islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Të shtosh nevojat EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Të shtosh nevojat EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Të shtosh nevojat EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Të shtosh nevojat EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të shtosh nevojat EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të shtosh nevojat EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Të shtosh nevojat EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Të shtosh nevojat EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të shtosh nevojat EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të shtosh nevojat EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Të shtosh nevojat EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Të shtosh nevojat EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të shtosh nevojat EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të shtosh nevojat EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Të shtosh nevojat EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Të shtosh nevojat EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Të shtosh nevojat EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Të shtosh nevojat EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Të shtosh nevojat EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Të shtosh nevojat EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Të shtosh nevojat EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Të shtosh nevojat EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Të shtosh nevojat EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Të shtosh nevojat EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të shtosh nevojat EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të shtosh nevojat EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Të shtosh nevojat EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Të shtosh nevojat EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Të shtosh nevojat EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Të shtosh nevojat EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Të shtosh nevojat EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Të shtosh nevojat EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Të shtosh nevojat EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Të shtosh nevojat EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Të shtosh nevojat EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Të shtosh nevojat EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Të shtosh nevojat EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Të shtosh nevojat EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Të shtosh nevojat EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Të shtosh nevojat EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Të shtosh nevojat Empty96%Të shtosh nevojat Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Të shtosh nevojat Empty0%Të shtosh nevojat Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Të shtosh nevojat Empty0%Të shtosh nevojat Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Të shtosh nevojat Empty0%Të shtosh nevojat Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Të shtosh nevojat Empty1%Të shtosh nevojat Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Të shtosh nevojat Empty2%Të shtosh nevojat Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Të shtosh nevojat

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Të shtosh nevojat Empty
MesazhTitulli: Të shtosh nevojat   Të shtosh nevojat EmptySat 3 Dec 2011 - 16:09

Të shtosh nevojat Hizri_10
Një mbrëmje, tiranie që mbretëronte në Turkestan, po dëgjonte një mjeshtër shpirtëror, I cili ishte duke I treguar ca rrëfenja, kur befas I ra ndërmend ta pyeste në lidhje me Hizrin.
-Hizri shfaqet kur ke nevojë, I tha mjeshtri.Nëse ai shfaqet, ,mbërtheje kindin e tunikës së tij, dhe dituria bëhet e jotja.
-Mund t`ia dale kushdo?,-pyeti mbreti.
-Kushdo që është I zoti, - u përgjigj mjeshtri.
-E kush mund të jetë më I zoti se unë?,- tha me vete mbreti, e pas kësaj u dha urdhër kasnecëve të tij që t`ua shpallnin njerëzve këto fjalë: “Do ta mbuloj me pasuri atë njeri që do më nxirrte përpara Hizrin e padukshëm, mbrojtësin e madh të njerëzve.”
Duke dëgjuar këtë lajm, një plak me emrin Baftjar, I cili rronte në mjerim, pati një ide dhe I tha së shoqes:
-Kam një plan, e së shpejti do bëhemi të pasur.Pak më vonë, unë do të vdes, por kjo nuk ka rëndësi, sepse kjo pasuri do ta sigurojë jetën tënde.
Baftjari u paraqit tek mbreti dhe I tha se ishte në gjendje të sillte Hizrin Brenda dyzet ditëve, nëse ai, mbreti, do t`i jepte njëqind monedha ari.
-Nëse do ta gjesh Hizrin,-u përgjigj mbreti, do të marësh një shumë dhjetë here më të madhe, përndryshe do të egzekutohesh në cast, si paralajmërim për ata që do të guxojnë të tallen me mbretin.
Baftjari I pranoi kushtet.U kthye në shtëpi e ia dha florinjtë të shoqes.Tashmë, me atë shumë të hollash, jeta e saj qe siguruar.Dyzet ditët që I kishin mbetur për të rrojtur, I kaloi n১ meditim, duke u përgatitur për jetën tjetër.
Në ditën e dyzetë u paraqit tek mbreti e I tha:
-Madhëri, lakmia juaj ju ka çuar në atë gjendje sa të mendoni se paratë tuaja do ta detyrojnë Hizrin të shfaqet.
Por, është thënë se Hizri nuk shfaqet në përgjigje të d0δshirave q0δ burojnë nga lakmia.
Mbreti u tërbua…….
-I mallkuar, këtë do ma paguash me jetën tënde! Kush je ti që guxon të tallesh me dëshirat e një mbreti?
Baftjari tha:
-Legjenda dëshmon se çdo njeri mund ta takojë Hizrin, por gjithashtu thotë se takimi është I frytshëm vetëm nëse qëllimet e njeriut q0δ kërkon janë të pastra. Thuhet se Hizri mund t`i shfaqet një njeriu në masën dhe në kohën Brenda të cilave njeriu e meriton ndërhyrjen e tij.Mbi këto të dhëna, as ju e as unë nuk mund të ushtojmë as kontrollin më të vogël.
-Mjaft me këto dokrra!, - thirri mbreti.Sigurisht që këto fjalë nuk do të ta zgjasin jetën!Nak më mbetet tjetër veçse t`u kërkoj këshilla ministrave të mi, të pranishëm këtu, që të gjejmë mënyrën më të mire për të të ekzekutuar.
Iu drejtua vezirit të pare, dhe pyeti:
-Në ç`mënyrë duhet të vdesë ky njeri?
-Piqeni për së gjalli,-tha veziri I pare, që të bëhet shembull për të tjerët.
Duke folur njeri pas tjetrit, veziri I dytë tha:
-Prejeni në bkatër pjesë.
Kurse I treti tha;
-Përmbushjani këtij njeriu nevojat thelbësore në jetë, që të mos jetë më I detyruar të mashtrojë për të siguruar nevojat familjes së vet.
Teksa po gjykonin mbi këtë çështje, një plak I urtë kishte hyrë në sallën e dëgjimit.Me ta shprehur mendimin e vet edhe veziri I tretë, I posaardhuri tha:
-Secili nga këta shprehu pikpamjen që përputhet me paragjykimet e veta të fshehura e të pandryshueshme.
-Ç`kërkon të thuash?,-e pyeti mbreti.
-Dua të them se veziri I pare e ka filluar jetën e tij si bukëpjekës.Ai flet duke përdorur termat e zanatit të vet, e kështu propozon që këtë njeri ta pjekin.Veziri I tretë, I cili është një mjeshtër në politikë, arrin ta kuptojë thelbin e çshtjes rreth të cilës jeni duke diskutuar.Kini parasysh dy gjëra. E para, që Hizri I shfaqet dhe I shërben secilit në bazë të aftësisë që ka për të përfituar nga ardhja e tij.E dyta, që ky njeri me emrin Baftjar, të cilin do ta quaj Baftjar Baba, për shkak të vetëflijimit të tij është shtyrë nga dëshprimi për të bërë atë që bëri.Ai ka shtuar nevojat e tij e, si rredhojë, më ka detyruar të shfaqem.
Dhe nd0δrsa të gjithë po e shikonin, plaku I urtë u zhduk përpara syve të tyre.Mbreti bëri ç`ishte e mundur për të ndjekur udhëzimet e Hizrit. I caktoi një pension të përjetshëm Baftjari, ndërsa veziri9n e pare dhe të dytë I shkakroi nga detyra.Nga ana e tyre, Baftjar Babai dhe e shoqja, duke u treguar mirënjohës, I rikthyer njëmijë monedhat e arta në thesarin mbretëror.Sesi mbreti I arriti ta takonte sërish Hizrin, e gjithë ç`ndodhi mes tyre, gjendet e mbyllur në rrëfenjën e rëfenjës së rrëfenjës së Botës së Padukshme.
Thuhet se Baftjar Babai ishte një sufi I urtë që kaloi një jetë të thjehstë e të rregullt në Horasan,deri në ngjarjen që përshkruan kjo rrëfenjë.Duke iu mveshur edhe mjeshtrave të tjerë sufinj, rrë, rrëfenja ilustron konceptin e ndërveprimit mes dëshirave njerëzore dhe një rrafshi tjetër të ekzistencës.Hizri është lidhja mes këtyre dy sferave.Titulli është frymëzuar nga poezia e famshme e Xhelaludin Rumit:

“Nevoja krijon organe të reja perceptimi.
Njeri, shtoji pra neojat e tua,
Që të mund ta rritësh përceptimin tend”.

Ky version rrjedh prej gojës së një mjeshtri sufi nga Afganistani.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Të shtosh nevojat 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Të shtosh nevojat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: