islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Djaloshi dhe pema e mollës EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Djaloshi dhe pema e mollës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Djaloshi dhe pema e mollës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Djaloshi dhe pema e mollës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Djaloshi dhe pema e mollës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Djaloshi dhe pema e mollës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Djaloshi dhe pema e mollës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Djaloshi dhe pema e mollës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Djaloshi dhe pema e mollës Empty96%Djaloshi dhe pema e mollës Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Djaloshi dhe pema e mollës Empty0%Djaloshi dhe pema e mollës Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Djaloshi dhe pema e mollës Empty0%Djaloshi dhe pema e mollës Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Djaloshi dhe pema e mollës Empty0%Djaloshi dhe pema e mollës Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Djaloshi dhe pema e mollës Empty1%Djaloshi dhe pema e mollës Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Djaloshi dhe pema e mollës Empty2%Djaloshi dhe pema e mollës Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Djaloshi dhe pema e mollës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Djaloshi dhe pema e mollës Empty
MesazhTitulli: Djaloshi dhe pema e mollës   Djaloshi dhe pema e mollës EmptySat 17 Dec 2011 - 16:10

DJALOSHI
DHE PEMA E MOLLËSShumë kohë më parë, ishte një pemë e madhe e mollës. Një djalë i vogël dëshironte të vinte dhe të luante përreth saj çdo ditë. Ai ngiitej në trupin e saj, hante mollët, dhe pushonte nën hijen e saj. Ai e donte pemën por edhe pema donte të luante me të. Koha kalonte, djali i vogël u rrit dhe nuk luante më çdo ditë rreth pemës.Një ditë, djaloshi i kthye përsëri tek pema dhe shikonte trishtueshëm. “Eja dhe luaj me mua” i tha pema djaloshit. “Unë nuk jam më fëmij, unë nuk luaj më përreth pemës më” u përgjegj djaloshi. “Unë i dua lodrat. Më duhen paratë që t’i blej ato.” “Më vjen keq, por unë nuk kam para... por t’i mund të marrësh të gjitha mollët e mia dhe t’i shesësh. Kështu që, ti do të kesh para.” Djaloshi ishte shumë i emocionuar. Ai i shkundi të gjitha mollët nga pema dhe u largua i lumtur. Djaloshi kurrë më nuk u kthye pasi qe i kishte shkundur mollët. Pema ishte shumë e pikëlluar.Një ditë, djaloshi i cili tani u kthye edhe më i rritur, dhe pema e emcoionuar i tha: “Eja dhe luaj me mua.” “Unë nuk kam kohë të luaj. Unë duhet të punojë për familjen time. Neve na duhet një shtëpi për strehim. A mund të më ndihmosh?” “Më
vjen keq, por unë nuk kam shtëpi. Por t’i mund t’i presësh degët e mia dhe të ndërtosh shtëpinë tënde.” – i tha pema. Kështu që njeriu i preu të gjitha degët e pemës dhe u largua i lumtur. Pema ishte krenare tek e shihte djaloshin të lumtur, por ai kurrë nuk u kthye ta shihte atë qe nga atëherë. Pema ishte përsëri e vetmuar dhe e mërzitur.


Një ditë vere të nxehtë, njeriu u kthye përsëri dhe pema ishte e kënaqur. “Eja dhe luaj me mua!” i tha pema. “Unë jam duke u plakur. Unë dua të shkoj lundoj të kënaqi vetveten. A mund të më dhurosh një barkë?” “Përdore trungun tim për të ndërtuar barkën tënde. Ti mund të lundrosh shumë larg dhe të jesh i lumtur.” Kështu që, njeriu i morri trungun pemës për të ndërtuar barkën. Ai shkoi për lundrim dhe kurrë nuk u paraqit më për shumë kohë.


Në fund, njeriu u kthye pasi disa viteve. “Më vjen keq. Por, unë nuk kam asgjë që të dhuroj më. Nuk kam më mollë për ty...” i tha pema. “Ska problem, sepse unë nuk kam më dhëmbë të t’i kafshoj mollët.” iu përgjegj njeriu. “Nuk ka më trung që të ngjitesh në të” “Unë jam i shumë i vjetër tani...” iu përgjegj njeriu. “Me të vërtetë unë nuk kam asgjë të të dhuroj ty... e vetmja gjë që më ka mbetur janë rrënjët e mia”, i tha pema duke vajtuar. “Nuk më nevojitet shumë tani, vetëm një vend për të pushuar. Jam i lodhur pas gjithë këtyre viteve.”, iu përgjegj njeriu. “Mirë! Rrënjët e pemës janë vendi më i mirë për tu mbështetur, eja, eja ulu poshtë meje dhe pusho.” Njeriu u ul pshtë, dhe pema ishte e nderuar dhe buzëqeshi
me lot.


Ky është një tregim për gjithkë. Pema është sikurse prindërit tanë. Kur ne jemi të vegjël, ne i duam të luajmë me nënën dhe babain...


Kur ne rritemi, ne i lëmë ata... dhe shkojmë tek ata vetëm kur kemi nevojë për gjithçka apo kur jemi në telashe. Pa marrë parasysh çka, prindërit gjithmonë janë dhe na japin gjithçka kanë vetëm për të na bërë të lumtur.


Ti mund të mendosh se djaloshi i egër ndaj pemës, por kjo është se si ne i trajtojmë prindërit tanë. Ne iu marrim atyre atë që na e dhënë, por ne nuk i vlerësojmë për ato që bëjnë për ne, vetëm kur është vonë.


Ky është tregim për prindërit por edhe për shoqërinë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Djaloshi dhe pema e mollës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: