islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Durimi i një nëne EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Durimi i një nëne EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Durimi i një nëne EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Durimi i një nëne EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Durimi i një nëne EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Durimi i një nëne EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Durimi i një nëne EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Durimi i një nëne EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Durimi i një nëne EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Durimi i një nëne EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Durimi i një nëne EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Durimi i një nëne EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Durimi i një nëne EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Durimi i një nëne EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Durimi i një nëne EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Durimi i një nëne EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Durimi i një nëne EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Durimi i një nëne EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Durimi i një nëne EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Durimi i një nëne EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Durimi i një nëne EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Durimi i një nëne EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Durimi i një nëne EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Durimi i një nëne EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Durimi i një nëne EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Durimi i një nëne EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Durimi i një nëne EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Durimi i një nëne EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Durimi i një nëne EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Durimi i një nëne EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Durimi i një nëne EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Durimi i një nëne EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Durimi i një nëne EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Durimi i një nëne EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Durimi i një nëne EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Durimi i një nëne EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Durimi i një nëne EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Durimi i një nëne EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Durimi i një nëne EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Durimi i një nëne EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Durimi i një nëne Empty96%Durimi i një nëne Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Durimi i një nëne Empty0%Durimi i një nëne Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Durimi i një nëne Empty0%Durimi i një nëne Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Durimi i një nëne Empty0%Durimi i një nëne Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Durimi i një nëne Empty1%Durimi i një nëne Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Durimi i një nëne Empty2%Durimi i një nëne Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Durimi i një nëne

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Durimi i një nëne Empty
MesazhTitulli: Durimi i një nëne   Durimi i një nëne EmptyThu 8 Dec 2011 - 17:00


Njëri nga sahabët i quajtur Xhabir Ensari një herë kishte thërritur Pejgamberin a.s. për drekë. Therri një deve dhe pastaj shkoi për të mbledhur dru për të pjekur devenë. Xhabiri kishte dy djem. Njëri shkonte çdo ditë në shkollë ndërsa tjetri qëndronte tërë ditën në shtëpi sepse ishte i vogël. Atë ditë djali i madh sapo u kthye nga shkolla pyeti të vëllanë:

- Ma trego si e therri babai devenë?
- Ti shtrihu në tokë dhe unë do ta tregoj se si e therri babai devenë.

Djali i madh u shtri në tokë dhe i vëllai i lidhi duart e këmbët ashtu si kishte parë babain të bënte me devenë. Pasi e lidhi, mori thikën, tha "Bismil-lah! merzi" dhe i preu qafën.
Nëna që e pa këtë, deshi ta rrihte. Djali nga frika hipi në çatinë e shtëpisë. Pastaj nga frika ra që aty dhe vdiq.
Nëna e tyre mendoi "Edhe njëherë që po vjen Rasulullahu në shtëpinë tonë, nuk bën që ta mërzisim me një ngjarje të tillë" prandaj i mori dhe i fshehu kufomat e dy djemve. As burrit të saj që u kthye në shtëpi me drutë nuk i tregoi gjë. Ndezëm zjarr dhe e poqën devenë. Kur erdhi në shtëpi Rasulullahu a.s. dhe u ul në sofër, i pyeti:
- Ti ke dy fëmijë, ku janë ata? Thërriti të vijnë të ulen në sofër!
Xhabiri i kërkoi gruas që të thërriste fëmijët, por ajo i tha: "Ata nuk vijnë dot tani, unë po e veçoj pjesën e tyre".
Xhabiri u kthye te Rasulullahu a.s. dhe i tha:
- Ne e kemi veçuar ushqimin e tyre prandaj ju hani rehat.
Rasulullahu tha: "Unë nuk ha po nuk erdhën edhe ata.
Xhabiri përsëri u fut brenda për të kërkuar fëmijët, këtë herë gruaja i tregoi se çfarë kishte ndodhur, se nuk mundej më ta fshihte dot më.
Xhabiri ku kthye tek Rasulullahu a.s. dhe i pikëlluar i tregoi se çfarë ksihte ndodhur. Në atë moment erdhi Xhibrili a.s. dhe i tha Rasulullahut:
"O Rasulullah, Allahu të dërgon selam dhe tha: "Pejgamberi im i dashur të mos mërzitet, të bëjë dua që fëmijët të ringjallen, dhe sahabët të thonë amin, që Unë t'i ringjalli fëmijët! Nëna e tyre bëri durim për të mos e mërzitur Pejgamberin Tim. Në saje të durimit të saj dhe për respektin tënd, Unë i ringjall ata."

Rasulullahu bëri dua dhe sahabët thanë amin pas tij. Fëmijët u ringjallën sikurse të zgjoheshin nga gjumi, pastaj u ulën së bashku dhe hëngrën të gëzuar.


"Kur njeriu t'i ketë bindjen tek Allahu dhe durimin e fortë, është i sigurt edhe nëse plumbi i shkrepur për të do të ndërroj drejtim nga frika e bindjes dhe durimit."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Durimi i një nëne Empty
MesazhTitulli: Re: Durimi i një nëne   Durimi i një nëne EmptyFri 9 Dec 2011 - 22:09

Allahu Ekber ...
..Sinqerisht paska pas durim te madh kjo nene , dhe tregohet qart se sa e kan respektuar dhe e kan dashur Pejgamberin a.s.

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Durimi i një nëne X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Durimi i një nëne
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: