islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kur veprat kundërmojnë...!? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Kur veprat kundërmojnë...!? Empty96%Kur veprat kundërmojnë...!? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Kur veprat kundërmojnë...!? Empty0%Kur veprat kundërmojnë...!? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Kur veprat kundërmojnë...!? Empty0%Kur veprat kundërmojnë...!? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Kur veprat kundërmojnë...!? Empty0%Kur veprat kundërmojnë...!? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Kur veprat kundërmojnë...!? Empty1%Kur veprat kundërmojnë...!? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Kur veprat kundërmojnë...!? Empty2%Kur veprat kundërmojnë...!? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kur veprat kundërmojnë...!?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Kur veprat kundërmojnë...!? Empty
MesazhTitulli: Kur veprat kundërmojnë...!?   Kur veprat kundërmojnë...!? EmptyTue 6 Dec 2011 - 17:35

Ishte një njeri i sëmurë nga një sëmundje që nuk
kishte ilaç. Kudo që shkonte, njerëzit i thonin: "O njeri, a nuk e vëren
kundërmimin që del prej teje, përse nuk lahesh, ndërsa disa edhe e
ofendonin"Filloj menjëherë ti vizitoj ordinancat e ndryshme duke
bërë ekzaminime të ndryshme nga goja, gryka, stomaku, mëlçia, zorrët por
rezultati gjithmonë ishte i njëjtë, nuk ekziston asnjë sëmundje e natyrës
organike për këtë fenomen kundërmues. Njeriu filloi të bëjë dush disa herë në
ditë, lante dhëmbët me lloj-lloj pastash aromatike, parfumohej me aromat më të
këndshme, por kundërmimin nuk mundi ta neutralizoj. Më në fund u izolua
tërësisht nga njerëzit. Thjeshtë ishte bërë një varr kundërmues të cilin nuk e
vizitonte as miku e lëre më armiku.Në tërë këtë pikëllim u kujtua të ankohej te një njeri
i sinqertë. Pasi ia shpjegoi tërë situatën dhe problemin, që e kishte
preokupuar, njeriu i sinqertë i tha. "O djalë nuk është në pyetje
kundërmimi i trupit tënd, por i veprave tuaja!? Njeriu i sinqertë i tregoi se
kjo është fshehtësi të cilën Allahu ia mënjanon kujt të dojë! Si duket, Allahu
i madhërishëm, është treguar i mëshirshëm ndaj teje, të dëshiron hajr dhe të ka
treguar rrugën e pendimit"!Djali, me kokë të ulur dhe plot turp pranoi:
"Vërtetë unë jetoj jetë të papastër, vjedh, mashtroi, ha kamatën, bëj
zina, konsumoj alkool, jap mito për interes personal..." Njeriu i sinqertë
tha: "E vërejta këtë. Ky është kundërmimi i veprave tuaja"! Djali
pyeti "Ku gjendet zgjidhja?" Njeriui i sinqertë u përgjigj:
"Ndalo të bësh mëkate, pendohu sinqerisht te Allahu dhe fillo një jetë me
të cilën Allahu është i kënaqur"!Dhe vërtetë njeriu u pendua sinqerisht, ndërpreu
veprat e këqija, por ende kundërmimi nuk u mënjanua. Duke mos gjetur zgjidhje
erdhi përsëri te njeriu i sinqertë duke qarë me dënesë. Njeriu i sinqertë i tha
që përmirësimi i veprave tuaja është një gjë e mirë por ende nuk i ke
përmirësuar veprat e këqija të bëra në të kaluarën. Djali e pyeti: "E si
të arrij falje për veprat e kaluara?" Njeriu i sinqertë i tha:"Veprat
e mira i fshijnë të këqijat, andaj fillo me dhënë lëmoshë, dhe dëshira jote me
dhënë lëmoshë të jetë më e fuqishme se gëzimi i atij që e merr lëmoshën! Pastaj
kryeje haxhin si duhet dhe duke qarë me sinqeritet për mëkatet e bëra drejtohu
Allahut"!Njeriu dëgjoi filloi me dhënë lëmosh, shkroi në Crying or Very sad
dhe duke qarë kujtonte mëkatet e kaluara. Por edhe pas këtyre veprimeve,
kundërmimi ishte i fuqishëm, saqë edhe qenët edhe derrat largoheshin nga ai.Filloi me mallkua veten dhe jetën e tij. Duke mos
ditur si me veprua shkoi në varreza me u shtri, duke pritur një zgjidhje nga
Allahu i madhërishëm. Meqë ishte i lodhur e zuri gjumi. Në ëndërr pa si trupat
e të vdekurve ngriheshin duke ikur duke marrë qefinët e tyre, dhe duke ikur
prej tij. U ngrit i trishtuar dhe pa varrezat e zbrazëta. Filloi me qa me zë.
Dhe në këtë gjendje u paraqit njeriu i sinqertë dhe i tha:"Vaji yt nuk është i sinqertë, kur zemra yte
është përplot kryelartësi, dhe ti nuk po qan duke kritikuar veten, por po qanë
duke vënë në pyetje drejtësinë e Allahut ndaj teje"!"Nuk po kuptoj" - tha djali i hutuar.


"A mendon se Allahu ka qenë i drejtë ndaj
teje"? Njeriu tha: "Nuk e di". Robi i sinqertë i tha: "Kjo
është e vërtet. Drejtësia e Allahut sipas gjykimit tënd është e dyshimtë dhe e
pa qartë sepse tërë përgjegjësinë ia ke lënë Allahut, e veten e mendon si
sakrificë dhe të pagabueshëm. Për këtë teuben e ke bërë jo me zemër!Djali u përgjigj: "Por, unë mendoj se më është
bërë padrejtësi". Robi i mirë i tha: "Sikur të hapej perdja do të
shihje se meriton dënim shumë më të madh, por Allahu është tepër i mëshirshëm
ndaj teje. Për këtë me sinqeritet kërko falje dhe mundohu ta pastrosh zemrën
tënde duke iu bindur plotësisht Allahut, sepse deri tani edhe pse falë namazin,
agjëron, ke kryer haxhin, ke bërë teube ende nuk ju ke nënshtruar tërësisht
Allahut"! njeriu i hutuar pyeti: "A thua nuk jam unë musliman?. Robi
i mirë i tha: "Jo, nuk je, sepse Islam d.m.th. nënshtrim i plotë ndaj
vullnetit Allahut xh.sh. Pra mos u bëj i tërbuar e kryelartë kur janë në pyetje
begatitë por edhe mos kundërshto Atë kur diç të cungon. Dije me siguri që
drejtësia e Allahut nuk mungon. Ai është i drejtë gjithmonë dhe në çdo moment
mëshira e Tij është e pakufishme në të gjitha urdhëresat, ndaj thuaj LA ILAHE
IL ALLAH dhe bëhu i qëndrueshëm në këtë. Djali tha: Unë në çdo moment them LA
ILAHE IL-LALLAH! Robi i mirë i tha: "Ti thua me gojë e jo me zemër, vepra
dhe sjellje". Si? Pyeti djali. "Ti polemizon me Allahun si me qenë i
barabartë me të duke i thënë: "Të luta të më falje, e Ti nuk më fale, të
bëjë Razz e Ti nuk më mëshiron, qaj e Ty nuk të vie keq për mua, falem,
agjëroj, kryej haxhin, e Ti nuk më liron nga belatë (fatkeqësitë), ku është
drejtësia?"Robi i mirë duke ia vënë dorën mbi supe të djalit dhe
vazhdoi: "Djalë ky nuk është teuhid! Teuhid është që të pajtohesh me
dëshirën e Allahut, të ndiesh kënaqësi në sprova, të kuptosh dhe ti bindesh
plotësisht dëshirës së Tij. Teuhid është të thuash: "Dëgjoj dhe bindem"
dhe nisesh për ti kryer urdhrat e Tij, sikurse meleku pa pyetur
"pse"! sepse fjala LA ILAHE IL-LALLAH, nuk ka zota pos Allahut
d.m.th. se Ai ekziston e ti jo! Andaj si dikush "që nuk ekziston"mund
të polemizoj me Atë që është Drejtësia absolute? Ai që nuk ekziston është
tërësisht i varur nga Ai që ekziston.Djali filloi me qarë, duke kuptuar se deri më atëherë
nuk i ka bërë ibadet të vërtetë Allahut xh.sh. Robi i mirë duke e ngushëlluar i
tha: "Tani e ke njohur të vërtetën dhe vazhdo pa u hamendur. Thuaj la
ilahe il -lallah por na brendia jote."Djali tha nga thellësia e shpirtit la ilahe il
-lallah.Më vonë njerëzit çuditeshin me aromën e cila e
përcillte djalin, duke pyetur për këtë aromë të xhenetit që buronte nga ai,
ndërsa robi i mirë thoshte: "Ky është djali i cili e njohu Zotin e
tij."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kur veprat kundërmojnë...!?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: