islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty96%Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty0%Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty0%Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty0%Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty1%Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty2%Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty
MesazhTitulli: Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur   Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyFri 16 Dec 2011 - 22:28

DJALOSHI BUDALLA


Dëshiroj ta quaj këtë tregim si “djaloshi budalla”.
Dikur ishte një njeri i pasur në Pakistan me pasuri të madhe. Ai ishte pronar i
disa tokave me vlerë. Sidoqoftë, ai njeri e kishte një djalë budalla, i cili
kishte pak dituri. Njerëzit e thërrisnin djaloshin budalla. Një ditë, njeriu i
pasur e thërriti djalin e tij dhe i tha të shkojë që t’ia përgatisë një çaj.
Djaloshi e përgatiti çajin dhe ia solli babait të tij. Babi e mori një lugë dhe
e kërkoi çajin nga filxhani, por për çudinë e tij, çaji ishte shumë i ëmbël. Ai
e pyeti djalin e tij se si e kishte përgatitur çajin. Djaloshi i tha: “Shkova
në kopsht për të kërkuar dru. Por, pasi kishte rënë shi, të gjithë drurët ishin
lagur. Kështu që, shkova tek vendi ku ti i ruan paratë dhe i mora një shumë të
madhe të hollash. Pastaj i dogja të gjitha paratë e letrës dhe e përgatita
çajin.” Çaji i i cili kishte qëlluar i mirë në fillim për babain e tij, tani
dukej sikurse helm.Pasi e
lexojmë këtë tregim, ne mendojmë se djaloshi me të vërtetë paska qenë budalla.
Pse? Sepse ai dogji një shumë parash vetëm të përgatisë një filxhan çaj. Kjo
është e vërtetë, por në realitet, ai njeri është më shumë budalla i cili dogji
jetën e përjetshme në ahiret për këtë jetë të shkurtër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: