islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty96%Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty0%Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty0%Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty0%Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty1%Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty2%Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty
MesazhTitulli: Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij   Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptySun 11 Dec 2011 - 19:29

Dhjetë ditë pasi Rasulullahu a.s. ishte ndarë nga kjo jetë, në mesxhid vjen në njeri, dhe pasi iu dha selam të pranishmëve tha:
- Cili nga ju është i afërmi i Rasulullahut? Ebu Bekri bëri me shenjë nga Aliu. Aliu tha:
- Fol o Madar! O i zoti i pusit!
- Nga e di ti se emri im është Madar dhe kam një pus?
- Më ka treguar Rasulullahu. Ti je nga fshati Arabi. Emri yt është Madar, emri i babait tënd është Darim. T ije 360 vjeç. Kur ke qenë 100 vjeç ke thënë: "Do të vijë një pejgamber me fytyrë më të ndriçuar se dielli e më të ëmbël se sheqeri, aroma e tij është më e mirë se e miskut, ai ndalon vrasjet dhe kamatën, ai është Pejgamberi i fundit. Umeti i tij falë pesë herë namaz në ditë, agjëron gjatë muajit Ramazan dhe bën Crying or Very sad në shtëpinë e Allahut. O populli im unë i kam besuar atij pejgamberi." Kur ti i the këto gjëra populli yt të rrahu dhe të futi një një pus. Deri tani ke qenë i burgosur aty. Kur Rasulullahu u nda nga kjo botë, Allahu dërgoi një përmbytje dhe e shkatërroi popullin tënd. Ty të tha:
- O Madar! Rasulullahu u nda nga kjo jetë. Shko vizito varrin e tij." Ti e bëre udhëtimin ditë e natë dhe erdhe këtu.

Madar kur dëgjoi këto, pyeti:
- Kush t'i ka treguar ty këto gjëra?
- Më ka treguar Rasulullahu. Më ka thënë: "Pas vdekjes time do të vijë Madari, jepi selam nga ana ime!"

Kur dëgjoi këto Madari, u gëzua shumë. Aliu i'u lut që të hiqte copën me të cilën kishte mbuluar fytyrën. Kur Madari e hoqi mbulesën, i gjithë mesxhidi u ndriçua nga drita e tij. Pastaj Madari tha: "O Ali më ç tek varri i Rasulullahut a.s."

Kur shkuan aty, Madari mbështeti gjoksin tek varri dhe pas pak dha shpirt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty
MesazhTitulli: Re: Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij   Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptySun 11 Dec 2011 - 19:42

Subhanallah shumë tregim i mirë Allahu të shpërbleft vlla shumë më pëlqeu dhe kurrë se paskam ndëgjuar.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty
MesazhTitulli: Re: Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij   Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij EmptySun 11 Dec 2011 - 19:55

Faleminderit. Amin edhe ty të shpërbleftë Allahu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty
MesazhTitulli: Re: Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij   Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Musafiri i Pejgamberit a.s.pas vdekjes së tij
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: