islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Bretkosa e gjorë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Bretkosa e gjorë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Bretkosa e gjorë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Bretkosa e gjorë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bretkosa e gjorë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bretkosa e gjorë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Bretkosa e gjorë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Bretkosa e gjorë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bretkosa e gjorë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bretkosa e gjorë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Bretkosa e gjorë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Bretkosa e gjorë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bretkosa e gjorë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bretkosa e gjorë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Bretkosa e gjorë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Bretkosa e gjorë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Bretkosa e gjorë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Bretkosa e gjorë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Bretkosa e gjorë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Bretkosa e gjorë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Bretkosa e gjorë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Bretkosa e gjorë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Bretkosa e gjorë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Bretkosa e gjorë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bretkosa e gjorë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bretkosa e gjorë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Bretkosa e gjorë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Bretkosa e gjorë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Bretkosa e gjorë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Bretkosa e gjorë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Bretkosa e gjorë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Bretkosa e gjorë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Bretkosa e gjorë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Bretkosa e gjorë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Bretkosa e gjorë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Bretkosa e gjorë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Bretkosa e gjorë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Bretkosa e gjorë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Bretkosa e gjorë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Bretkosa e gjorë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Bretkosa e gjorë Empty96%Bretkosa e gjorë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Bretkosa e gjorë Empty0%Bretkosa e gjorë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Bretkosa e gjorë Empty0%Bretkosa e gjorë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Bretkosa e gjorë Empty0%Bretkosa e gjorë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Bretkosa e gjorë Empty1%Bretkosa e gjorë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Bretkosa e gjorë Empty2%Bretkosa e gjorë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Bretkosa e gjorë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Bretkosa e gjorë Empty
MesazhTitulli: Bretkosa e gjorë    Bretkosa e gjorë EmptySun 18 Dec 2011 - 20:32

BRETKOSA
E GJORËNa
ishte një herë, një mi, i cili, duke kaluar nga një pellg pa një bretkosë duke
dalur nga thellësia e saj. I habitur me këtë pamje të pazakontë, miu filloi të
bisedoj me bretkosën dhe nëpërmjet kësaj, u zhvillua një bisedë shumë e ngrohte
dhe miqësore. Një miqësi shumë e ngushtë u lind mes tyre, derisa u zhvillua në
një mardhënie shoqërore. Me marrëveshje ata caktuan një kohë ku mund të
takoheshin në mëngjeset e përditshme dhe të bisedonin për një kohë të gjatë. Këto
takime të veçanta që ata përdornin për tu takuar me njëri tjetrin i ndriçonin
me mendimet e tyre në lidhje me temat e caktuara që ata përdorinin për të argëtuar
njëri-tjetrin, si dhe me histori të mrekullueshme në lidhje me të kaluarën e
tyre. Zemrat e tyre ishin aq të hapura saqë sytë e të dyve mbusheshin me gëzim
për njëri-tjetrin.Një
ditë miu i tha bretkosës “Ti noton përreth ujit përderisa unë jam këtu i vetëm
në tokën e thatë. Unë i vuja plagët e ndarjes nga ti. Kur i vetmuar vi tek ti,
unë vi nga gurët tek uji për të thërritur ty, por kur ti je në ujë, edhe zëri
yt i dashurisë shoqërore nuk mund të dëgjohet. Unë nuk mund të jem i qetë kur
takohem me ty për kaq kohë të shkurtër.”Miu
tha: “Oj bretkosë e dashur. Unë nuk mund të jetoj asnjë moment të jetës sime në
qetësi pa e parë fytyrën tënde. Çdo ditë, pamja jote është në jetën time, çdo natë
mendimi për ty është qetësim dhe gjumë. Do të jetë e shumë e sjellshme nga ana
juaj qe do të më lejonit të kënaqem me takimin me ty kohë pas kohe, në çdo rast
të mundur.”Miu
vazhdoi duke thënë: “I respektuari shok, unë jam i krijuar të jetoj në tokë i
vetëm, përderisa ti mund të jetosh në tokë dhe në ujë. Por, si është e mundur që
ju të dini brenda ujit se unë kam dëshirë të të takoj?”Për
shumë kohë ata menduan aq thellë mbi këtë dhe të konsultuar me njëri-tjetrin
deri në fund, deri kur miu vendosi një mendim përpara. Opinioni i miut ishte që
ai të jetë i lidhur më njërën këmbë të bretkosës dhe bretkosa të jetë e lidhur
me këmbën e miut. Kështu, kur miu ka dëshirë të takojë bretkosën ai duhet vetëm
ta tërheqë lidhësen dhe bretkosa do të përgjigjet duke dalur në sipërfaqen e
ujit.Bretkosa
e konsideroi mendimin e miut si të keq, dhe me zemër tha: “Kjo është e keqe, dëshiron
të më lidh mua dhe të më detyroj të jetoj si e burgosur.” Pavarësisht mospëlqimit të mendimit të miut,
bretkosa kishte gjetur një prirje brenda vetes për të pranuar këtë kërkesë. Të
dytë, duke tërhequr lidhësen ishin në gjendje për të parë njëri-tjetrin çdo ditë,
deri kur shkatërrimi i goditi një mëngjes. Një shkabë, e pa miun si prenë e
tij, nga lart u lëshua poshtë, ajo gjithashtu pa e ditur, ngriti bretkosën nga
uji ku ajo deri tani ishte e sigurt dhe e rehatshme. Kjo ishte për shkak se
lidhësja kishte mbajtur miun dhe bretkosën së bashku. Fatkeqësisht, çfarë fati
pati miu ashtu pati edhe bretkosa. Shkaba i vrau të dytë dhe i ngrëni. Nëse
bretkosa do të qëndronte në ujë dhe nuk do të formonte miqësi me miun e keq,
asgjë nuk do t’i ndodhte asaj dhe ajo nuk do të ishte preja e shkabës.
këtë tregim kemi tre personazhe: miun – vetja jonë, bretkosa-shpirti jonë dhe
shkaba-shejtani.Vetja
për të kënaqur veten, angazhon shpirtin në dëshirat dhe veprimet e ndaluara,
dhe përpiqet të kënaq shpirtin me një varg mënyrash të këqija të cilat duken si
të mira. Kur shpirti me ngurrim iu bindet dëshirave të veta dhe miqësohet me
to, ai e lejon shejtanin për ta tërhequr atë sa herë të dëshiron. Në këtë mënyrë
shpirti është i poshtëruar për shkak të kontaktit me veten. Prandaj, kur
shejtani do të shkojë në ferr, vetja e cila është në sqepin e tij do të shkojë
bashkë me të dhe kështu edhe shpirti do të jetë i lidhur për atë trup dhe ai do
të tërhiqet me ta së bashku. Në këtë kohë, ne jetojmë me njerëz të këqinjë dhe
shoqëri të keqe. Duke u miqësuar me keqbërës, në fund do të ndikohemi nga
veprimet e tyre të këqija dhe do të na fusin në mëkatet e tyre. Nga kënaqja me
gjërat e këqija, ne vetëm do të biem edhe më shumë në mëkate dhe do të tërhiqemi
zvarrë me keqbërësit në xhehenem, i cili është krejtësisht i kundërt me
drejtimin e vendit nga ku duhet të drejtohemi. Ndërsa ne duhet të shoqërohemi
me shok të devotshëm, ku do të ndikohemi nga veprat e tyre dhe ne përfundimisht
do të marrim rrugën për në xhenet.Lexuesit
e mi të dashur dhe të respektuar, ne kemi para vetes vetëm dy zgjedhje, por
pyetja e madhe është se kë do të zgjedhim? Në këtë botë nuk jemi të detyruar të
bëjmë asgjë, por veprojmë sipas dëshirave tona.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bretkosa e gjorë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: