islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty20%Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty7%Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty7%Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty7%Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty7%Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty7%Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty7%Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty37%Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
MesazhTitulli: Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha...   Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyThu 15 Dec 2011 - 17:19

- Një ditë pashë një burrë i cili përpiqej t'a fusë kalin në stallë duke e shtyrë nga pas. Duke qenë se kali nuk hynte, vajtën edhe katër burra të tjerë t'a ndihmojnë por të gjithë dështuan.

- Atëherë unë u kërkova të largohen nga kali, iu afrua dhe me gisht i prekte buzët sikur dëshiron t'i japë diçka. Kali filloi të joshej dhe e ndoqi personin derisa hynë bashkë në stallë pa asnjë problem. Që t'a detyrosh kalin të shkelë aty ku dëshiron, duhet të dish gjuhën e tij.

" Mos e turbullo ujin e qytetit të zemrës që të shohësh në të se si shëtisin hëna dhe yjet! Sepse njerëzit i ngjajnë ujit të lumit: po të turbullohet, në të nuk mund të shohësh asgjë! "

" Unë s’erdha për thirrje, Puna ime është të dua;
Shtëpia e mikut janë zemrat,Të fitoj zemra erdha...
"

" Kush mund të jetë më fjalëbukur se ai që, duke bërë punë të mira dhe duke thënë
se është nga ata që i janë dorëzuar Allahut, i fton njerëzit te Allahu? E mira dhe e keqja nuk mund të jenë njëlloj! Ti përpiqu ta parandalosh të keqen në mënyrën më të mirë dhe atëherë do të shohësh se personi që ka armiqësi ndaj teje, sikur të është bërë aty për aty një mik për zemër
! " (el-Fussilet, 33-34)

Sado larg të ketë shkuar robi në mohim, herezi dhe mëkat, asnjë njeri nuk mund
të privohet nga e drejta për të qenë bashkëbisedues i ftesës së rrugës së drejtë.

Njëri prej shembujve të panumërt të kësaj në shekullin e lumtur është ky:

I Dërguari i Allahut (s.a.v.s.) dërgoi njërin prej sahabeve për ta ftuar në Islam Vahshiun, atë që ia kishte vrarë Hamzan duke i shkaktuar një dëshpërim të thellë. Vahshiu i çoi fjalë:

- O Muhammed! Kur ti ke deklaruar urdhrin e Allahut që thotë se:
"Kush bën vrasje ose ibën shok Allahut ose bën zina, në ditën e kiametit do të ndëshkohet dy herë dhe do tëmbetet përjetësisht në xhehennem i përbuzur e i poshtëruar!" (el-Furkan, 68-69)

Si mund të më ftosh mua në Islam?
Unë i kam kryer të gjitha këto punë të shëmtuara!
Si mund të ketë rrugë shpëtimi për mua?

Mbi këtë ngjarje, Allahu zbriti ajetin: Thuaju:
" O robtë e mi që e keni tepruar në padrejtësinë kundër vetes suaj!
Mos e prisni shpresën nga mëshira e Allahut, sepse Allahu i fal të gjitha mëkatet!
Pa dyshim, ai është Gafur dhe Rahim
!" (ez-Zumer, 53)

Më në fund, me lajmin e mirë të ajetit, Vahshiu u lehtësua dhe, duke bërë pendesë të
thellë e duke u shprehur si më poshtë, u bë musliman bashkë me shokët:

" Sa të madhe e ke mëshirën, Zoti im! "

" Ilaçi kërkon njerëz të sëmurë e të plagosur që t’i shërojë. Ku të ketë një vuajtje, atje shkon shpëtimi. Uji rrjedh për në vendet e ulëta dhe gropa."

" Po t’u desh ty uji i mëshirës dhe dhembshurisë, edhe ti kështu bëj!"

Por që ilaçi dhe melhemi të veprojnë, më parë duhet pastruar plaga prej mikrobeve. Kjo do të thotë që zemrat e sëmura të pastrohen nga mikrobi i mëkatit, domethënë, të lahen me ujin ependesës. Pas kësaj vepron ilaçi, domethënë, shefaati.

Kush bën pendesë për mëkatet e veta, bëhet sikur të mos kishte kryer fare mëkate!”

" O ti që fton për në rrugën e drejtë! Ta dish se ilaçi i syrit të keq është syri i mirë.
Syri i mirë dhe shikimi i bukur e vë nën këmbë syrin e keq. Syri i mirë dhe vështrimi i pastër janë si pasojë e epërsisë së mëshirës së Allahut ndaj persekutimit të Tij, janë si pasojë e mëshirës së tij. Kurse syri i keq vjen nga persekutimi i Tij, domethënë, nga mallkimi. Prandaj, meqë vështrimi i bukur është prej mëshirës së Zotit, del fituese mbi syrin e keq."
Kjo gjendje është shfaqje e deklaratës së hadithit profetik ku thuhet:
" Mëshira ime e tejkalon ndëshkimin tim! "


Shkruan: Bujamin Salija

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
MesazhTitulli: Re: Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha...   Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyThu 15 Dec 2011 - 17:35

Allahu ju shperblefte i nderruar ...Teme interesante ...po vetem nje pyetje kisha ..Meqe edhe shkruan ne fund te postimit qe shenimi eshte marr nga ju ...Shkruani tema islame Ju personalisht dhe, a ben te di se cfar literature perdore ...? Poashtu cka do me kishit kshilluar te lexoj te ardhmen nga ndonje shkrimtar i mire dhe liber po ashtu i mire me shume dmth .

Selamu Alejkum !

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
MesazhTitulli: Re: Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha...   Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyThu 15 Dec 2011 - 19:52

Selam alejkum. Kisha dashur që ai që e ka shkruar këtë temë ajetin e Kur'anit të kaptinës Ez-Zumer, përkatësisht ajetin e 53, që ta korrigjojë se ajeti i përkthyer në gjuhën shqipe bukfalisht nuk është i përkthyer në aso mënyre, andaj unë po e postoj ajetin në mënyrë të qartë dhe kuptuese.
Ajeti është kështu: "Thuaj: “O robërit e Mi, të cilët e keni ngarkuar
me shumë gabime veten tuaj, mos e humbni shpresën ndaj mëshirës së All-llahut,
pse vërtetë All-llahu i falë të gjitha mëkatet, Ai është që shumë falë dhe është
mëshirues!” (Ez-Zumer, 53)

Gjithashtu edhe ajetet e kaptinës Fussilet mundësisht të postohen në mënyrën origjinale të përkthimit e ato janë: " E kush është në rrugë më të mirë se ai
që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam
prej muslimanëve?Nuk është e barabartë e mira dhe e keqja. Andaj,
(të keqen) ktheje në mënyrën më të mirë, se atëherë ai, me të cilin kishit
njëfarë armiqësie, do të bëhet mik i afërt." (Fussilet, 33-34)

Allahu të shpërbleftë. Boma hallall
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
MesazhTitulli: Re: Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha...   Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyFri 16 Dec 2011 - 21:45

Allahu të shpërbelft për këtë temë shumë domethënëse më ka pëlqyer jashtëmase aty kishe përmendur rastin e vahshiut e mua ma ke sjell në mend rastine hadithit kudsi ku tregohet për personin që kishte vrarë 99 veta dhe kërkojte ndonjë dijetarë se a do ti prfanohet pendimi atij mirëpo meqë ai u soll keq ai e vrau edhe atë dhe kështu i bëri 100 veta mirëpo kur ju tha të shkoj tek një dijetar tjetër ai dijetari em urtësinë e tij e drejtoj në rrugën e drejt dhe atij ju fal gabimi nga Allahu dhe ki ariti tja zbus zemrën.

Gjithashtu Allahu i shpërbelft edhe motrën Jasemina dhe vllaun jetonin për interesin që kan treguar për këtë temë dhe temat tjera e vllau jetoni ka bë shumë mirë që i ka përmirësuar ajetet po ndoshta vllau Bojamin i ka sjell vetëm në baz të kuptimit po sidoqoftë unë do ti përmirësoj ose vllau Bojamin do ti rregullon.

wes-selamu alejkum

Allahu ju shperbleft per postimin.
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
MesazhTitulli: Re: Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha...   Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyFri 16 Dec 2011 - 21:53

Alejkum Selam vëllau Jettoni, kam knaqësi për korrigjimin që bëni, dhe ndjej rrespekt që haset donjë gabim por gabimet tek unë nuk bëhen me qëllim por thjesht, janë bërë me stili e thirrësit në Islam, dhe mendojë i'u jam përshtatur mënyrës së shkrimit tim, por që gjithsesi,e pranoj këshillën tuaj, por meqë keni gjetur këtu ndonjë gabim, pra ato negative, do ishte rrugës dhe të flisnit dhe nga ajo e anës pozitive diçka!

Padyhim që ishte komenti juaj i sinqert dhe shum me vend,. Selamu Alejkum

jettoni shkruajti:
Selam alejkum. Kisha dashur që ai që e ka shkruar këtë temë ajetin e Kur'anit të kaptinës Ez-Zumer, përkatësisht ajetin e 53, që ta korrigjojë se ajeti i përkthyer në gjuhën shqipe bukfalisht nuk është i përkthyer në aso mënyre, andaj unë po e postoj ajetin në mënyrë të qartë dhe kuptuese.
Ajeti është kështu: "Thuaj: “O robërit e Mi, të cilët e keni ngarkuar
me shumë gabime veten tuaj, mos e humbni shpresën ndaj mëshirës së All-llahut,
pse vërtetë All-llahu i falë të gjitha mëkatet, Ai është që shumë falë dhe është
mëshirues!” (Ez-Zumer, 53)

Gjithashtu edhe ajetet e kaptinës Fussilet mundësisht të postohen në mënyrën origjinale të përkthimit e ato janë: " E kush është në rrugë më të mirë se ai
që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam
prej muslimanëve?Nuk është e barabartë e mira dhe e keqja. Andaj,
(të keqen) ktheje në mënyrën më të mirë, se atëherë ai, me të cilin kishit
njëfarë armiqësie, do të bëhet mik i afërt." (Fussilet, 33-34)

Allahu të shpërbleftë. Boma hallall

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
MesazhTitulli: Re: Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha...   Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyFri 16 Dec 2011 - 21:56

All-llahu ju shperbleft vëllau jonë Admin, që na mundëson, të shprehim dhe të flasim napërmjet zemrave tonë, dhe të njoftohemi napërmjet shkrimeve tona, Padyshim që sevapet e çdo shkrimi apo postimi tonë jeni dhe ju pjesmarrës. Allahu ju ruajt familjet tuaj, dhe prindërit tuaj! Selamu Alejkum! Mos harro Filmin :)

Admin shkruajti:
Allahu të shpërbelft për këtë temë shumë domethënëse më ka pëlqyer jashtëmase aty kishe përmendur rastin e vahshiut e mua ma ke sjell në mend rastine hadithit kudsi ku tregohet për personin që kishte vrarë 99 veta dhe kërkojte ndonjë dijetarë se a do ti prfanohet pendimi atij mirëpo meqë ai u soll keq ai e vrau edhe atë dhe kështu i bëri 100 veta mirëpo kur ju tha të shkoj tek një dijetar tjetër ai dijetari em urtësinë e tij e drejtoj në rrugën e drejt dhe atij ju fal gabimi nga Allahu dhe ki ariti tja zbus zemrën.

Gjithashtu Allahu i shpërbelft edhe motrën Jasemina dhe vllaun jetonin për interesin që kan treguar për këtë temë dhe temat tjera e vllau jetoni ka bë shumë mirë që i ka përmirësuar ajetet po ndoshta vllau Bojamin i ka sjell vetëm në baz të kuptimit po sidoqoftë unë do ti përmirësoj ose vllau Bojamin do ti rregullon.

wes-selamu alejkum

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
MesazhTitulli: Re: Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha...   Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptyFri 16 Dec 2011 - 22:13

Eselamu Alejkum.....
Une pikesepari desha qe te jap perkrahjen e vellaut Bujamin ne citimin e Ajeteve Kur'anore. E para eshte se Kur'ani Famelarte nuk munde te perkthehet kurre ne stilin e tij origjinal ! E dyta, vellau ka bere prekjen e Ajeteve, nga sureja E-zzumer dhe Fussilet, ne menyre elaborike duke thjeshtezuar sa me shume per lexuesit. Dhe une ketu nuk shoh ndonje gabim tragjik! Mbi te gjitha kur'ani eshte nje fushe shumekendeshe per te cilet nga nje Ajet munde sillet shum argumente te ndryshme, dihet duke patur parasyshe aftesite shkencore te lexuesit qe lexon Kur'anin Famelarte.

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
MesazhTitulli: Re: Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha...   Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... EmptySat 17 Dec 2011 - 16:36

Alejkum Selam Zudi Fejzuli! T'falenderoj shumë për fjalet e bukura dhe kohën që ndajte per të na shkruar, Allahu te dhasht të mira Ashtu siç ju ka dhuruar një zë të mrekullueshëm dhe po aq mahnitës.

Selamu Alejkum me rrespekt nga Bujamin Salija

Zudi Fejzuli shkruajti:
Eselamu Alejkum.....
Une pikesepari desha qe te jap perkrahjen e vellaut Bujamin ne citimin e Ajeteve Kur'anore. E para eshte se Kur'ani Famelarte nuk munde te perkthehet kurre ne stilin e tij origjinal ! E dyta, vellau ka bere prekjen e Ajeteve, nga sureja E-zzumer dhe Fussilet, ne menyre elaborike duke thjeshtezuar sa me shume per lexuesit. Dhe une ketu nuk shoh ndonje gabim tragjik! Mbi te gjitha kur'ani eshte nje fushe shumekendeshe per te cilet nga nje Ajet munde sillet shum argumente te ndryshme, dihet duke patur parasyshe aftesite shkencore te lexuesit qe lexon Kur'anin Famelarte.

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty
MesazhTitulli: Re: Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha...   Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha... Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Unë s’erdha për thirrje, Të fitoj zemra erdha...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: