islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Haçiko, qeni besnik EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Haçiko, qeni besnik EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Haçiko, qeni besnik EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Haçiko, qeni besnik EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Haçiko, qeni besnik EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Haçiko, qeni besnik EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Haçiko, qeni besnik EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Haçiko, qeni besnik EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Haçiko, qeni besnik EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Haçiko, qeni besnik EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Haçiko, qeni besnik EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Haçiko, qeni besnik EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Haçiko, qeni besnik EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Haçiko, qeni besnik EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Haçiko, qeni besnik EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Haçiko, qeni besnik EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Haçiko, qeni besnik EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Haçiko, qeni besnik EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Haçiko, qeni besnik EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Haçiko, qeni besnik EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Haçiko, qeni besnik EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Haçiko, qeni besnik EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Haçiko, qeni besnik EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Haçiko, qeni besnik EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Haçiko, qeni besnik EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Haçiko, qeni besnik EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Haçiko, qeni besnik EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Haçiko, qeni besnik EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Haçiko, qeni besnik EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Haçiko, qeni besnik EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Haçiko, qeni besnik EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Haçiko, qeni besnik EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Haçiko, qeni besnik EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Haçiko, qeni besnik EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Haçiko, qeni besnik EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Haçiko, qeni besnik EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Haçiko, qeni besnik EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Haçiko, qeni besnik EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Haçiko, qeni besnik EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Haçiko, qeni besnik EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Haçiko, qeni besnik Empty96%Haçiko, qeni besnik Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Haçiko, qeni besnik Empty0%Haçiko, qeni besnik Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Haçiko, qeni besnik Empty0%Haçiko, qeni besnik Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Haçiko, qeni besnik Empty0%Haçiko, qeni besnik Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Haçiko, qeni besnik Empty1%Haçiko, qeni besnik Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Haçiko, qeni besnik Empty2%Haçiko, qeni besnik Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Haçiko, qeni besnik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Haçiko, qeni besnik Empty
MesazhTitulli: Haçiko, qeni besnik   Haçiko, qeni besnik EmptyTue 13 Dec 2011 - 15:16

Në vitin 1934, një statujë e
bronzit e një qeni të quajtur Haçiko ishte ngritur në stacionin e trenit në
Shibuja në Tokio të Japonisë. Historia e këtij qeni është e përmendur më
poshtë.Haçiko kishte lindur në
vitin 1923 dhe ishte marrë në pronësi nga Eisaburo Ueno, një profesor në
departamentin e agrikulturës në universitetin e Tokios. Profesor e shfrytëzoi
gjithmonë trenin nga stacioni Shibuja çdo ditë që të shkonte në univeristet.
Çdo ditë Haçiko e shoqëronte profesorin tek stacioni i trenit kur ai shkonte
për në punë. Kur kthehej, profesori do ta gjente qenin duke e pritur atë dhe
duke tundur bishtin e tij. Kjo përditshmëri e lumtur vazhdoi deri në një ditë
fatale në vitin 1925, kur profesori ishte duke sëmurë në punë dhe fatkeqësisht
vdes para se të kthehej në shtëpi. Si zakonisht, qeni e priti atë në stacionin
e trenit atë ditë që të kthehej. Sidoqoftë, dukej se ai nuk do të kthehej.
Haçiko priti deri në darkë dhe u kthye në shtëpi. Ditën tjetër Haçiko u kthye në
stacionin e trenit përsëri, duke pritur pronarin e tij që të kthehej. Ai me
durim priti pronarin e tij deri në perëndimin e diellit dhe pastaj u kthye në
shtëpi. Qeni i ishte kushtuar profesorit aq shumë saqë ai vazhdoi të vizitojë
stacionin e trenit çdo ditë për 10 vjet me radhë! Njerëzit që kalonin andej çdo
ditë ishin të prekur nga historia e Haçikos dhe ata ngritën për nder të tij një
statujë në vitin 1934. Në vitin 1935, Haçiko ngordh në vendin e njëjtë të cilin
ai e shfrytëzonte për të pritur profesorin.Të dashur lexues, ne duhet
të marrim mësim dhe këshilla nga historia e këtij qeni. Duke recituar
shehadetin, të gjithë kemi marrë një betim që t’i jemi besnik Allahut, Zotit
tonë. Tani, ne duhet të shikojmë në brendësi tonën dhe të shohim se sa shumë
dashuri me të vërtetë kemi për Allahun në zemrat tona.Një mësim
tjetër është edhe të qenurit besnik ndaj njerëzve edhe pas vdekjes së tyre, dhe
kjo më së miri shikohet nga historia e këtij qeni. Edhe pse Krijuesi i kësaj
kafshe është Allahu i Madhëruar përsëri qeni e tregoi edhe njëherë besnikërinë
e tij ndaj pronarit jobesimtar. Andaj mirësjellja me të gjithë dhe besinkëria
me të tjerët, janë çelësat e suksesit të njeriut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Haçiko, qeni besnik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: