islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty96%Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty0%Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty0%Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty0%Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty1%Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty2%Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty
MesazhTitulli: Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh   Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptySat 17 Dec 2011 - 19:58

Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Z

Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh[/center]

Një djalosh I ri shkoi tek tatuisti dhe I tha t`I bënte një tatuazh.
Tatuisti e pyeti:
-Djalosh trim, më thuaj çfarë tatuazhi dëshiron të të bëj?
-Një luan që ulërin.Ta dish se edhe pagesa ime do të jetë si një luan, kështu që më bëj tatuazhin e një luani të vërtetë.Ngjyra le të jetë e mjaftueshme.
-Në cilin vend të trupit e dëshiron të ta bëj tatuazhin?
-Në mes të shpatullave.
Sapo tatuisti filloi t`I ngulte gjilpërën, djali e ndjeu dhimbjen e gjilpërës deri në palcë.Pas kësaj,bërtiti duke thënë: Të lutem mjeshtër ki kujdes,se më mbyte!
Çfarë je duke bërë kështu?

Mjeshtri tha:

Ju vetë më thatë t`ju bëja një luan.
Djaloshi pyeti:
-Nga ku e keni filluar tatuazhin?
-Nga bishti.
-Oh ju lutem,lëre fare bishtin.Dhimbja e bërjes së bishtit më bllokoi edhe frymëmarrjen.Lëre bishtin,le të jetë një luan pa bisht.Për ndryshe, do më bjerë të fikët nga plaga e gjilpërës.
Ustai, filloi të merrej me pjesën tjetër të luanit,porn ë një mënyrë të pamëshirshme dhe pa treguar ndonjë dhembshuri.Trimi filloi të bërtiste sërish me të madhe dhe përsëri e pyeti?
-Cilën pjesë të luanit je duke bërë tani?
-Veshët.
-Lëre, le të jetë pa veshë.Mos I bëj as ato.
Kur Ustai filloi të pikturonte një pjesë tjetër të luanit,djaloshi filloi të bërtiste prapë, duke thënë:
-Cilën pjesë të luanit po bën kështu,me gjilpërën e tretë?
-Barkun, I dashur.
-Po më dhemb tej mase,mos e ngul gjilpërën kaq shumë,lëre,le të jetë fare pa bark.
Tatuisti u habit shumë dhe për një kohë ngeli si I shushatur.Më pas, duke hedhur gjilpërën në tokë, I tha djaloshit trim: “Vallë, a ka ndonjë njeri tjetër në botë që të bjerë në gjendjen tënde?Ku është parë në botë ndonjë luan pa bisht,pa kokë,pa veshë dhe pa bark? Edhe Allahu I madhëruar nuk ka krijuar një luan të tillë!”
Transmetimi I kësaj historie ka përqëllim t`ju japë shembull muslimanëve modern dhe intelegjencës Islame. Në këtë histori, dëshira për të bërë një tatuazh, përfitirohet me dëshirën e muslimanit modern, I cili dëshiron të jetoj Islamin e plotë, por duke braktisur sunnetin e Pejgamebrit Muhammed s.a.ë.s dhe disa farze të Islamit sipas dëshirave të tij.Kur thiren për namaz,do të vëresh se ata të japin një përgjigje të tillë: “Oh ju lutem;pesë kohë namaz në ditë na marrin shumë kohë,akoma më e lodhshme është marrja e abdesit. Ne, vërtetë dëshirojmë ta falim namazin,por do ta bënim këtë nëse marrja e abdesit do të kufizohej vetëm me larjen e duarve dhe të fytyrës, sikur t`I ulim namazet në dy kohë, si dhe nëse do të hiqnim disa veprime gjatë namazit,siç janë ruku,suxhud (rënia në Razz), kuud (të qëndruarit në këmbë).Ne jemi njerëz të dobët dhe të zënë me punë kështu që ku janë ata dijetarë të lartë në ditët e sotme,që mund t`I falin pesë kohët e namazit me gjithë rregullat e tij gjatë ditës?”
Qëllimin e paraqitjes së këtij rëfimi e kemi marrë nga Mesnevi.Në fundin e historisë thuhet: “Vëlla, duro nga dhimbja e gjilpërës, me qëllim që të shpëtosh nga dhimbja e gjilpërës së nefsit tënd jobesimtar”.
Pra, tregohu I durueshëm përpara dhimbjeve dhe fatkeqësive me të cilat mund të përballesh gjatë jetës, me qëllim që t`I shmangesh nënshtrimit ndaj nefsit (epshit) tënd.


Edituar për herë të fundit nga Admin në Sat 17 Dec 2011 - 20:33, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh Empty
MesazhTitulli: Re: Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh   Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh EmptySat 17 Dec 2011 - 20:12

ehhhh Subhanallah

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Historia e djaloshit trim I cili donte të bënte një tatuazh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: