islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty96%Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty0%Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty0%Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty0%Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty1%Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty2%Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Si e ndryshuan botën shpikësit musliman?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty
MesazhTitulli: Si e ndryshuan botën shpikësit musliman?   Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 7 Dec 2011 - 14:47

MËSHIRA E
ALLAHUT


UDHËZUESE E MENDJEVE TË NDRITURA NË OQEANET E DITURISË

SI E NDRYSHUAN BOTË SHPIKËSIT MUSLIMAN?
1. Tregohet
se një arab me emrin Halid po ruante dhitë e tij në rajonin e Kafas në Etiopinë
Jugore, kur papritur vërejti se kafshët e tij ishin bërë më energjike pasi
kishin ngrënë disa lloje kokrrash. Më pas ai i zjeu kokrrat për të përgatitur
kështu kafenë e parë. Nga shënimet e para rreth kësaj pijeje, mësojmë se ajo
eksportohej prej Etiopisë në Jemen, ku konsumohej nga sofistët , të cilë kishin
nevojë të rrinin zgjuar gjatë natës për t’u lutur në raste të caktuara. Nga
fundi i shekullit 15 kafeja mbërriti në Mekë dhe Turqi, prej nga bëri rrugë
drejt Venedikut më 1645. Në Angli do të sillej më 1650 nga një turk i quajtur
Pasqua Rosee, i cili kishte hapur kafenenë e parë në “Lombard Street” të
Londrës. Kafja arabe u bë kafe turke pastaj caffe italiane dhe në fund coffee
angleze.

2. Grekët e
vjetër mendonin se mund të shohin vetëm atëherë kur rrezet e diellit ndeshen me
sytë tonë. Njeriu i parë që kuptoi se drita në fakt depërton në sy, në vend se
të reflektohej nga syri, ishte matematikani, astronomi dhe fizikani musliman i
shekullit 20, Ibn Haithem. Ai shpiku aparatin e parë fotografik – kur vërejti
se si drita depërton përmes një vrime në kanatin e dritares. Duke u bazuar në
faktin se sa më e vogël të jetë vrima, aq më e mirë do të jetë fotografia, ai
punoi për të krijuar aparatin e parë të njohur si Camera Obscura (nga fjala
arabe Kamara, që do të thotë dhomë e errët apo private). Ai gjithashtu njihet
si njeriu i parë që transferoi fizikën prej një aktiviteti filozofik në atë
eksperimental.

3. Një lloj
shahu ishte luajtur në Indinë e lashtë, por loja që njohim ne sot, vjen nga
Persia (Irani). Prej atje ishte përhapur drejt perëndimit në Europë – për t’u
sjellë në Spanjë në shekullin e 10 nga Mursët (musliman) dhe drejt lindjes deri
në Japoni.

4. Një
poet, astronom dhe inxhinier musliman, i quajtur Abbas ibn Firnas, një mijë
vjet para vëllezërve Rajt, kishte bërë përpjekje të parreshtura për të konstruktuar një makinë fluturese. Më
852 ai kërceu nga minarja e Xhamisë së Madhe të Kordovës, duke përdorur një
pelerinë të hapur - të kapur në krahë të drunjtë. Shpresoi të
rrëshqiste lehtas si zogu, por nuk ia doli dot. Megjithatë, pelerina ia kishte
ngadalësuar rënien, duke krijuar kështu atë që mendohet të jetë parashuta e
parë, kurse ai vetë kishte marrë disa plagë të vogla. Më 875, në moshën 70
vjeçare, pasi kishte përsosur një makinë, me mëndafsh dhe pupla të shqiponjës,
ai provoi përsëri, veçse kësaj radhe duke kërcyer nga maja e një bjeshke.
Fluturoi në lartësi duke qëndruar në
ajër për dhjetë minuta, por qe përplasur gjatë lëshimit duke përfunduar me saktësi
se shkaku i përplasjes kishte qenë mosvënia e një bishti në makinën e tij, i
cili do ta ngadalësonte uljen. Sot aeroporti i Bagdadit si dhe një krater në,
janë emërtuar sipas tij.

5. Larja dhe pastrimi janë obligime fetare për
muslimanët, arsye kjo që, si duket, i shtyria ata të përsosnin recetën për
sapunin, të cilin e përdorim edhe sot. Edhe egjiptianët e lashtë posedonin një
lloj sapuni, sikurse e kishin edhe romakët, të cilët e përdornin më shumë si
krem. Por qenë arabët ata që kombinuan lëngun e bimëve me hidroksid sodiumin
dhe elemente tjera aromatike, siç ishte vaji i trumzës. Një nga tiparet
neveritëse të kryqtarëve, që diktohej nga hunda e arabëve, ishte fakti se ata
nuk pastroheshin. Shampoja në Angli është sjellë nga një musliman, i cili më
1759 kishte hapur një banjë me avull në bregdetin e Grighton-it, për t’u
emëruar më vonë mjeshtër i shamposë në oborrin e mbretërve George IV dhe
Williami IV.

6.
Distilimi, metoda e ndarjes së lëngjeve nga mbeturinat gjatë zierjes, është
zbuluar rreth vitit 800 nga shkencëtari i shquar i Islamit, Xhabir ibn Hajjan,
i cili transformoi alkiminë në kimi, duke shpikur gjithashtu edhe shumë nga
aparatet dhe metodat bazë akoma në përdorim sot si – lëngëzimin, kristalizimin,
distilimin, pastrimin, oksidimin, tretjen dhe filtrimin. Përveç kësaj, ai
gjithashtu kishte zbuluar edhe acidin sulfurik dhe nitrik, dhe duke shpikur
aparatin distilues, ai kishte t’i jepte botës ujë trëndafili si dhe parfume të
tjera më përbërje alkooli. Ibn Hajjani vuri në dukje eksperimentimin sistematik
dhe ka qenë themelues i kimisë moderne.

7. Një nga
shpikjet më të rëndësishme mekanike në historinë e njerëzimit, aparati për të
ngritur ujin nga poshtë lart, është fryt i punës së një inxhinieri të zgjuar
musliman, i quajtur El Xhazari. Libri i tij i vitit 1206 Libri i njohurisë
mbi aparatet e holla mekanike,
tregon se ai gjithashtu kishte shpikur dhe
përpunuar përdorimin e valvulave dhe pistonave, pati krijuar disa nga orët e
para mekanike që lëviznin me ujë e peshë dhe ishte baba i robotëve. Në mesin e
50 shpikjevet të tjera të tij, është edhe brava me kod.

8. Qepja nën astar, do të thotë
lidhja e dy shtresave të pëlhurës me një
shtresë izoluese në mes, nuk është e çartë nëse ishte zbuluar në Botën
muslimane apo ishte importuar atje nga India
dhe Kina. Por është e sigurt se në
Perëndim kishte ardhur perms kryqtarëve. Ata e pane atë që përdorej nga
luftëtarët saraçenë, të cilët bartnin këmisha të qepura e të ngjyrosura e të
mbushura me kashtë në vend të parzmoreve. Këto këmisha shërbenin edhe si
mbrojtëse, madje më të efektive, krahasuar me parzmoret e metalta e të rënda të
kryqtarëve.

9. Harku i
mprehtë, karakteristikë e katedraleve gotike në Europë, ishte një shpikje e
marrë nga arkitektura Islame. Ishte shumë i fortë se harku i rrumbullakët i
përdorur nga romakët dhe normanët, gjë që lejonte ngritjen e ndërtesave më të
mëdha, më të larta, më komplekse dhe më grandioze. Huazime të tjera nga gjenitë
musliman përfshijnë edhe kubetë e hullizuara, dritaret në stil trëndafili dhe
teknikat për ndërtimin e kubeve. Kështjellat evropiane gjithashtu ishin një
përshtatje e atyre të Botës Islame me të çara si shigjetë, mur mbrojtës me
frëngji, fortifikatë dhe parapet. Arkitekti i kështjellës së Henrikut V ka qenë
musliman.

10. Dizajni
i shumë instrumentev kirurgjike moderne është i njëjtë me ato të krijuara në
shekullin e 20 nga një kirurg musliman i quajtur El Zahravi. Bisturitë
(skalepat) e tij, sharra për eshtra, pincetat, gërshërët e vogla për operimin e
syve dhe shumë nga 200 instrumentet që kishte krijuar ai, sot janë të njohura
për kirurgjinë moderne. Ishte ai që zbuloi se fijet që përdoren për qepje të
brendshme, treten vetvetiu (një zbulim ky që e zbuloi tek majmuni i tij që
kishte ngrënë telat e lahutës së tij). Në shekullin e 13-të, një mjek tjetër
musliman, i quajtur Ibn Nafis, përshkroi qarkullimin e gjakut, 300 vjet para se
William Harvey ta zbulonte këtë. Mjekët musliman gjithashtu shpikën mjete
anestezie nga përzierjet e opiumit dhe alkoolit si dhe zhvilluan gjilpëra me
zgavra për të thithur perden e syve, një teknik kjo edhe sot në përdorim.

11. Mulliri
i erës ishte shpikur më 634 për një kalif (prijës) persian dhe ishte përdorur
për të bluar drithë e për të nxjerrë ujë për vaditje. Në shkretëtirat e gjera
të Arabisë, kur përrenjtë stinorë thaheshin, i vetmi burim i energjisë mbetej
era që frynte për muaj nga një drejtim. Mullinjtë kishin gjashtë apo
dymbëdhjetë fletë të veshura me pëlhurë a gjethe palme. Kjo ndodhte 500 vjet
përpara se të dukej në Europë mulliri i parë i erës.

12. Metoda e
vaksinimit nuk është shpikur nga Jenner dhe Pasteur, por ishte krijuar nga Bota
Muslimane dhe ishte sjellë në Europë nga Turqia, nga bashkëshortja e
ambasadorit anglez në Stamboll, më 1724. Fëmijët në Turqi ishin vaksinuar për
të luftuar linë të paktën 50 vjet para se ta zbulonte Perëndimi.

13.
Stilografi ishte shpikur për Sulltanin e Egjiptit më 953, pasi kishte kërkuar
një stilolaps i cili nuk do t’ia njolloste duart a rrobat. Ky stilograf ruante
ngjyrën në një rezervuar, dhe sikurse stilolapsat modern, e kalonte ngjyrën në
majë me një veprim kombinues të gravitetit dhe kapilarit.

14. Sistemi i numërimit,i cili përdoret anekënd botës,
me sa duket, origjinën e ka nga India, por stili i shifrave është arab dhe për
herë të parë u duk në botim në veprat e matematikanëve si El - Kavarizmi dhe El
– Kindi rreth vitit 825. Algjebër është quajtur kjo shkencë për nder të librit
të El – Kavarizmit, Al-jabr va Al-Mukabilah, shumë nga përmbajtjet e së
cilës akoma janë të rëndësishme dhe janë në përdorim. Veprat e dijetarëve
musliman të matematikës u importuan në Europë 300 vjet më vonë nga matematikani
italian Fibonacci. Algortimet si dhe teoria e trigonometrisë vijnë nga Bota
Muslimane. Zbulimet e El-Kindit rreth zbërthimit të frekuencave, gjithë kodet e
botës antike i bënë të shpjegueshme, duke krijuar kështu bazat e kriptologjisë
moderne.

15. Ali ibn
Nafi, i njohur me nofkën Zirjab (Zogu i zi) erdhi nga Iraku në Kordovë (Spanjë)
në shekullin e nëntë duke sjellë me vete konceptin e ushqimit me tri pjata –
supë, pastaj peshk a mish dhe në fund, fruta dhe arra. Ai po ashtu paraqiti
gotat e kristalta (të cilat ishin shpikur pas eksperimenteve me gurë të
kristaltë nga Abbas Ibn Firnas).

16. Qilimat
konsideroheshin si pjesë e parajsës nga muslimanët e mesjetës, falë metodave të
avancuara të endjes që kishin, ngjyrave, sensit për dizajn si dhe arabeskave që
ishin bazë e artit islam. Për krahasim, dyshemetë e Europës ishin prej dheu
derisa u shfaqën qilimat arabë dhe persianë.

17. Çeku modern vjen nga fjala arabe Sakk, një përbetim
i shkruar për ta paguar mallin kur ai të jetë shpërndarë, për t’iu shmangur
kështu bartjes së parave nëpër terrene të rrezikshme. Në shekullin e nëntë, një
biznesmen musliman ka mundur të kthente në para në Kinë një çek të lëshuar në
Bagdad.

18. Në shekullin
e nëntë, për shumë shkencëtarë musliman, forma sferike e Tokës ishte një e
vërtetë e padiskutueshme. Argument për këtë, thotë Ibn Hazm, ”është se Dielli
gjithnjë është në pozitë vertikale nga cilado pikë e Tokës”. Ishte kjo 500 vjet para se Galile Galileo të
realizonte këtë. Kalkulimet e astronomëve musliman ishin aq të përpikta, saqë
në shekullin e nëntë ata llogaritnin se perimetri i Tokës është 40,253 km – me
një pasaktësi më pak se 200 km. Shkencëtari Al – Idrisi, më 1139 i pati ofruar
globin e botës oborrit të mbretit Roger të Sicilisë.

19. Megjithëse kinezët kishin shpikur barutin salpetër,
të cilin e përdornin për fishekzjarre, ishin arabët ata që e përpunuan atë, të
cilin bashkë me nitratin e kaliumit, e përdornin për nevoja ushtarake. Pajisjet
ndezëse të muslimanëve u patën futur tmerrin kryqtarëve. Në shekullin e 15-të
ata atëherë kishin shpikur një raketë, të cilën e quajtën “vezë vetëlëvizëse
dhe djegëse”, dhe një torpedo – një lloj bombe me një shtizë në majë, e cila
ngulej në anijen e armikut, për të eksploduar më pastaj.

20. Europa
mesjetare kishte kuzhinë dhe kopsht me barishte, por ishin arabët ata që
zhvilluan idenë e kopshtit si një vend kënaqësie dhe meditimi. Kopshtet e
bukura mbretërore për herë të parë në Europë u hapën në Spanjën e muslimanëve
të shekullit 19. Ndër lulet që e kanë origjinën në kopshtet e muslimanëve, janë
edhe karafili dhe tulipani.

Falënderimi i takon
Allahut, Zotit të botërave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e ndryshuan botën shpikësit musliman?   Si e ndryshuan botën shpikësit musliman? EmptyWed 7 Dec 2011 - 20:43

Allahu te meshirofte vella per keto informacione qe na ke mundesuar qe te njihemi me keto kategori njerzish qe kan shenuar histori.

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Si e ndryshuan botën shpikësit musliman?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: