islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Njeriu që ecte përmbi ujë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Njeriu që ecte përmbi ujë Empty96%Njeriu që ecte përmbi ujë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Njeriu që ecte përmbi ujë Empty0%Njeriu që ecte përmbi ujë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Njeriu që ecte përmbi ujë Empty0%Njeriu që ecte përmbi ujë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Njeriu që ecte përmbi ujë Empty0%Njeriu që ecte përmbi ujë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Njeriu që ecte përmbi ujë Empty1%Njeriu që ecte përmbi ujë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Njeriu që ecte përmbi ujë Empty2%Njeriu që ecte përmbi ujë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Njeriu që ecte përmbi ujë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Njeriu që ecte përmbi ujë Empty
MesazhTitulli: Njeriu që ecte përmbi ujë   Njeriu që ecte përmbi ujë EmptyMon 28 Nov 2011 - 12:37

Njeriu që ecte përmbi ujë Njeriu10
Një ditë, një dervish me mendësi të kushtëzuar, prodhim I një shkolle të rreptë religjioze,po bariste përgjatë një bregu uji,krejtësisht I përhumbur në problem teologjike dhe morale, sepse kjo ishte forma e mësimeve sufi që I kishin dhënë në bahskësinë ku ai bënte pjesë.Për të,religjioni emocional përputhej me kërkimin e së Vërtetës Sublime.
Papritmas filli I mendimeve të tij u këput nga një britmë e forte: dikush po përsëriste lutjet e veta dervishore.Dervishi ynë tha me vete: “Atij njeriu nuk do t`I bëjë fare dobi lutja, sepse po I shqipton keq rrokjet.Në vend që të këndojë JA HU,thotë U JA HU…”
Kështu, dervishi në fjalë mendoi se është detyra e tij e atij që kishte mësuar me aq zell-që ta korrigjonte atë të gjorë I cili, me sa shihej, nuk kishte patur fat të udhëhiqej në mënyrën e duhu, e që me gjasë bënte të mundëshen e tij për të hyrë në harmoni me idenë nëpërmjet tingujve.
Mori me qera një barkë dhe zuri të voziste në drejtim të një ishulli,prej nga dukej se vinte zëri.
Në një kasolle prej kallamash shquajti, ulur përtokë, një njeri të veshur si dervish që përkundej nën ritmin e përsëritjes së asaj formule.
Miku im-, i tha, shqiptimi që bën ti është I gabuar.Më takon të ta them, sepse është mire të jepen këshilla, e po aq mir0δ të pranohen.Ja se si duhet ta shqiptosh.
Dhe ia shpjegoi.
Falemenderit.tha tjhetri me përunjësi.
Dervishi I pare hipi sërish në barkë, shumë I kënaqur që kishte përmbushur një veprim të mir0δ.Por, në fund të fundit, a nuk do të ishte e udhës q0δ, ai I cili e shqipton drejt një formulë të shenjtë, të zotërojë edhe aftësinë për të ecur mbi ujë? Dervishi nuk kishte pare kurrë ndonjë njeri q0δ të kryente një mrekulli të tillë, por kishte shpresuar gjithmonë, se herët a vonë ai do mund t`ia mbërinte vetë kësaj.
Nga kasollja nuk vinte më asnjë tingull;gjithsesi, dervishi ishte I bindur se mësimi I tij kishte dhënë fryte.Pikërisht në atë cast u d0δgjua një U JA e shqiptuar me mëdyshje: dervishi I kasolles kishte rifilluar ta shqiptone formulën simbas mënyrës së tij…
Teksa dervishi I pare ishte përhumbur në mendimet e tij, duke medituar rreth përvesiteteve të njerëzve dhe kokëngjeshjes së tyre për të mos hequr dorë nga gabimet , sytë e tij dalluan një shfaqje të çuditshme: dervishi I kasollës pati lënë ishullin dhe po vinte drejt tij duke ecur përmbi sipërfaqen e ujit…
I mahnitur , reshti së vozituri.Tjetri e mbërriti dhe iu drejtua me këto fjalë:
Vëlla më fal që pot ë bezdis, por erdha të të lutem që të ma mësosh edhe njëherë mënyrën e sakt për ta thënë formulën, sepse e kam të vështirë ta mbaj mend.


Allahu ju shperbleft per postimin.
Njeriu që ecte përmbi ujë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Njeriu që ecte përmbi ujë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: