islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty20%Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty7%Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty7%Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty7%Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty7%Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty7%Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty7%Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty37%Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a Empty
MesazhTitulli: Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a   Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a EmptySat 10 Dec 2011 - 18:01

Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a 2Q==
Mus`ab ibn Umejri ishte ambasador i parë i të D0δrguarit të Allahut (salallahu alejhi ve selem) në Medine.Para ardhjes së Resulullahut në Medine,Mus`abi ua mësonte njerëzve të Medines Islamin dhe ata filluan ta përqafonin Islamin
Kjo e tërboi Sa`d ibn Ubadin njërin prej prijësve të Medines.Ai e futi shpatën në këllëf dhe u nis për t`ia hequr kokën Mus`ab bin Umejri: Kur e takoi Mus`abin, ai e kërcënoi me fjalët: "Pusho me këtë predikim të pakuptimtë se ndryshe do ta gjesh veten të vdekur! "Ky vazhdoi me ashpërsinë dhe injorancën e vet, duke dashur që t`ia priste kokën Mus`abit.
Mus`abi tha: "A nuk ulesh një moment që të dëgjosh çka predikoj unë? Nëse pajtohesh me atë që them unë-pranoje, nëse jo, jam gati që ta jap edhe qafën",Sa`di u ul.
Mus`abi foli për Allahun dhe të dërguarit e Tij, derisa fytyra e Sa`d ibn Ubaadit shndriti si hëna e plotë dhe tha: "Ç`duhet të bëjë ai që dëshiron ta përqafojë këtë fe? "Pasi Mus`abi i tregoi, ai tha: "Ka një njeri që nëse ai e pranon islamin, asnjë shtëpi e Medines nuk do të mbetet pa u bërë musliman.Ai është Sa`d ibn Mua`aadhi."
Kur Sa`d ibn Mu`aadhi dëgjoi se ç`po ndodhte, edhe ai u tërbua.E la shtëpinë e tij dhe u nis që ta vriste këtë njeri të quajutur Mus`ab ibn Umejr,për hutinë që kishte mbjellë në Medine.Kur e takoi Mus`abin i tha: "Do të pushosh ta përhapësh këtë fe, ose do ta shohësh veten të vdekur."
Mus`abi u përgjigj: "A s`ulesh një çast të dëgjosh se çka predikoj unë.Nëse pajtohesh me atë çka them unë pranoje, nëse jo, jam gati që të vdes." Sa`di u ul.
Mus`abi foli për Allahun dhe të Dërguarin e Tij- Muhammedin s.a.w.s,ndërsa fytyra e Sa`d Ibn Mu`aadhit shndriti si hëna e plotë dhe ai tha: "Ç`duhet të bëjë ai që dëshiron ta përqafoj këtë fe?"
Shikoni se çfarë arriti ky njeri me fjalët e tij të këndëshme.Atë natë, Sa`d ibn Mu`aadhi shkoi në shtëpi, te fisi i tij dhe u tha: "Gjithë çka keni ju për mua është haram, përderisa ju të gjithë nuk pranoni Islamin",.Atë natë çdo shtëpi në Medine ra të flinte me fjalën La ilahe il-la llah.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Mënyra e predikimit e Mus`ab ibn Umejrit r.a
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: