islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty20%Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty7%Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty7%Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty7%Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty7%Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty7%Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty7%Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty37%Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Empty
MesazhTitulli: Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr?   Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? EmptyFri 16 Dec 2011 - 21:32

Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? Makine-264x148
Pjesa më e madhe e aksidenteve rrugore ndodhin për faj të gabimit njerëzor. Nga kjo kanë marrë shkas studiuesit pranë prodhuesit të automobilëve Daimler, për t’i bërë makinat e tyre “të shohin”. Kompjuteri njeh rrezikun.

Studiuesit pranë prodhuesit të automobilëve Daimler, i cili prodhon ndër të tjera edhe tipin Mercedes, me shpikjen e tyre për t’i bërë makinat e “të shohin” përmes kompjuterit që dallon rreziqet më shpejt se njeriu madje ishin ndër të nominuarit e fundit për Çmimin Gjerman të së Ardhmes, që jep presidenti Christian Wulff në dhjetor.

Shpikja e makinave inteligjente

Kur një fëmijë kalon para një makinë në rrugë, një shoferi i duhet një sekondë kohë reagimi. Nëse ai është duke ecur me 50 km në orë në trafikun e qytetit, në këtë sekondë makina përshkon 15 metra, kjo distancë mund të jetë vdekjeprurëse. Për këtë arsye Uwe Franke, drejtues i ekipit kërkimor „Bildverstehen“ në Stuttgart, pranë kompanisë Daimler, ka filluar që në vitin 1996 punën për zhvillimin e sistemeve inteligjente të asistencës për drejtuesit e automjeteve. “Nëse arrijmë të reagojmë vetëm një gjysmë sekonde më shpejt, automjeti i tij mund të ndalojë shtatë metra më përpara.”

Ekipi i Frankes u ka mësuar për këtë arsye automjeteve të shikuarin tredimensional. Kështu rreziqet mund të dallohen Brenda 200 milisekondash: “E rëndësishme është t’i japim makinës dy sy, në mënyrë që të mund të shohin si njerëzit në mënyrë stereoskopike, pra të perceptojnë thellësi dhe largësi. ”

Kompjuteri asiston për drejtimin dhe frenimin

Por dy sy-kamera nuk mjaftojnë për të dalluar dhe vlerësuar rreziqet. Pasi krahas të parit tredimensional automjetet duhet të dinë edhe se ku lëviz diçka. Për këtë një kompjuter në automjet ndjek lëvizjet e çdo pike pamore që kapin të dy kamerat. Kërkuesit në Stuttgart i kanë dhënë për këtë arsye projektit të tyre emrin “Vizioni 6D” për të shikuarin gjashtëdimensional. “Emri 6D derivon nga mundësia për të matur jo vetëm vendndodhjen e pikave pamore por edhe lëvizjen e tyre, që janë tri dimensione të tjera, pra arrijmë në një total gjashtë dimensionesh.”

Një kompjuter vlerëson pamjet gjashtëdimensionale për t’i dhënë pastaj komanda asistentit të drejtimit dhe freninimi: ndryshim drejtimi kur drejtuesi i mjetit del nga korsia apo frenim kur para automjetit kalon një person. Ndërkohë që një njeri me perceptimin e tij selektiv mund të përqendrohet gjithnjë vetëm në një objekt, një kompjuter vëzhgon njëkohësisht cdo vend në ekran, pra cdo pikë pamore. “Kompjuteri pra nuk ka nevojë të njohë automjetin apo këmbësorin si një objekt të plotë. Atij i mjafton të perceptojë pika të veçanta pamore dhe të kuptojë se po vjen diçka që mbart rrezik përplasjeje.”

Zhvillimi i asistentëve inteligjentë në proces zhvillimi

Mbi bazën e sasisë së pikave pamore në lëvizje, kompjuteri mund të kuptojë shumë mirë nëse po afrohet një makinë, po ecën një njeri në rrugën e makinës apo nëse në drejtim të automjetit po vjen vetëm një top futbolli. Në përputhje me rrezikun i jepet një komandë asistentit të drejtimit: mjeti shmanget, frenon apo vazhdon rrugën. Mqs kamerat kanë të njëjtat probleme pamore si njerëzit në rast mjegulle, shiu apo akulli në xhamat e makinës, studiuesit duan t’i pajisin ato me sensorë shtesë, si për shembull një radar. Për Franken zhvillimi i asistentëve inteligjentë të drejtimit nuk ka përfunduar.

Prototipi aktual mund të mbulojë një kënd vështrimi prej vetëm 50 gradë: “Ne duam megjithatë të dallojmë kryqëzimet, për të cilat na duhet një kënd vështrimi prej 180 gradësh. Duam edhe të shohim prapa nesh. Duam edhe të kuptojmë shumë më tepër për pjesëmarrësit në trafik, që personi në biçikletë kthen kokën apo sinjalizon me dorën e majtë: dua të kthehem majtas. Ne duam të arrijmë të dallojmë nëse këmbësori do të ecë apo do të qëndrojë në vend. Çfarë do të bëjnë pjesëmarrësit në trafik? Kjo është sfida e madhe e së ardhmes.”

Por edhe atëherë kërkimi nuk mund të quhet i përfunduar. Krahas syve – kameras dhe radarit, në të ardhmen automjetet mund të komunikojnë me njëri-tjetrin. Karta më të sakta dixhitale dhe sisteme navigacioni bëjnë pjesën që mbetet. Ëndrra e Frankes: “Që një ditë t’i japim çelësin makinës, kur nuk duam të drejtojmë vetë, që do të thotë mjeti të ecë në mënyrë automatike.”
(DW)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Makinat inteligjente me sy dixhitalë – një ëndërr?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: