islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty20%Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty7%Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty7%Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty7%Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty7%Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty7%Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty7%Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty37%Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Empty
MesazhTitulli: Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’   Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ EmptyTue 13 Dec 2011 - 10:18

Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ Trandafili
Kur pejgamberi, Muhammedi a.s., u vendos në qytetin e Medines, Selman Farisiu ishte skllav te një çifut. Pasi u siguria se Muhammedi a.s. ishte pejgamberi që pritej të shfaqet, Selmani pranoi Islamin. Që këtu, padroni çifut ia shtoi punët dhe shërbimin nga inati. Edhe pse kishte shumë dëshirë, ai nuk merte dot pjesë në kuvendet e pejgamberit a.s. dhe në predikimet e tij. Madje ai nuk mori pjesë as në betejën e Bedrit, e as në atë të Uhudit. Kur u takua me pejgamberin a.s., ky i fundit i tha: “O Selman! Blije lirinë!” Kur Selmani i propozoi lirinë e tij, çifuti i kërkoi një çmim të majmë, treqind fidanë, palme të mbjella dhe dyzet okë argjend. E ku t’i merrte Selman Farisiu gjith këto? Menjëherë pejgamberi a.s., u bëri thirrje muslimanëve që ta ndihmojnë. Filluan muslimanët nga të katër anët duke i dhuruar Selmanit fidanë e palme. Pejgamberi a.s. i tha: “O Selman, hapi gropat dhe mos i mbyll derisa të vij unë.” Pasi i hapi gropat, pejgamberi a.s., shkoi dhe i mbolli me dorën e tij treqind fidanë palme. Pasi që kishin mbirë të gjitha, pejgamberi a.s. e ndihmoi edhe me dyzet okë argjend dhe Selman Farisiu fitoi lirinë. Pejgamberi a.s. u gëzua shumë dhe në mesin e muslimanëve, e kapi për dore dhe tha: Selmani është pjesë e familjes sime.”

Mesazhi:
Kushdo që mund të thotë se Islami dhe pejgamberi i tij, Muhammedi a.s., është pro skllavërisë, ngjarja e mësipërme dëshmon pavërtetësinë e një pohimi apo teze të tillë. Mesazhet e pejgamberit tonë të dashur janë dritë udhëzuese për njerëzimin edhe sot e kësaj dite. Sa njerëz sot kanë nevojë për ta blerë lirinë? Po sa kanë nevojë për filozofinë humaniste të Muhammedit a.s.? Pa dyshim, nevoja është shumë e madhe!


(Breziiri)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’ 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: