islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty96%Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty0%Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty0%Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty0%Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty1%Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty2%Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty
MesazhTitulli: Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë   Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptySat 3 Dec 2011 - 20:16

Hyri një kirurg me të shpejt në spital, pasi e kishin thirr urgjent për një ndërhyrje të shpejt kirurgjike të një të sëmuri.

Iu përgjigj thirrjes menjëherë dhe me të shpejt arriti në spital, i
ndërroi rrobat, u pastrua dhe u përgatit për ndërhyrje kirurgjike.

Para se të hyj në sallën e operimit e takoi babain e të sëmurit i
cili lëvizte djathtas majtas dhe shenjat e hidhërimit dukeshin qartë në
fytyrën e tij.

Sa po e pa mjekun, babai filloi t’i bërtas duke i thënë: Çka është
kjo vonesë o doktor! A nuk e di se jeta e djalit tim është në rrezik?!
A nuk posedon kurrfarë ndjenja përgjegjësie?!

Buzëqeshi mjeku dhe me butësi i tha: Më fal o vëlla, nuk isha në
spital, dhe posa më telefonuan erdha me të shpejt aq sa munda, dhe tani
të lutem qetësohu, dhe më lejo ta bëj punën time dhe ke besim se djali
yt do të jetë nën kujdesin e Allahut dhe në duar të sigurta.

Nuk u qetësua zemërimi i babait dhe me gjaknxehtësi i tha kirurgut:
Qetësohu?! Sa i ftohtë që je more vëlla, po sikur të ishte jeta e
djalit tënd në pyetje a do të ishe qetësuar?! Allahu t'faltë, po sikur
të vdiste djali yt çfarë do të bëje?!

Buzëqeshi mjeku dhe tha: Do ta thosha fjalën e Allahut: "Të cilëve
kur u ndodh ndonjë fatkeqësi thonë: "Të Zotit jemi, dhe tek Ai do të
kthehemi", a ka për besimtarin tjetër fjalë? Dhe o vëlla dije se mjeku
as nuk e zgjat jetën e as nuk e shkurton atë, jetët tona janë në dorë
të Allahut, ne do të bëjmë ç'është e mundur ta shpëtojmë, mirëpo
çështja është shumë serioze, dhe nëse ndodh diçka duhet të mbështetesh
te Zoti dhe të thuash të Tij jemi dhe tek Ai do të kthehemi, ke frik
Allahun dhe shko në xhamin e spitalit, falu dhe lute Allahun ta shpëtoj
djalin tënd.

E lëvizi kokën babai në formë talljeje dhe tha: Sa e lehtë është këshilla kur nuk të prek dhimbja dhe nuk e ndjen atë.

Hyri kirurgu në sallën e operimeve, zgjati operacioni për disa orë,
doli pastaj kirurgu me të shpejtë dhe i tha babait të të operuarit:
Urime o vëlla, operacioni ishte plotësisht i suksesshëm, Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë 61460,
dhe se djali yt shumë shpejt do të përmirësohet. Tani më fal se jam për
ngut, infermierja do t'ua sqaroj gjendjen e tij në detaje.

U mundua babai t'ia drejtoj disa pyetje tjera mjekut, por ai me të shpejt u largua.

Priti babai disa minuta derisa doli djali i tij prej sallës së
operacionit në shoqërimin e infermieres, pasi u qetësua për birin e tij
iu drejtua infermieres: Oj motër çka është puna e këtij kirurgu
arrogant, nuk priti as një minutë që ta pyes për gjendjen e djalit tim?

Befas iu mbushën sytë me lot infermieres dhe tha: Eh more vëlla,
mbrëmë i ka vdekur doktorit djali i tij në një aksident, dhe ishte duke
u përgatitur për ceremoninë e varrimit të tij kur e thirrëm që të vinte
urgjent, sepse nuk kemi kirurg tjetër këtu, dhe ja ai shkoi me të
shpejt që ta përgatis kufomën, e ka lënë dhimbjen e tij që ta shpëtoj
jetën e djalit tënd.

Këshillë: Në këtë botë nuk ka njerëz me dhimbje dhe pa dhimbje por ka njerëz që durojnë dhe që nuk durojnë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty
MesazhTitulli: Re: Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë   Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptySat 3 Dec 2011 - 22:54

Allahu te meshirofte vella i deruar per kete tregim mjafte interesante!

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty
MesazhTitulli: Re: Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë   Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë EmptySat 3 Dec 2011 - 23:06

AMIN edhe ty.

ALLAHU, Udhëzues i shpirtërave në rajonet e lumturisë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty
MesazhTitulli: Re: Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë   Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nuk e varrosi djalin, por shkoi për të shpëtuar jetë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: