babi, a janë
njerëzit duke shkuar akoma në ferr, edhe pse është duke rënë shi?”Babai
u përgjigj: ‘Unë nuk do të dal përjashta në këtë mot.’Djali
i dëshpëruar e pyeti babain e tij: ‘Babi, a mund të shkoj, të lutem’. Babai i
tij hezitoi për disa momente pastaj tha: ‘Bir, mund të shkosh. Ja ku janë
broshurat. Ki kujdes, bir.’‘Faleminderit,
babi!’Dhe
me këtë, ai doli jashtë dhe doli nëpër shi. Ky djalë njëmbëdhjetë vjeçar ecte
rrugëve të qytetit duke shkuar derë më derë dhe u jepte çdokujt në dorë nga një
pamfletë apo broshurë që e takonte.Pas
dy orësh duke ecur në shi, ai ishte lagur, kockat i ishin ftohur deri në
broshurën e fundit. Ai ndaloi në një qoshk dhe shikoi për ndonjë që t’i jepte
një broshurë, por rrugët ishin tërësisht të braktisura. Pastaj, ai u kthye
drejt shtëpisë së parë që e pa dhe eci nga trotuari deri tek dera e shtëpisë
dhe i ra ziles. Ai i ra ziles, por askush nuk u përgjigj. Ai i ra përsëri dhe përsëri,
por akoma nuk kishte asnjë përgjigje. Ai priti por akoma nuk kishte përgjigje.
Më në fund, djaloshi njëmbëdhjetë vjeçar thirrës (davet), u kthye për tu
larguar, por diçka e ndali atë.Përsëri,
ai u kthye tek dera dhe i ra ziles dhe trokiti furishëm në derë me grushtin e
tij. Ai priti, diçka e ndali atë përpara pragut të derës. Ai i ra ziles përsëri
dhe këtë herë dera u hap ngadal. Duke qëndruar në derë, dukej një zonjë me një
shikim tepër të pikëlluar. Ajo ngadal pyeti: ‘Çka mund të bëj për ty, bir?’ Me
sytë e tij rrezatues dhe me një buzëqeshje që e ngriste lart krejt botën,
djaloshi i vogël u përgjigj: ‘Nënë, më vjen keq nëse ju kam shqetësuar, por do
të të thoja se ALLAHU ME TË VËRTETË TË DO DHE KUJDESET PËR TY dhe unë kam
ardhur të të dhuroj broshurën time të fundit e cila tregon për Zotin, qëllimin
e vërtetë të krijimit si dhe arritjen e kënaqësisë së Tij.’Me
këtë, ai i dhuroj asaj broshurën e fundit dhe u largua. Ajo e thirri atë kur ai
ishte duke u larguar. ‘Faleminderit, bir! Dhe Zoti të bekoftë!’Mirë,
pas përfundimit të xhumasë, pasdite pas shërbimit apo ligjëratës së mbajtur
xhematit, imami ishte duke dhënë disa fjalime. Pasi përfundoi fjalimin, ai
pyeti: ‘A ka ndokush prej juve ndonjë pyetje apo dëshiron të thotë diçka?’Ngadal,
në rreshtin e fundit përgjat grave, një zë i shterrur u dëgjua duke folur. Pasi
zëri vazhdoi, një aluzion i lavdishëm plot hare dhe kënaqësi ishte thjeshtë e
qartë në të, edhe pse nuk shihej. ‘Askush në këtë tubim nuk më njeh mua. Unë
kurrë nuk kam qenë këtu më parë. Siç e shihni, para xhumasë së kaluar unë nuk
isha muslimane, dhe mendova se mund të isha. Burri im vdiq disa kohë më parë,
duke më lënë të vetme në këtë botë. Xhumaja e kaluar ishte me shi dhe e ftohtë,
Ishte shi edhe ftohtë edhe në zemrën time, ku kisha ardhur deri në fundin e
linjës ku unë nuk kisha asnjë shpresë apo arsye të jetoja. Kështu që, mora një litar
dhe një karrige dhe u ngjita shkallëvë lart të papafingos së shtëpisë. E lidha
litarin në çati, hipa mbi karrige dhe në fund krejt litarin e lidha rreth qafës
sime. Duke qëndruar në atë karrige, në mënyrë të vetmuar dhe me zemër të thyer
unë isha gati të vetvritesha, kur parpitmas një zë i lartë kumbues i ziles së
derës sime, në katin e poshtëm, e cila më trembi. Dhe mendova të pres një minutë
dhe kushdo që të ishte do të largohej menjëherë.Mendova
me vete përsëri: ‘Kush në botë mund të ishte. Askush nuk vi t’i bie ziles sime
apo të vijë të më shoh mua.’ E zgjodha litarin nga qafa ime dhe u nisa nga dera
kryesore, përderisa zilja cingërronte shumë e më shumë.Kur
unë e hapa derën dhe shikova, nuk mund t’iu besoja syve të mi, por në pragun e
derës kryesore ishte djali i vogël engjëll dhe rrezatues që këso djaloshi nuk
kisha parë kurrë në jetën time. Buzëqeshja e tij, oh, kurrë nuk mund ta përshkruaj
atë! Fjalët e tij të cilat dolën nga goja e tij më prekën në zemër e cila kishte kohë që kishte vdekur, E
BRISHTË PËR JETËN, kur ai mu drejtua me një zë engjëlli, duke më thënë: ‘Nënë,
unë vetëm kam ardhur të të them se ALLAHU ME TË VËRTETË TË DO DHE AI KUJDESET
PËR TY!’ Pastaj, ai më dha këtë broshurë “Rruga për në parajsë” të cilën e mbaj
tani në duart e mia.Siç
e shihni? Tani jam një besimtare e lumtur në Zotin e Vërtetë. Qëkur, adresa e
tubimit suaj ishte vulosur në anën e prapme të broshurës, unë erdha këtu
personalisht të falenderoj Zotin për engjëllin e vogël i cili erdhi në kohën
kritike dhe duke bërë kështu më kurseu jetën time nga një përjetësi në ferr. ‘Nuk
kishte asnjë një sy të thatë në xhami. Dhe filluan të jehonin në ajër tekbiret,
edhe në mesin e grave.Imami-babai,
zbriti nga vendi i radhëve të para, djaloshin i cili ishte ulur... Ai e mori
djalin e tij në duar dhe e përafoi pakontroll. Me siguri, asnjë nga xhemati nuk
kishte pasur momente më të mira dhe me siguri ky univers nuk kishte parë një
baba i cili kishte dashuri dhe nder për djalin e tij aq shumë... Përveç njërit.
Këtij njeriu.
bekuar qofshin sytë e juaj që e lexojnë këtë mesazh. Mos lejoni që ky mesazh të vdes, lexojeni atë përsëri, dhe t’ua përcillnin të
tjerëve. Parajsa është për njerëzit e Tij! Kujto, se mesazhi i Zotit MUND të
bëjë diferencën në jetën e dikujt që është i afërt me ty. Ju lutem shpërndajeni
këtë mesazh të mrekullueshëm. Shpërndajeni fjalën e Tij, ndihmoni Atij dhe do
të shihni se dora e Tij do të jetë gjithçka që do të bëni...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rruga për në parajsë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: