islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
E magjepsur nga thirrja për namaz EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
E magjepsur nga thirrja për namaz Empty96%E magjepsur nga thirrja për namaz Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
E magjepsur nga thirrja për namaz Empty0%E magjepsur nga thirrja për namaz Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
E magjepsur nga thirrja për namaz Empty0%E magjepsur nga thirrja për namaz Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
E magjepsur nga thirrja për namaz Empty0%E magjepsur nga thirrja për namaz Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
E magjepsur nga thirrja për namaz Empty1%E magjepsur nga thirrja për namaz Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
E magjepsur nga thirrja për namaz Empty2%E magjepsur nga thirrja për namaz Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 E magjepsur nga thirrja për namaz

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

E magjepsur nga thirrja për namaz Empty
MesazhTitulli: E magjepsur nga thirrja për namaz   E magjepsur nga thirrja për namaz EmptyMon 21 Nov 2011 - 20:39

E magjepsur nga thirrja për namaz 316409_10150341385387294_229648622293_7764926_1946735436_n

E magjepsur nga thirrja për namaz

As miliona fjalë nuk mjaftojnë për ta përshkruar si duhet dashurinë time për Zotin. Është ndjenjë e thellë, e sinqertë që vjen nga thellësia e zemrës sime dhe lëviz nëpër çdo pjesë të trupit tim gjer në majat e gishtërinjve, kur flas me Zotin në namaz.


As miliona fjalë nuk mjaftojnë për ta përshkruar si duhet dashurinë time për Zotin. Është ndjenjë e thellë, e sinqertë që vjen nga thellësia e zemrës sime dhe lëviz nëpër çdo pjesë të trupit tim gjer në majat e gishtërinjve, kur flas me Zotin në namaz.

I jam shumë falënderuese Zotit për dhuratën e Tij, që më bëri mua myslimane. Gjatë gjithë jetës do ta lavdërojë dhe do t’i falënderohem Atij.

Udhëtimi në Islam filloi thjesht dhe pa rënë në sy. Gjithmonë më qeshet kur më kujtohet fillimi. Më pëlqenin udhëtimet me prindërit. Ne vizitonim vende të ndryshme muslimane. Egjipti ishte vendi i fundit dhe kultura e gjithçka në të tërhoqi vëmendjen time. Ishte hera e parë që isha pranë xhamisë, por nuk kam hyrë brenda derisa sa nuk e dija se a bën të hyj si jomyslimane.

Kurdo që e dëgjoja thirrjen për namaz, zemra më dridhej dhe hyja në një lloj transi dhe nuk dëgjoja diç tjetër përveç zërit nga minaret. Isha plotësisht e magjepsur prej tij. Solidariteti midis njerëzve të mbledhur në xhami dhe lutja e tyre së bashku më magjepsën dhe kanë mbetur në kujtesën time deri sot.

Kur u ktheva, ndjeja se kisha lënë diçka shumë të afërt me mua. Në atë kohë dija shumë pak për Islamin, pothuajse asgjë në krahasim me atë që di tani.

Kur erdha në shtëpi kisha një dëshirë të madhe ta mësoja arabishten sepse ishte magjepsëse për mua. Më ishte bërë njëra prej gjuhëve më të bukura në botë. Por në qytetin tim nuk kishte kurse të gjuhës arabe. Kishte vetëm kurse të gjuhës angleze dhe gjermane. Ata pothuajse arritën të kenë kurs të arabishtes, por u anulua madje para se të fillonte. Kjo ishte pak para se të fillonte muaji ramazan pasi mësuesi përgatitej për të shkuar në shtëpi. Ngacmimi im u zëvendësua me zhgënjim.

Kaloi një kohë dhe unë fillova t’i qasem Islamit gradualisht. Lexoja për Islam në ueb-faqe të ndryshme dhe shikoja të gjitha llojet e programeve televizive rreth Islamit dhe myslimanëve. E ndoqa një diskutim në një forum të grave myslimane në internet ku gjeja çdoherë më shumë njohuri. Në mesin e tyre ishin edhe disa gra sllovake. Njëherë një motër nga Kosica shkroi se atje kishte mësime të Kuranit dhe gjuhës arabe. Emri i saj më ishte i njohur pasi e kisha parë në një shfaqje duke diskutuar me disa gra tjera myslimane para një muaji. Menjëherë ia dërgova një email asaj dhe i thashë se dëshiroja të ndiqja këto mësime dhe ajo ma ktheu atë. U takuam pas një jave. Ajo ishte e këndshme dhe e mirë dhe kisha një bindje shumë të mirë për të. Kisha ndjenjën e qetësisë dhe sigurisë kur rrija me të.

Nuk kisha paragjykime për askënd dhe për asgjë, kështu që nuk ishte e vështirë për mua të mësoja diçka të re. Mësonim së bashku dhe njiheshim me vajza dhe gra tjera gjithashtu. I ndiqja mësimet rregullisht dhe më së shumti më pëlqenin mësimet e Kuranit. I mësuam disa sure dhe pavarësisht se unë nuk isha myslimane, secila ishte e durueshme me mua dhe më respektonte.

Mësimet e arabishtes përfunduan pas disa muajsh, por ne të gjitha takoheshim edhe pas kësaj. Bisedonim me orë të tëra. Për mua kjo do të thoshte shumë sepse mund të isha me to dhe të shihja nga afër jetën e tyre.

Nuk ishte e qartë për mua se a dëshiroja të bëhem myslimane. Nuk e dija se si por e dija se do të ndodhte. Nuk e konsideroja vendimtare ndërrimin e fesë. Gjëja e rëndësishme për mua ishte të mësoj për Zotin dhe ta dua Atë.

I pyeta shoqet se si mund ta gjeja rrugën e vërtetë. Ato më thanë se një ditë do të merrja një shenjë nga Zoti, një ndjenjë të veçantë që nuk do të ngatërrohej me asgjë. Kështu që prisja...

Familja ime është krishtere, por askush nuk më udhëzoi në religjion. Nëna ime më thoshte se isha e lirë në këtë gjë. Ajo nuk më detyroi të besoja apo të mos besoja. Ne nuk shkonim në kishë por të gjithë besonim në Zot. Por, gjithmonë e ndjeja se unë isha më afër Atij se të gjithë anëtarët e familjes sime.

Koha kaloi dhe çdo gjë u qetësua. Ishte një mungesë afatshkurtër e interesit. Sikur mënyra e mëparshme e jetës u kthye prapa. Dëshiroja të takoja gra myslimane. Në shtëpi nuk mund të mësoja aq. Për këtë arsye e luta me çiltërsi Zotin, aq sa munda, dhe e luta të më jep një shenjë dhe të më bënte myslimane nëse ishte dëshira e Tij.

Në verë kalova pak kohë te gjyshërit e mi dhe kur u ktheva në shtëpi nga pushimi, ishte një kthim në zemrën time dhe e ndjeva atë ndjenjën e veçantë, thirrjen që e dëgjoja aq shumë por kurrë nuk e kisha provuar. Më erdhi papritur.

Më kujtohen fjalët e shoqeve: “Do ta ndjesh atë. Zoti do të jap një shenjë. ”Kurrë nuk do ta harroj atë ndjenjën e asaj kohe. Ishte sikur fëmija i dëshpëruar kur dëshiron diçka. Ndjeja një dëshirë të madhe të bëhesha myslimane. Ndjeja se Zoti përcillte çdo mendim timin, çdo dëshirë timen dhe unë dëshiroja të isha më afër Tij.

Besoja në të vërtetën dhe fuqinë që e kishte sjellë Ai te ne përmes të dërguarit Muhamed (paqja e Zotit qoftë mbi të). Papritmas nuk kisha më dyshim. E dija që zgjedhja ime ishte e drejtë për mua. Dhe nëse më pyesni pse, nuk mund t’ua shpjegoj. Ju thjesht e dini.

I shkrova shoqes sime të dashur, myslimanes së parë që e takova dhe e cila më ndihmoi më shumë se çdokush tjetër. Po atë ditë e deklarova shehadetin në praninë e saj dhe disa grave tjera myslimane.

Kur më përqafoi ajo, ndihesha si një person i ri. E lindur përsëri, e pastruar prej çdo gjëje më parë dhe e gatshme për jetën në përputhje me Kuranin dhe sunetin e të Dërguarit.

Nëse dikush do të më thoshte para disa vitesh se çka do të bëhesha dhe çfarë drejtimi do të merrte jeta ime, sigurisht që nuk do t’i besoja. Nuk do të mund ta imagjinoja jetën si myslimane. Dhe tani nuk mund të imagjinoj një jetë tjetër...

Në fillim e ndjeja se kishte shumë gjëra që nuk i dija. Kur e vëzhgoja jetën e myslimanëve si jomyslimane, nuk e imagjinoja se sa shumë dinin ata. Kjo sepse unë i konsideroja ata si të ishin një.

Por pas bisedës sime kisha shumë pyetje. Dëshiroja të dija gjithçka prej fillimit. Kisha një dëshirë të fuqishme për të mësuar e studiuar. Islami e zgjoi jetën në mua. Dëshiroja të merrja informacione, mësime, të njihja historinë e këtij religjioni të madh dhe t’ua përcjellë dijen time të tjerëve.

Përpjeka ime e parë për t’u falur ishte shumë amatore, por sinqerisht vinte nga shpirti im sepse kisha dëshirë të madhe për ta mësuar atë. Në fillim e shkrova të gjithë procedurën e faljes në një letër dhe i lexoja suret prej aty.
Gjithmonë e lusja Zotin për të më ndihmuar për t’u përmirësuar. Rreth tri javë më vonë mund të falesha pa letër.

Islami është i bukur sepse në të ne mësojmë gjithçka për jetën tonë. Nuk mund ta arrijmë kurrë përsosmërinë sepse Zoti na mësoi se vetëm Ai është i përsosur. Por është detyrë e jona të jemi shpirtërisht afër Tij, të jetojmë duke u bazuar në urdhrat e Tij, të largohemi nga ajo çka na ndaloi Ai dhe të bëhemi shembull për të tjerët rreth nesh. Vetëm në këtë mënyrë mund t’i tregojmë Atij dashurinë tonë të madhe dhe devotshmërinë.


Nga anglishtja: Fexhrie Kaçiu

Allahu ju shperbleft per postimin.
E magjepsur nga thirrja për namaz Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Afrim Demiri
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt


Numri i postimeve : 34
Data e regjistrimit : 02/09/2011
Mosha : 26
Nacionaliteti-Sheti : maqedoni

E magjepsur nga thirrja për namaz Empty
MesazhTitulli: Re: E magjepsur nga thirrja për namaz   E magjepsur nga thirrja për namaz EmptySat 3 Dec 2011 - 19:28

ALLAHU JU SHPERBLEFT PER KETE TREGIM TE BUKUR

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
E magjepsur nga thirrja për namaz
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: