islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës Empty96%Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës Empty0%Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës Empty0%Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës Empty0%Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës Empty1%Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës Empty2%Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës Empty
MesazhTitulli: Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës   Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës EmptySun 27 Nov 2011 - 20:13

Datuar nga viti 2500 p.e.s, pllakat e Eblës ofrojnë
informata shumë të rëndësishme sa i përket historisë së
religjioneve. Karakteristika më e rendësishme e pllakave
të Eblës të zbuluar nga arkeologët në vitin 1975 dhe e cila
ka qenë temë e shumë hulumtimeve dhe debateve që prej kohësh,
është se përmbajnë emrat e tre profetëve të referuar në
Librat e Shenjtë.

Zbulimi i pllakave të Eblës pas mijëra viteve dhe informata
që ata e përmbajnë është tejet e rëndësishme nga qasja e
të qartësuarit të positës gjeografike të shoqërive të zbuluara
në Kur'an.

Reth vitit 2500 p.e.s, Ebla ishte mbretëri që shtrihej
në regjionin që përfshinë kryeqytetin e Sirisë, Damaskun
dhe Turqinë jug-lindore. Kjo mbretëri ka arritur kulmin
e kulturës dhe ekonomisë, mirëpo më vonë, sikurse ndodhi
me shumë civilizime tjera të mëdha, u zhduk nga faqja e
historisë. Sipas disa dëshmive të ruajtura, mbretëria e
Ebles ka qenë qendër kryesore kulturore dhe komerciale e
asaj kohe. (1)
Populli i Ebles ka poseduar civilizimin që ka ndërtuar arkivet
shtetërore, ka ndërtuar bibloteka dhe ka regjistruar kontrata
komerciale në formë të shkruar. Ata poashtu kanë patur edhe
gjuhën e tyre, të njohur si gjuha eblaite.

Historia e Religjioneve Të Varrosura

Rëndësia e vërtetë e mbretërisë së Eblës, e konsideruar
si një sukses i madh për arkeologjinë klasike në kohën kur
u zbulua për herë të parë në vitin 1975, u ndriçua me gjetjen
e ca 20,000 pllakave dhe fragmenteve të vjetra (kuniforme).
Ky arkiv ka qenë katër herë më i madh se të gjitha tekstet
e vjetra (kuniforme) të njohura nga arkeologët mbi 3000
vjet e fundit.

Kur gjuha e përdorur në pllaka u deshifrua nga italiani
Giovanni Pettinato, epigraf në Universitetin e Romës, shkalla
e rëndësisë së tyre u kuptua edhe më mire. Si rezultat i
kësaj, gjetja e mbretërisë së Eblës dhe kësaj arkive të
shkëlqyeshme shtetërore nuk u bë vetëm çështje arkeologjike,
por ishte edhe në interes të qarqeve religjioze, sepse së
bashku me emrat Michael (Mi-ka-il) dhe Talut (Sa-u-lum),
të cilët luftuan krah për krah me Profetin Davud, pllakat
përmbajnë emrat e tre profetëve të përmendur në tre Librat
e Shenjtë: Profeti Ibrahim (Ab-ra-mu), Profeti Davud (Da-u-dum)
dhe Profeti Ismail (Ish-ma-il). (2)

Rëndësia e Emrave në Pllakat e Eblës

Emrat e profetëve të identifikuar në pllakat e Eblës janë
të një rendësie të madhe sikur kjo papritmas të ishte e
hasur në dokumentet historke të asaj kohe. Kjo informatë
e datuar 1500 vjet para Teuratit ishte tejet goditëse. Paraqitja
e emrit të Profetit Ibrahim në këto pllaka prezenton faktin
se Profeti Ibrahim dhe religjioni i sjellur nga ai kanë
ekzistuar para Teuratit.


Historianët analizuan pllakat e Eblës nga kjo perspective,
dhe ky zbulim madhështorë lidhur me Profetin Ibrahim dhe
misionin e tij u bë çështje hulumtimi në lidhje me historinë
e religjioneve. David Noel Freedman, arkeolog dhe hulumtues
amerikan i historiesë së religjioneve, bazuar në studimet
e tij, raportoi për emrat e profetëve siç janë Ibrahimi
dhe Ismaili në pllakat. (3)

Emrat e tjerë në pllaka

Siç ishte e shpallur më lart, emrat e paraqitur në pllakat
ishin të atyre profetëve të referuar në tre librat e shenjtë,
dhe pllakat ishin shumë më të vjetra se Teurati. Përveç
këtyre emrave, në pllakat janë hasur edhe tema tjera dhe
emra të vendeve, nga i cili fakt mund të konstatohet se
Eblaitët ishin tregëtarë shumë të suksesshëm. Poashtu edhe
emrat Sinai, Gaza dhe Jerusalemi, jo shumë larg Ebles, janë
paraqitur në tekstet, duke treguar se Eblaitët kanë pasur
lidhje ekonomike dhe kulturore me këto qytete. (4)

Një detal i rëndësishëm i parë në këto pllaka ishin emrat
e regjioneve të Sodomës dhe Gomorës, ku jetoi populli i
Lutit. Është e njohur se Sodoma dhe Gomora ishin regjione
në bregun e Detit të Vdekur, ku populli i Lutit jetoi dhe
ku Profeti Lut kumtoi shpalljen e tij dhe ftoi popullin
të jetojë sipas vlerave fetare morale. Përveç këtyre dy
emrave edhe emir i qytetit Ira mi cili paraqitet në ajetet
e Kur'anit, është në mesin e tyre në pllakat e Eblës.

Aspekti më i rëndësishëm i këtyre emrave është ai se pavarësisht
nga tekstet të kumtuara nga profetët, ata asnjëherë nuk
janë paraqitur në ndonjë tekst tjetër. Kjo është një dëshmi
e rëndësishme e dokumentuar që tregon se profetët që e kanë
kumtuar shpalljen e një religjioni të vërtetë në atë kohë
kanë arritur në ato vende. Në një artikull në revistën Reader's
Digest ishte shënuar se religjioni i Eblaitëve pësoi ndryshime
gjatë sundimit të mbretit Ebrum, dhe njerëzit kishin filluar
të shtojnë prefikse emrave të tyre për të lartësuar emrin
e Zotit të Gjithfuqishëm.

Premtimi i Zotit është i vërtetë...

Historia e Eblës dhe pllakave të saj të cilat erdhën në
dritë pas ca 4,500 faktikisht theksojnë një të vërtetë të
madhe: Zoti dërgoi të dërguar në Ebla, sikurse dërgoi tek
çdo popull, dhe ata i ftuan popujt e vet në fe të vërtetë.

Disa popuj pranuan fenë që u erdhi dhe kështu arritën rrugës
së drejtë, ndërsa të tjerët e kundërshtuan porosinë e profetëve
dhe preferuan jetë të ligë. Allahu, Zoti i të gjithë qiejve
dhe tokës, dhe e gjithë asaj që është mes tyre, shpallë
këtë fakt në Kur'an:

Dhe me të vërtetë që Ne kemi çuar te çdo Ummet (bashkësi
njerëzish, popull, komb) të Dërguar (duke shpallur): Adhuroni
vetëm Allahun dhe shmanguni dhe i rrini larg Tagutit (gjithçka
që adhurohet përveç apo përkrah Allahut)." Pastaj pati prej
atyre popujve të cilët Allahu i drejtoi, pati edhe të tjerë
të cilët e merituan dhe iu bë e pashmangshme rruga e gabuar.
Udhëtoni pra nëpër tokë dhe shihni se si ishte fundi i atyre
të cilët përgënjështruan të vërtetën.
(Kur'an, 16:36)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Emrat e Profetëve Paraqiten Në Pllakat e Eblës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: